მაიაკოვსკის მედალი დაუბრუნეს : თურმე პოეტს მეფის ჯილდო ბანქოში წაუგია : რაც მიგიღია, შენია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 აპრილი. - N81 (5419). - 16 გვ.[MFN: 76975 ]
პერსონალია: მაიაკოვსკი ვლადიმერ (პოეტი).
თემატიკა: რუსი პოეტები .
საკვანძო სიტყვები: მუზეუმი, მერცხლის მედალი, პატრიოტული სატირული ნახატები, იუმორისტული ტექსტები .
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 აპრილი. - N81 (5419). - 16 გვ.[MFN: 76976 ]
პერსონალია: მიქავა ლამარა ; კარბელაშვილი მერი .
გახარია, რუსუდან
"მშობლიური ენა ჰიტლერის რეჟიმსაც არ აკრძალავს" : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76977 ]
ანოტაცია: საქართველოს ხელისუფლების შეშფოთება აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების გადაწყვეტილების გამო გალის რაიონის სკოლებში ქართული ენის სწავლების აკრძალვასთან დაკავშირებით
პერსონალია: გრიგალაშვილი ნოდარ (განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტის თავმჯდომარე); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); ჭელიძე ზაზა (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტი. საქართველოს პარლამენტის წევრები. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი .
საკვანძო სიტყვები: გალის რაიონი, ქართული ენის სწავლება, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების გადაწყვეტილება, საქართველოს მთავრობა, გამოხმაურება, ოპოზიცია, საპარლამენტო უმრავლესობა .
"მოგვეცით ხელფასი!" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76978 ]
ანოტაცია: ზუგდიდში, დადიანების სასახლის თანამშრომელთა მოთხოვნა 6 თვის სახელფასო დავალიანების გაცემის თაობაზე
გეოგ.დასახელება: ზუგდიდი .
თემატიკა: საქართველოს რეგიონები .
საკვანძო სიტყვები: ზუგდიდი, დადიანების სასახლის თანამშრომლები, სახელფასო .
მობრძანდით პაემანზე... ციხეში! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76979 ]
ანოტაცია: პარლამენტში "პატიმრობის შესახებ" კანონპროექტის განხილვა
პერსონალია: თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ადამიანთა უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: პენიტენციური სისტემა საქართველოში. პატიმართა უფლებების დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: საპატიმროები, პაემნების რაოდენობა, კანონპროექტი, განხილვა .
გელენავა, მზია
მივლინებებში ხელისუფლებას ოპოზიციაც წაეხმარება : აქტუალური თემა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76980 ]
პერსონალია: მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტი .
საკვანძო სიტყვები: სპეციალური პრეს-რელიზი, ოპოზიციური დეპუტატები, პოლიტიკური ბრობლემები, ქართული ღვინოები, ერთპარტიული რეჟიმი, კონსტრუქციული დიალოგი .
შაიშმელაშვილი, თამარ
ხალხს შუქის ფულის გადახდა მაინც გაუჭირდება : მთავრობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76981 ]
ანოტაცია: პარლამენტში გამართული სხდომა ელექტროენერგიაზე დაწესებულ ახალ ტარიფთან დაკავშირებით
პერსონალია: ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. საქართველოს ენერგეტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ელექტროენერგიაზე დაწესებული ტარიფი, მომხმარებელთა რაოდენობა, პროექტი .
მახარობლიძე, გიორგი
მონაწილეთა სიმრავლის მიუხედავად : მთავრობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76982 ]
ანოტაცია: სახელმწიფო კანცელარიაში დაგეგმილი მინისტრებისა და მასმედიის წარმომადგენლების შეხვედრა
თემატიკა: აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. მასმედია .
საკვანძო სიტყვები: პრესკონფერენცია, ჟურნალისტები, მწვავე შეკითხვები, პასუხები .
რთველაძე, გუჯა
საქმიანი შეხვედრები დუტა სხირტლაძის სხარტულას ფონზე : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 3 გვ.[MFN: 76983 ]
ანოტაცია: "შერატონ მეტეხი პალასში" ტელეკომუნიკაციებისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების საერთაშორისო გამოფენის გახსნა
პერსონალია: წიკლაური დავით (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: ტელეკომუნიკაციების და საინფორმაციო ტექნოლოგიების საერთაშორისო გამოფენა .
საკვანძო სიტყვები: გამოფენის ორგანიზატორები, კომუნიკაციების ეროვნული კომისია, საქმიანი ურთიერთობების განვითარება, საკაბელო ქსელები, უმავთულო ტექნოლოგიები, ტელე-რადიო მაუწყებლობის მოწყობილობები, კომპიუტერები, საბეჭდი მოწყობილობები, უცხოური კომპანიები .
ბატიაშვილი, ლევან
საქართველო და ახალი მსოფლიო წესრიგი: ახალი გზები და ახალი მიზნები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 4 გვ.[MFN: 76984 ]
ანოტაცია: ერთობლივი პოლიტოლოგიური ცენტრის შექმნის შესახებ
თემატიკა: პოლიტოლოგია .
საკვანძო სიტყვები: კავკასია, სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა, სამხედრო-პოლიტიკური ვითარება, ქართული პოლიტიკა, რუსეთის პოლიტიკური ხელმძღვანელობა, პოლიტოლოგიური ანალიზი, გეოპოლიტიკური სივრცე, დემოკრატიული პროცესები, ევრაზია, თანამშრომლობა, ტოლენტარიზმი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7694 | 7695 | 7696 | 7697 | 7698 | 7699 | 7700 | 7701 | 7702 | 7703 | 7704 | შემდეგი » ბოლო »»