1. მაიაკოვსკის მედალი დაუბრუნეს : თურმე პოეტს მეფის ჯილდო ბანქოში წაუგია : რაც მიგიღია, შენია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 აპრილი. - N81 (5419). - 16 გვ.[MFN: 76975]
პერსონალია:  მაიაკოვსკი ვლადიმერ (პოეტი).
თემატიკა:  რუსი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  მუზეუმი, მერცხლის მედალი, პატრიოტული სატირული ნახატები, იუმორისტული ტექსტები.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 აპრილი. - N81 (5419). - 16 გვ.[MFN: 76976]
პერსონალია:  მიქავა ლამარა; კარბელაშვილი მერი.
"მშობლიური ენა ჰიტლერის რეჟიმსაც არ აკრძალავს" : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76977]
ანოტაცია:  საქართველოს ხელისუფლების შეშფოთება აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების გადაწყვეტილების გამო გალის რაიონის სკოლებში ქართული ენის სწავლების აკრძალვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გრიგალაშვილი ნოდარ (განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტის თავმჯდომარე); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); ჭელიძე ზაზა (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. საქართველოს პარლამენტის წევრები. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  გალის რაიონი, ქართული ენის სწავლება, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების გადაწყვეტილება, საქართველოს მთავრობა, გამოხმაურება, ოპოზიცია, საპარლამენტო უმრავლესობა.
"მოგვეცით ხელფასი!" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76978]
ანოტაცია:  ზუგდიდში, დადიანების სასახლის თანამშრომელთა მოთხოვნა 6 თვის სახელფასო დავალიანების გაცემის თაობაზე
გეოგ.დასახელება:  ზუგდიდი.
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  ზუგდიდი, დადიანების სასახლის თანამშრომლები, სახელფასო.
მობრძანდით პაემანზე... ციხეში! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76979]
ანოტაცია:  პარლამენტში "პატიმრობის შესახებ" კანონპროექტის განხილვა
პერსონალია:  თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ადამიანთა უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პენიტენციური სისტემა საქართველოში. პატიმართა უფლებების დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  საპატიმროები, პაემნების რაოდენობა, კანონპროექტი, განხილვა.
მივლინებებში ხელისუფლებას ოპოზიციაც წაეხმარება : აქტუალური თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76980]
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  სპეციალური პრეს-რელიზი, ოპოზიციური დეპუტატები, პოლიტიკური ბრობლემები, ქართული ღვინოები, ერთპარტიული რეჟიმი, კონსტრუქციული დიალოგი.
1. შაიშმელაშვილი, თამარ
ხალხს შუქის ფულის გადახდა მაინც გაუჭირდება : მთავრობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76981]
ანოტაცია:  პარლამენტში გამართული სხდომა ელექტროენერგიაზე დაწესებულ ახალ ტარიფთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. საქართველოს ენერგეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგიაზე დაწესებული ტარიფი, მომხმარებელთა რაოდენობა, პროექტი.
1. მახარობლიძე, გიორგი
მონაწილეთა სიმრავლის მიუხედავად : მთავრობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 2 გვ.[MFN: 76982]
ანოტაცია:  სახელმწიფო კანცელარიაში დაგეგმილი მინისტრებისა და მასმედიის წარმომადგენლების შეხვედრა
თემატიკა:  აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. მასმედია.
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, ჟურნალისტები, მწვავე შეკითხვები, პასუხები.
1. რთველაძე, გუჯა
საქმიანი შეხვედრები დუტა სხირტლაძის სხარტულას ფონზე : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 3 გვ.[MFN: 76983]
ანოტაცია:  "შერატონ მეტეხი პალასში" ტელეკომუნიკაციებისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების საერთაშორისო გამოფენის გახსნა
პერსონალია:  წიკლაური დავით (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  ტელეკომუნიკაციების და საინფორმაციო ტექნოლოგიების საერთაშორისო გამოფენა.
საკვანძო სიტყვები:  გამოფენის ორგანიზატორები, კომუნიკაციების ეროვნული კომისია, საქმიანი ურთიერთობების განვითარება, საკაბელო ქსელები, უმავთულო ტექნოლოგიები, ტელე-რადიო მაუწყებლობის მოწყობილობები, კომპიუტერები, საბეჭდი მოწყობილობები, უცხოური კომპანიები.
1. ბატიაშვილი, ლევან
საქართველო და ახალი მსოფლიო წესრიგი: ახალი გზები და ახალი მიზნები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 27 აპრილი. - N82 (5420). - 4 გვ.[MFN: 76984]
ანოტაცია:  ერთობლივი პოლიტოლოგიური ცენტრის შექმნის შესახებ
თემატიკა:  პოლიტოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  კავკასია, სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა, სამხედრო-პოლიტიკური ვითარება, ქართული პოლიტიკა, რუსეთის პოლიტიკური ხელმძღვანელობა, პოლიტოლოგიური ანალიზი, გეოპოლიტიკური სივრცე, დემოკრატიული პროცესები, ევრაზია, თანამშრომლობა, ტოლენტარიზმი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7694 | 7695 | 7696 | 7697 | 7698 | 7699 | 7700 | 7701 | 7702 | 7703 | 7704 |  შემდეგი »  ბოლო »»