ახალი გამგებელი "ხალხთან მუშაობით" დაიწყებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 3 გვ.[MFN: 77144 ]
ანოტაცია: თბილისის ვაკე-საბურთალოს რაიონის გამგებლად დავით იოსელიანის დანიშვნა
პერსონალია: იოსელიანი დავით (თბილისის ვაკე-საბურთალოს გამგებელი); უგულავა გიგი (თბილისიმ მერი); ქველაძე გიორგი (ვაკე-საბურთალოს რაიონის ყოფილი გამგებელი).
თემატიკა: გამგებლები .
საკვანძო სიტყვები: თანამდებობა .
ნატოსაც არ უშვებენ? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 21 აპრილი. - N79 (5417). - 2 გვ.[MFN: 77145 ]
ანოტაცია: აფხაზური მხარის მიერ ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის წარმომადგენლებისთვის გუდაუთაში რუსეთის ყოფილი სამხედრო ბაზის დათვალიერებაზე უარის თქმა
პერსონალია: ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი); შამბა სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ჩაბანი სერგეი (აფხაზეთის კონფლიქტის ზონაში მოქმედი დსთ-ს სამშვიდობო ძალების სარდალი).
თემატიკა: ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. ნატო .
26 მაისამდე გაეცანით სამხედრო ცხოვრებას : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 4 გვ.[MFN: 77146 ]
ანოტაცია: 400-მდე რეზერვისტების სამხედრო ბანაკებში გაცილება
პერსონალია: ბობოხიძე აკაკი (ეროვნული გვარდიის მეთაური); უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
თემატიკა: რეზერვისტები .
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო ბანაკები, ეროვნული გვარდია .
თოფჩიშვილი, როლანდ
თანამედროვე ჯაყოიზმი : ისტორიის ოსური მითოლოგების შესახებ : სიმართლე კი ასეთია : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 82-84. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 4,5 გვ.[MFN: 77147 ]
ანოტაცია: 1994 წელს სანკტ-პეტერბურგში ქართულ-ოსურ ურთიერთობებზე და საქართველოს ცრუ ისტორიის წყაროებზე დაბეჭდილი წიგნის განხილვა
თემატიკა: ქართულ-ოსური ურთიერთობები. ქართულ-ოსური კონფლიქტი. შიდა ქართლი .
საკვანძო სიტყვები: კრებული, ყობანური კულტურა, ოსეთის ძველი ისტორია, ყობანური ტომები, კავკასია, წერილობითი წყაროების მონაცემები, ქართველური ტომები, ოსთა წინაპრები, ალანები, სარწმუნოება .
ჯახუა, გივი
ნეტავ მტყუანი ვყოფილიყავი!.. : გულისტკივილით ამბობს ჟურნალისტი მისი საგაზეთო პუბლიკაციის გამო რუსთავის მერის მოადგილის გამოხმაურების გაცნობის და საკუთარ წერილში აღწერილ მოვლენებთან კიდევ ერთხელ მიბრუნების შემდეგ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 5,7 გვ.[MFN: 77148 ]
პერსონალია: ბერძენიშვილი ნაირა (მრავალშვილიანი დედა); ნადაშვილი დავით (ქ. რუსთავის მერის მოვალეობის შემსრულებელი); სულაძე ზაზა (ქ. რუსთავის მერის მოადგილე).
თემატიკა: მრავალშვილიანი ოჯახები .
საკვანძო სიტყვები: მრავალშვილიანი დედის ტკივილი, ოჯახის სიდუხჭირე, თავშესაფარი, სამუშაო, ბინით უზრუნველყოფა, მატერიალური დახმარება .
საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთისას... : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 5 გვ.[MFN: 77149 ]
ანოტაცია: აზერბაიჯანის რესპუბლიკიდან საქართველოში საზღვრის უკანონო გადმოკვეთის მცდელობისას მოქალაქის დაკავება
თემატიკა: საქართველოს სახელმწიფო საზღვრები .
საკვანძო სიტყვები: მესაზღვრეები, მოქალაქის დაკავება .
მარდალეიშვილი, ვილენ
ქართული პოეზიის დედოფალმა დამირეკა... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 6 გვ.[MFN: 77150 ]
ანოტაცია: შეხვედრა პოეტ ანა კალანდაძესთან
პერსონალია: კალანდაძე ანა (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები: პოეზიის მოყვარულები, ლექსების კრებული, მწერალთა კავშირი, პოეზია .
როდის წკრიალებს სიჩუმე : ჩვენებურზე / ელენა ფიოდორენკო "КУЛТУРА" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 6 გვ.[MFN: 77151 ]
ანოტაცია: გამოჩენილი კომპოზიტორის 70 წლისთავთან დაკავშირებით მოსკოვში გამომცემლობა "Музыка"-ს მიერ წიგნის "გია ყანჩელი დიალოგებში" გამოცემა
პერსონალია: ყანჩელი გია (კომპოზიტორი).
თემატიკა: ქართველი კომპოზიტორები. საქართველო-რუსეთის კულტურული ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: მოსკოვი, წიგნი, გამოცემა, მუსიკა, ფესტივალები, ხელოვანის მხატვრული პორტრეტი, მუსიკათმცოდნეები, ცხოვრება, მოღვაწეობა, ქართული კულტურა, მუსიკოსი .
ნგრევას ისევ შენება სჯობს... : ბათუმიდან... ხულოში : ჟურნალისტი მივლინებიდან დაბრუნდა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 7 გვ.[MFN: 77152 ]
ანოტაცია: ხულოს რესურსცენტრის მიერ გაწეული საქმიანობის შესახებ
პერსონალია: დეკანაძე ეთერ (ხულოს რესურსცენტრის განათლების სექტორის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: აჭარა. საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონები .
საკვანძო სიტყვები: ხულოს რაიონი, კულტურისა და სპორტის სფერო, სკოლები, პედაგოგები, კულტურულ-საგანმანათლებლო კერები, ცენტრალური სტადიონის კეთილმოწყობა, სპორტულ-გამაჯანსაღებელი კომპლექსები, ბიბილიოთეკა, ცოდნის გაღრმავება .
საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ტურიზმის მუშაკთა დამოუკიდებელი პროფესიული კავშირი
ქალბატონი ნანი ბრეგვაძე შეცდომაშია შეყვანილი : განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 7 გვ.[MFN: 77153 ]
ანოტაცია: ხელოვნების მუშაკთა სახლის ხელმძღვანელად ნანი ბრეგვაძის არასწორი დასახელების გამო
პერსონალია: ბრეგვაძე ნანი (მომღერალი).
თემატიკა: საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ტურიზმის დამოუკიდებელი პროფესიული კავშირი. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები .
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნების მუშაკთა სახლი, ინფორმაცია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7711 | 7712 | 7713 | 7714 | 7715 | 7716 | 7717 | 7718 | 7719 | 7720 | 7721 | შემდეგი » ბოლო »»