ახალი გამგებელი "ხალხთან მუშაობით" დაიწყებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 3 გვ.[MFN: 77144]
ანოტაცია:  თბილისის ვაკე-საბურთალოს რაიონის გამგებლად დავით იოსელიანის დანიშვნა
პერსონალია:  იოსელიანი დავით (თბილისის ვაკე-საბურთალოს გამგებელი); უგულავა გიგი (თბილისიმ მერი); ქველაძე გიორგი (ვაკე-საბურთალოს რაიონის ყოფილი გამგებელი).
საკვანძო სიტყვები:  თანამდებობა.
ნატოსაც არ უშვებენ? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 აპრილი. - N79 (5417). - 2 გვ.[MFN: 77145]
ანოტაცია:  აფხაზური მხარის მიერ ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის წარმომადგენლებისთვის გუდაუთაში რუსეთის ყოფილი სამხედრო ბაზის დათვალიერებაზე უარის თქმა
პერსონალია:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი); შამბა სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ჩაბანი სერგეი (აფხაზეთის კონფლიქტის ზონაში მოქმედი დსთ-ს სამშვიდობო ძალების სარდალი).
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. ნატო.
26 მაისამდე გაეცანით სამხედრო ცხოვრებას : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 4 გვ.[MFN: 77146]
ანოტაცია:  400-მდე რეზერვისტების სამხედრო ბანაკებში გაცილება
პერსონალია:  ბობოხიძე აკაკი (ეროვნული გვარდიის მეთაური); უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო ბანაკები, ეროვნული გვარდია.
1. თოფჩიშვილი, როლანდ
თანამედროვე ჯაყოიზმი : ისტორიის ოსური მითოლოგების შესახებ : სიმართლე კი ასეთია : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 82-84. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 4,5 გვ.[MFN: 77147]
ანოტაცია:  1994 წელს სანკტ-პეტერბურგში ქართულ-ოსურ ურთიერთობებზე და საქართველოს ცრუ ისტორიის წყაროებზე დაბეჭდილი წიგნის განხილვა
თემატიკა:  ქართულ-ოსური ურთიერთობები. ქართულ-ოსური კონფლიქტი. შიდა ქართლი.
საკვანძო სიტყვები:  კრებული, ყობანური კულტურა, ოსეთის ძველი ისტორია, ყობანური ტომები, კავკასია, წერილობითი წყაროების მონაცემები, ქართველური ტომები, ოსთა წინაპრები, ალანები, სარწმუნოება.
1. ჯახუა, გივი
ნეტავ მტყუანი ვყოფილიყავი!.. : გულისტკივილით ამბობს ჟურნალისტი მისი საგაზეთო პუბლიკაციის გამო რუსთავის მერის მოადგილის გამოხმაურების გაცნობის და საკუთარ წერილში აღწერილ მოვლენებთან კიდევ ერთხელ მიბრუნების შემდეგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 5,7 გვ.[MFN: 77148]
პერსონალია:  ბერძენიშვილი ნაირა (მრავალშვილიანი დედა); ნადაშვილი დავით (ქ. რუსთავის მერის მოვალეობის შემსრულებელი); სულაძე ზაზა (ქ. რუსთავის მერის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  მრავალშვილიანი დედის ტკივილი, ოჯახის სიდუხჭირე, თავშესაფარი, სამუშაო, ბინით უზრუნველყოფა, მატერიალური დახმარება.
საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთისას... : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 5 გვ.[MFN: 77149]
ანოტაცია:  აზერბაიჯანის რესპუბლიკიდან საქართველოში საზღვრის უკანონო გადმოკვეთის მცდელობისას მოქალაქის დაკავება
საკვანძო სიტყვები:  მესაზღვრეები, მოქალაქის დაკავება.
ქართული პოეზიის დედოფალმა დამირეკა... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 6 გვ.[MFN: 77150]
ანოტაცია:  შეხვედრა პოეტ ანა კალანდაძესთან
პერსონალია:  კალანდაძე ანა (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  პოეზიის მოყვარულები, ლექსების კრებული, მწერალთა კავშირი, პოეზია.
1. როდის წკრიალებს სიჩუმე : ჩვენებურზე / ელენა ფიოდორენკო "КУЛТУРА" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 6 გვ.[MFN: 77151]
ანოტაცია:  გამოჩენილი კომპოზიტორის 70 წლისთავთან დაკავშირებით მოსკოვში გამომცემლობა "Музыка"-ს მიერ წიგნის "გია ყანჩელი დიალოგებში" გამოცემა
პერსონალია:  ყანჩელი გია (კომპოზიტორი).
თემატიკა:  ქართველი კომპოზიტორები. საქართველო-რუსეთის კულტურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მოსკოვი, წიგნი, გამოცემა, მუსიკა, ფესტივალები, ხელოვანის მხატვრული პორტრეტი, მუსიკათმცოდნეები, ცხოვრება, მოღვაწეობა, ქართული კულტურა, მუსიკოსი.
ნგრევას ისევ შენება სჯობს... : ბათუმიდან... ხულოში : ჟურნალისტი მივლინებიდან დაბრუნდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 7 გვ.[MFN: 77152]
ანოტაცია:  ხულოს რესურსცენტრის მიერ გაწეული საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  დეკანაძე ეთერ (ხულოს რესურსცენტრის განათლების სექტორის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  აჭარა. საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  ხულოს რაიონი, კულტურისა და სპორტის სფერო, სკოლები, პედაგოგები, კულტურულ-საგანმანათლებლო კერები, ცენტრალური სტადიონის კეთილმოწყობა, სპორტულ-გამაჯანსაღებელი კომპლექსები, ბიბილიოთეკა, ცოდნის გაღრმავება.
1. საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ტურიზმის მუშაკთა დამოუკიდებელი პროფესიული კავშირი
ქალბატონი ნანი ბრეგვაძე შეცდომაშია შეყვანილი : განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 მაისი. - N85 (5423). - 7 გვ.[MFN: 77153]
ანოტაცია:  ხელოვნების მუშაკთა სახლის ხელმძღვანელად ნანი ბრეგვაძის არასწორი დასახელების გამო
თემატიკა:  საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ტურიზმის დამოუკიდებელი პროფესიული კავშირი. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნების მუშაკთა სახლი, ინფორმაცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7711 | 7712 | 7713 | 7714 | 7715 | 7716 | 7717 | 7718 | 7719 | 7720 | 7721 |  შემდეგი »  ბოლო »»