<<გიმნაზისტკებმა>> ზურაბ ლეჟავას მამა რუსთაველზე ნიახურის კონებით სცემეს : შაბათის სტუმარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 5 გვ.[MFN: 77285]
ანოტაცია:  მსახიობისა და მხატვრის ზურაბ ლეჟავას მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ლეჟავა ზურაბ (მხატვარი, მსახიობი); გელოვანი გოგი (მსახიობი).
თემატიკა:  ქართველი მსახიობები. ქართველი მხატვრები.
საკვანძო სიტყვები:  არტისტის კარიერა, მხატვრობა, ფილმები, როლები, მოღვაწეობა.
ვარკეთილის ღვინის ქარხანა რუსულმა კომპანიამ იყიდა? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 5 გვ.[MFN: 77286]
თემატიკა:  ქართული ღვინოები. ღვინის ქარხნები.
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსი, ღვინომასალები.
რა ემართება კულტურის ინსტიტუტს? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 5 გვ.[MFN: 77287]
ანოტაცია:  პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის სხდომა კულტურის ინსტიტუტის თანამშრომელთა დაფინანსების საკითხთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გრიგალაშვილი ნოდარ (პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საპარლამენტო კომიტეტები.
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, ლექტორ-მასწავლებელთა დაფინანსება, ხელფასები.
პარტნიორი მოიშორა : სასამართლო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 6 გვ.[MFN: 77288]
ანოტაცია:  თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის მიერ თურქეთის მოქალაქის ტევფიქ ოზქირის საქმის განხილვა
პერსონალია:  ოზქირი თევფიქ (თურქეთის მოქალაქე).
თემატიკა:  კრიმინალური ქრონიკა. სასამართლოები.
საკვანძო სიტყვები:  განზრახ მკვლელობა, კომერციული საქმიანობა, მარმარილოს საამქრო, იარაღი, სროლა, სასამართლო გამოძიება, სასჯელის მოხდა.
ხაზარული სიტყვისკონა : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 51-88. (გაგრძელება იქნება) / თარგმნა გურამ გოგიაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 7 გვ.[MFN: 77289]
ანოტაცია:  იბეჭდება სერბი მწერლის მილორად პავიჩის წიგნი "ხაზარული სიტყვისკონა"
შთაგონება და ფული : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 55 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 8,9 გვ.[MFN: 77290]
პერსონალია:  წერეთელი აკაკი; ტაბიძე გალაკტიონი (პოეტები); ტოლსტოი ლევ (მწერალი); პუშკინი ალექსანდრე (პოეტი); კოტეტიშვილი ვახტანგ (მწერალი); დოსტოევსკი ფეოდორ (მწერალი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. რუსი მწერლები. ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ინტელიგენცია, ქართული ინტელიგენცია, სულიერი ფასეულობათა აღრევა, ფსევდოინტელიგენცია, კრიტიკოსები, უსახსრობა, დახმარებები, პიროვნული და შემოქმედებითი თავისუფლება, სულიერი დაძაბულობა.
1. ქართული ალბომი : ტაბიძეთა საოჯახო ალბომი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 9 გვ.[MFN: 77291]
ანოტაცია:  სურათზე: მაკრინე ადეიშვილი, გალაკტიონ ტაბიძე, ბესარიონ ტაბიძე
პერსონალია:  ტაბიძე გალაკტიონ (პოეტი); ადეიშვილი მაკრინე; ტაბიძე აბესალომ.
თანამედროვე ჯაყოიზმი : ისტორიის ოსური მითოლოგების შესახებ : სიმართლე კი ასეთია : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 82-88. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 10 გვ.[MFN: 77292]
საკვანძო სიტყვები:  ქართული წარწერები, ქართული ფრესკები, ქართული კულტურა, ოსთა ისტორია, საისტორიო წყაროები, წიგნი, ოსი ექსტრემისტები.
1. ხოლმოგოროვი, ეგორ
დავუბრუნოთ სტალინი გამარჯვებას : შეიარაღების მთავარი კონსტრუქტორი : ორგანიზატორი და სულისჩამდგმელი N 227 ბრძანების საიდუმლო : რატომ დაკარგა სტალინმა ჰიტლერთან შედარებითი ნაკლები რაოდენობის ჯარისკაცი : წინ 9 მაისია: ფარდაახდილი სიმართლე : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 88. (დასასრული იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 10 გვ.[MFN: 77293]
პერსონალია:  სტალინი იოსებ (პოლიტიკური მოღვაწე); ჰიტლერი ადოლფ (გერმანიის ყოფილი რეიხსკანცლერი).
თემატიკა:  დიდი სამამულო ომი, 1941-1945 წწ. 9 მაისი.
საკვანძო სიტყვები:  წითელი არმია, პრინციპული დავალებები, შეიარაღება, სამხედრო საკითხები, პოლიტიკური აზრი.
1. ქართულ ღვინოს ბრიტანეთის პარლამენტის წევრები დააჭაშნიკებენ : "რია ნოვოსტის" საინფორმაციო სააგენტო : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 11 გვ.[MFN: 77294]
ანოტაცია:  რუსული პრესა ქართულ ღვინოებთან დაკავშირებულ პრობლემებზე
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (საქართველოს ბიზნესმენთა ფედერაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართული ღვინოები. ბიზნესმენები საქართველოში. საქართველო-დიდი ბრიტანეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ლორდთა პალატის წევრები, ღვინის იმპორტის საკითხი, რუსეთის ბაზარი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7725 | 7726 | 7727 | 7728 | 7729 | 7730 | 7731 | 7732 | 7733 | 7734 | 7735 |  შემდეგი »  ბოლო »»