შთაგონება და ფული : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 55 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 8,9 გვ.[MFN: 77290]
პერსონალია:  წერეთელი აკაკი; ტაბიძე გალაკტიონი (პოეტები); ტოლსტოი ლევ (მწერალი); პუშკინი ალექსანდრე (პოეტი); კოტეტიშვილი ვახტანგ (მწერალი); დოსტოევსკი ფეოდორ (მწერალი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. რუსი მწერლები. ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ინტელიგენცია, ქართული ინტელიგენცია, სულიერი ფასეულობათა აღრევა, ფსევდოინტელიგენცია, კრიტიკოსები, უსახსრობა, დახმარებები, პიროვნული და შემოქმედებითი თავისუფლება, სულიერი დაძაბულობა.
1. ქართული ალბომი : ტაბიძეთა საოჯახო ალბომი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 9 გვ.[MFN: 77291]
ანოტაცია:  სურათზე: მაკრინე ადეიშვილი, გალაკტიონ ტაბიძე, ბესარიონ ტაბიძე
პერსონალია:  ტაბიძე გალაკტიონ (პოეტი); ადეიშვილი მაკრინე; ტაბიძე აბესალომ.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული წარწერები, ქართული ფრესკები, ქართული კულტურა, ოსთა ისტორია, საისტორიო წყაროები, წიგნი, ოსი ექსტრემისტები.
1. ხოლმოგოროვი, ეგორ
პერსონალია:  სტალინი იოსებ (პოლიტიკური მოღვაწე); ჰიტლერი ადოლფ (გერმანიის ყოფილი რეიხსკანცლერი).
თემატიკა:  დიდი სამამულო ომი, 1941-1945 წწ. 9 მაისი.
საკვანძო სიტყვები:  წითელი არმია, პრინციპული დავალებები, შეიარაღება, სამხედრო საკითხები, პოლიტიკური აზრი.
1. ქართულ ღვინოს ბრიტანეთის პარლამენტის წევრები დააჭაშნიკებენ : "რია ნოვოსტის" საინფორმაციო სააგენტო : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 11 გვ.[MFN: 77294]
ანოტაცია:  რუსული პრესა ქართულ ღვინოებთან დაკავშირებულ პრობლემებზე
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (საქართველოს ბიზნესმენთა ფედერაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართული ღვინოები. ბიზნესმენები საქართველოში. საქართველო-დიდი ბრიტანეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ლორდთა პალატის წევრები, ღვინის იმპორტის საკითხი, რუსეთის ბაზარი.
1. აღიარება მოსკოვში : "გრანი რუ" : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 11 გვ.[MFN: 77295]
ანოტაცია:  მოსკოვში საერთაშორისო კონკურსში ქართული ღვინოების აღიარება
თემატიკა:  ქართული ღვინოები. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო კონკურსი, ოქროს მედალის მოპოვება, რუსეთის სამომხმარებლო ზედამხედველობის აზრი, ექსპერტები.
1. ბარამიძე, ილია
ორი მოგონება... : ...და ჩაცუცქული მარშლები : ...და სპარტაკ ბაღაშვილი : ერთხელ ჭიაურელმა გვიამბო, მიხეილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 12 გვ.[MFN: 77296]
პერსონალია:  ჭიაურელი მიხეილ (კინორეჟისორი); კასრაძე ქართლოს (მსახიობი); გელოვანი მიხეილ (მსახიობი); ბაღაშვილი სპარტაკ (მსახიობი).
თემატიკა:  ქართველი მსახიობები. ქართველი კინორეჟისორები.
1. გელაშვილი, ჯაბა
ნორჩი მოთხილამურე, რომელიც მეხანძრეობაზე ოცნებობდა / ესაუბრა ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 6 მაისი. - N89 (5427). - 13 გვ.[MFN: 77297]
ანოტაცია:  იტერვიუ ნორჩ მოთხილამურესთან ჯაბა გელაშვილთან
პერსონალია:  გელაშვილი ჯაბა (მოთხილამურე).
თემატიკა:  ქართველი მოთხილამურეები.
საკვანძო სიტყვები:  თაობა, სპორტი, ვარჯიშები, შეჯიბრებები.