"ჩიტისა და მგლის ამბავი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 12 მაისი. - N92 (5430). - 9 გვ.[MFN: 77404]
საზაფხულო არდადეგები დაიწყო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 12 მაისი. - N92 (5430). - 9 გვ.[MFN: 77405]
ანოტაცია:  საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში სარეაბილიტაციო სამუშაოების დაწყება
თემატიკა:  სკოლები საქართველოში. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სარემონტო სამუშაოების დაწყება, ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების ნაწილი.
ორი საფლავის ამბავი : ჩვენი დროის პარალელები : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 56 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 12 მაისი. - N92 (5430). - 11 გვ.[MFN: 77406]
ანოტაცია:  ქაქუცა ჩოლოყაშვილის საფლავის საკითხთთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჩოლოყაშვილი ქაქუცა (ეროვნული გმირი); კვარაცხელია გუჩა (ენათმეცნიერი); ნადირაძე ელდარ (ისტორიულ მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ნეშთის ჩამოსვენება, ისტორიული რეალიები.
1. ქურდოვანიძე, ქეთევან
როკვაში განფენილი სული : ქართული ხალხური ცეკვები და გენდერული თანასწორობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 12 მაისი. - N92 (5430). - 11 გვ.[MFN: 77407]
ანოტაცია:  გოგონათა ანსამბლ "მუხამბაზის" შესახებ
პერსონალია:  ჭარბაძე ხათუნა (ანსამბლ "მუხამბაზის" ქორეოგრაფი); ზედელაშვილი ვახტანგ ("მუხამბაზის" რეპეტიტორი, ანსამბლ "რუსთავის" სოლისტი).
თემატიკა:  ქართული ხალხური ცეკვები. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  ფოლკლორული ცეკვები, ქალური აქცენტები, სიმსუბუქე, აზიური კულტურა, ფესტივალი.
1. შალამბერიძე, გიორგი
და მოგონებად დარჩა წარსული... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 12 მაისი. - N92 (5430). - 11 გვ.[MFN: 77408]
ანოტაცია:  რამდენიმე ფრაგმენტი გიორგი შალამბერიძის მოგონებებიდან
პერსონალია:  ასათიანი ლადო (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  მოგონებები, წიგნი, მეგობრული ურთიერთობები, მწერალთა წრე.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7736 | 7737 | 7738 | 7739 | 7740 | 7741 | 7742 | 7743 | 7744 | 7745 | 7746 |  შემდეგი »  ბოლო »»