წაგებაც, მოგებაც // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 16 მაისი. - N93 (5431). - 13 გვ.[MFN: 77447 ]
ანოტაცია: საქართველოს მორაგბეთა ნაკრების საკვალიფიკაციო ეტაპის შესახებ
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ორთაბრძოლები, ბორჯღალოსნები, შესარჩევი ტურნირი .
საქართველოს მოჭიდავეთა საზოგადოება "რაინდი", თბილისის ჭიდაობის ფედერაცია
ბართლომე კანდელაკი : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 16 მაისი. - N93 (5431). - 13 გვ.[MFN: 77448 ]
ანოტაცია: ბართლომე კანდელაკის გარდაცვალების გამო
პერსონალია: კანდელაკი ბართლომე (საქართველოს სპორტის დამსახურებული მუშაკი, თბილისის სპორტკომიტეტის გიორგი ეგნატაშვილის სახ. სპორტული კომპლექსის ყოფილი დირექტორი).
ხელისუფლების "ახალი ბეგარა" : ლეიბორისტები იუსტიციის სამინისტროსგან სემეკის დადგენილების გაუქმებას მოითხოვენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 16 მაისი. - N93 (5431). - 14 გვ.[MFN: 77449 ]
პერსონალია: გუგავა გიორგი (ლეიბორისტების წევრი).
თემატიკა: საქართველოს ლეიბორისტული (შრომის) პარტია .
საკვანძო სიტყვები: ელექტროენერგიის ტარიფის გაზრდა, მომხმარებელთა უფლებები, ნორმატიული აქტის მომზადება, პოლიტიკური პარტიები .
შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება "ქართული ფილმი-უძრავი ქონება" აცხადებს კომერციულ კონკურსს უძრავი ქონების გასხვისების მიზნით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 16 მაისი. - N93 (5431). - 14 გვ.[MFN: 77450 ]
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 16 მაისი. - N93 (5431). - 16 გვ.[MFN: 77451 ]
პერსონალია: ლაპიაშვილი კოტე ; ბერიშვილი ქეთინო ; ხინიკაძე მამუდ ; კოპლატაძე ვახტანგ ; ჩარკვიანი ოლეგ .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7741 | 7742 | 7743 | 7744 | 7745 | 7746 | 7747 | 7748 | 7749 | 7750 | 7751 | შემდეგი » ბოლო »»