ქართული სული შოუდ : ფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 16 მაისი. - N93 (5431). - 10 გვ.[MFN: 77442]
ანოტაცია:  ქართული სიმღერისა და ცეკვის ფესტივალის "ქართული სული" დასრულება
პერსონალია:  სულაბერიძე ფრიდონ (ქორეოგრაფი); სეფაშვილი მერაბ (მომღერალი).
თემატიკა:  ქართული სიმღერისა და ცეკვის სახელმწიფო ანსამბლები. ქართული სიმღერისა და ცეკვის ფესტივალი "ქართული სული".
საკვანძო სიტყვები:  ფესტივალის მონაწილეები, ორგანიზატორები, სცენა, კომპოზიციური დატვირთვა, პლასტიკურობა, ქართული ტემპერამენტი, ქორეოგრაფიული ანსამბლები.
1. ბაზები გადიან : (იბეჭდება შემოკლებით) КОММЕРСАНТ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 16 მაისი. - N93 (5431). - 11 გვ.[MFN: 77443]
ანოტაცია:  ახალქალაქის სამხედრო ბაზიდან რუსული სამხედრო ტექნიკის გაყვანა
საკვანძო სიტყვები:  ჯავშანტექნიკის გაყვანა, ტრანსპორტირება, რუსული სამხედრო ტვირთი.
1. თბილისი რუსეთის წინადადებებს უარყოფს : იური სიმონიანი, НЕЗАВИСИМАЯ ГАЗЕТА : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 16 მაისი. - N93 (5431). - 11 გვ.[MFN: 77444]
ანოტაცია:  ცხინვალში გამართული შერეული საკონტროლო კომისიის სხდომა კონფლიქტის ზონის რეაბილიტაციის პრიორიტეტული პროექტების ნუსხის დამტკიცების თაობაზე
პერსონალია:  ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში); პოპოვი იური (შერეული საკონტროლო კომისიის თანათავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  შერეული საკონტროლო კომისია, ქართული მხარე, ოსური მხარე, დოკუმენტი, შეთანხმება.