მამის კვალზე : ქართული ენციკლოპედიის მთავარ რედაქტორად დაინიშნა ზურაბ აბაშიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 23 მაისი. - N98 (5439). - 1 გვ.[MFN: 77583]
პერსონალია:აბაშიძე ზურაბ (ქართული ენციკლოპედიის მთავარი რედაქტორი, ბენილუქსის ქვეყნებსა და რუსეთის ფედერაციაში საქართველოს ყოფილი ელჩი).
ოზეროვის მტრული ჩასეირნება აფხაზეთში : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 23 მაისი. - N98 (5439). - 2 გვ.[MFN: 77584]
ანოტაცია: პარლამენტის სხდომა რუსი დეპუტატის აფხაზეთში შეთანხმების გარეშე ჩასვლასთან დაკავშირებით
პერსონალია:ოზეროვი ვიქტორ (რუსეთის დუმის უშიშიროების კომიტეტის თავმჯდომარე); ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); თარგამაძე გივი (თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); ტყემალაძე გივი (ფრაქცია "მრეწველების" თავმჯდომარე).
ითხვისელი "ფარმაცევტები" : აბა, ვის შეერგებოდა წამლად ასეთი "წამალი"? : დაუნდობლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 23 მაისი. - N98 (5439). - 2 გვ.[MFN: 77585]
ანოტაცია: ჭიათურის რაიონში არალეგალურ ფარმაცევტულ საწარმოში კუსტარული წესით დამზადებული დაზ-დანადგარებით სხავადსხვა დასახელების წამლების დამზადება და გაყიდვა
ვის, რატომ და სანამდე უნდა ვუმალავდეთ სიმართლეს? : მაინც რა მოხდა ხელჩუაში? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 23 მაისი. - N98 (5439). - 3 გვ.[MFN: 77590]
ანოტაცია: კონფლიქტის ზონაში სოფ. ხელჩუაში ოჯახზე მომხდარი თავდასხმის შესახებ
პერსონალია:ზოზიაშვილი გელა (შიდა ქართლის მხარეში პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე).