მთელი მსოფლიოს ქართველნო, შევერთდეთ და მოვუაროთ საქართველოს! : ქართული დიასპორა - ხიდი მსოფლიოსთან / მზეხა მახარაძე ; სპარტაკ ქობულია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 5 გვ.[MFN: 77702 ]
ანოტაცია: "ქორთიარდ მარიოტში" საქართველოსთან ორმხირივი თანამშრომლობის ჩამოყალიბების ინიციატივით ქართველ ემიგრანტთა ინტელექტუალური წარმომადგენლების შეკრება და საერთაშორისო კონფერენციის გახსნა
პერსონალია: ილია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ლომაია ალექსანდრე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ჩეჩელაშვილი ვალერი (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ხუბუა გიორგი (თსუ-ს რექტორი); ალასანია გიული (ასოციაცია "ქართული კულტურა საქართველოში და მის საზღვრებს გარეთ" პრეზიდენტი); ხვინთელიანი ბესარიონ (დიასპორების ხელშემწყობი ფონდის "კრედოს" პრეზიდენტი); ბურჭულაძე პაატა (საოპერო მომღერალი).
თემატიკა: ქართული დიასპორები საზღვარგარეთ .
საკვანძო სიტყვები: კონფერენცია, საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველები, ინტელექტუალური რესურსი, ქართული კულტურა, ეროვნული სულისკვეთება, ქართველი ემიგრანტები, ორმხრივი თანამშრომლობა .
პავიჩი, მილორად
ხაზარული სიტყვისკონა : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 51-100. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 7 გვ.[MFN: 77703 ]
ანოტაცია: იბეჭდება სერბი მწერლის მილორად პავიჩის წიგნი "ხაზარული სიტყვისკონა"
თემატიკა: სერბული ლიტერატურა .
საკვანძო სიტყვები: მსოფლიო ლიტერატურა .
ხოფერია, ნინო
რა გველის - აჯანყება თუ რევოლუცია?.. : ყოფელკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 57 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 8 გვ.[MFN: 77704 ]
ანოტაცია: საქართველოს დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით
პერსონალია: თარიშვილი ნინო (პოეტი); ამირეჯიბი შალვა (პოეტი); დადიანი კოკი (პოეტი, ემიგრანტი).
თემატიკა: ქართველი ემიგრანტები. ქართველი პოეტები .
საკვანძო სიტყვები: რევოლუციური დოქტრინა, ეროვნული აჯანყება, ეროვნული დამოუკიდებლობის იდეა, პოლიტიკური ბრძოლები, ემიგრაცია, ხელისუფლება, რევოლუციური განწყობილებები .
რაჭველიშვილი, ბაადურ
"დოქტორ შაცის" ქართული სევდა : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 9 გვ.[MFN: 77705 ]
ანოტაცია: ქართველი ემიგრანტის გიორგი ჭაჭიაშვილის ცხოვრება და მოღვაწეობა
პერსონალია: ჭაჭიაშვილი გიორგი (ემიგრანტი, ექიმი); პაპენი ედმონდ ფონ (პარიზის უროლოგიური კლინიკის მაშინდელი ხელმძღვანელი, ექიმ-კლინიცისტი); ბერეჟიანი შოთა ("ბერგმანის" ყოფილი ჯარისკაცი).
თემატიკა: ქართველი ემიგრანტები. ქართველი ექიმები .
საკვანძო სიტყვები: ბიოგრაფია, ოჯახი, საფრანგეთი, სამეცნიერო ხარისხი, კლინიკა, ემიგრანტული წრეები, ქართველი ჯარისკაცები, საჯარისო ნაწილები, ტრაგიკული ისტორია .
ჭინჭარი აყვავებულა : მიხეილ ვიგნანსკი, ედუარდ ლომოვცევი, "ვრემია ნოვოსტეი" : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 10 გვ.[MFN: 77706 ]
ანოტაცია: რუსული პრესა იგორ გიორგაძის შესახებ
პერსონალია: გიორგაძე იგორ (ოპოზიციური პარტიის "სამართლიანობის" ლიდერი); კოლესნიკოვი ვლადიმერ (რუსეთის გენერალური პროკურორის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური ძალები, რუსეთი, პოლიტიკური თავშესაფარი, ქართველი ძალოვანები, ბრალდებები, ხელისუფლება, მიტინგები, ოპოზიცია .
ჭიპაშვილი, ჰამლეტ
კიდევ ერთხელ აფხაზეთის კონფლიქტის შესახებ : გლობუსი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 10,11 გვ.[MFN: 77707 ]
პერსონალია: ასათიანი აკაკი ("შლაინინგის პროცესის" ერთ-ერთი მონაწილე); ბაღაფში სერგეი (თვითგამოცხადებული აფხაზეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთის გაწევრიანება, დსთ, ეკონომიკური პრობლემები, პოლიტიკური განცხადება, ქართული მხარე, ქართულ-აფხაზური მოლაპარაკებები .
ძერია, რობერტ
ბოლოს მაინც წაუმტრევია ფეხი : აფორიაქებული განწყობით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 11 გვ.[MFN: 77708 ]
თემატიკა: ჩანახატი .
ტრაგედიის ფაქტს იკვლევენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 11 გვ.[MFN: 77709 ]
ანოტაცია: თემქის დასახლების 39-ე კორპუსში მომხდარ ტრაგიკულ ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია: მიქაუტაძე დავით (ენერგოომბუდსმენი).
საკვანძო სიტყვები: კორპუსი, ტრაგედიის მიზეზები .
მიხეილ სააკაშვილი მოსკოვის მერიას შენობის წართმევას უპირებს : RECNUM, საინფორმაციო სააგენტო, 25 მაისი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 12 გვ.[MFN: 77710 ]
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკური ურთიერთდახმარების საბჭოს შენობა, სუამის სამიტი, რუსული მხარე, ენერგეტიკული საბოტაჟი, ეკონომიკური ბლოკადა .