მთელი მსოფლიოს ქართველნო, შევერთდეთ და მოვუაროთ საქართველოს! : ქართული დიასპორა - ხიდი მსოფლიოსთან / მზეხა მახარაძე ; სპარტაკ ქობულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 5 გვ.[MFN: 77702]
ანოტაცია:  "ქორთიარდ მარიოტში" საქართველოსთან ორმხირივი თანამშრომლობის ჩამოყალიბების ინიციატივით ქართველ ემიგრანტთა ინტელექტუალური წარმომადგენლების შეკრება და საერთაშორისო კონფერენციის გახსნა
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ლომაია ალექსანდრე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ჩეჩელაშვილი ვალერი (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ხუბუა გიორგი (თსუ-ს რექტორი); ალასანია გიული (ასოციაცია "ქართული კულტურა საქართველოში და მის საზღვრებს გარეთ" პრეზიდენტი); ხვინთელიანი ბესარიონ (დიასპორების ხელშემწყობი ფონდის "კრედოს" პრეზიდენტი); ბურჭულაძე პაატა (საოპერო მომღერალი).
თემატიკა:  ქართული დიასპორები საზღვარგარეთ.
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია, საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველები, ინტელექტუალური რესურსი, ქართული კულტურა, ეროვნული სულისკვეთება, ქართველი ემიგრანტები, ორმხრივი თანამშრომლობა.
1. პავიჩი, მილორად
ხაზარული სიტყვისკონა : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 51-100. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 7 გვ.[MFN: 77703]
ანოტაცია:  იბეჭდება სერბი მწერლის მილორად პავიჩის წიგნი "ხაზარული სიტყვისკონა"
თემატიკა:  სერბული ლიტერატურა.
საკვანძო სიტყვები:  მსოფლიო ლიტერატურა.
რა გველის - აჯანყება თუ რევოლუცია?.. : ყოფელკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 57 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 8 გვ.[MFN: 77704]
ანოტაცია:  საქართველოს დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  თარიშვილი ნინო (პოეტი); ამირეჯიბი შალვა (პოეტი); დადიანი კოკი (პოეტი, ემიგრანტი).
თემატიკა:  ქართველი ემიგრანტები. ქართველი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  რევოლუციური დოქტრინა, ეროვნული აჯანყება, ეროვნული დამოუკიდებლობის იდეა, პოლიტიკური ბრძოლები, ემიგრაცია, ხელისუფლება, რევოლუციური განწყობილებები.
1. რაჭველიშვილი, ბაადურ
"დოქტორ შაცის" ქართული სევდა : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 9 გვ.[MFN: 77705]
ანოტაცია:  ქართველი ემიგრანტის გიორგი ჭაჭიაშვილის ცხოვრება და მოღვაწეობა
პერსონალია:  ჭაჭიაშვილი გიორგი (ემიგრანტი, ექიმი); პაპენი ედმონდ ფონ (პარიზის უროლოგიური კლინიკის მაშინდელი ხელმძღვანელი, ექიმ-კლინიცისტი); ბერეჟიანი შოთა ("ბერგმანის" ყოფილი ჯარისკაცი).
თემატიკა:  ქართველი ემიგრანტები. ქართველი ექიმები.
საკვანძო სიტყვები:  ბიოგრაფია, ოჯახი, საფრანგეთი, სამეცნიერო ხარისხი, კლინიკა, ემიგრანტული წრეები, ქართველი ჯარისკაცები, საჯარისო ნაწილები, ტრაგიკული ისტორია.
1. ჭინჭარი აყვავებულა : მიხეილ ვიგნანსკი, ედუარდ ლომოვცევი, "ვრემია ნოვოსტეი" : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 10 გვ.[MFN: 77706]
ანოტაცია:  რუსული პრესა იგორ გიორგაძის შესახებ
პერსონალია:  გიორგაძე იგორ (ოპოზიციური პარტიის "სამართლიანობის" ლიდერი); კოლესნიკოვი ვლადიმერ (რუსეთის გენერალური პროკურორის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური ძალები, რუსეთი, პოლიტიკური თავშესაფარი, ქართველი ძალოვანები, ბრალდებები, ხელისუფლება, მიტინგები, ოპოზიცია.
კიდევ ერთხელ აფხაზეთის კონფლიქტის შესახებ : გლობუსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 10,11 გვ.[MFN: 77707]
პერსონალია:  ასათიანი აკაკი ("შლაინინგის პროცესის" ერთ-ერთი მონაწილე); ბაღაფში სერგეი (თვითგამოცხადებული აფხაზეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის გაწევრიანება, დსთ, ეკონომიკური პრობლემები, პოლიტიკური განცხადება, ქართული მხარე, ქართულ-აფხაზური მოლაპარაკებები.
1. ძერია, რობერტ
ბოლოს მაინც წაუმტრევია ფეხი : აფორიაქებული განწყობით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 11 გვ.[MFN: 77708]
თემატიკა:  ჩანახატი.
ტრაგედიის ფაქტს იკვლევენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 11 გვ.[MFN: 77709]
ანოტაცია:  თემქის დასახლების 39-ე კორპუსში მომხდარ ტრაგიკულ ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მიქაუტაძე დავით (ენერგოომბუდსმენი).
საკვანძო სიტყვები:  კორპუსი, ტრაგედიის მიზეზები.
1. მიხეილ სააკაშვილი მოსკოვის მერიას შენობის წართმევას უპირებს : RECNUM, საინფორმაციო სააგენტო, 25 მაისი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 26 მაისი. - N101 (5442). - 12 გვ.[MFN: 77710]
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური ურთიერთდახმარების საბჭოს შენობა, სუამის სამიტი, რუსული მხარე, ენერგეტიკული საბოტაჟი, ეკონომიკური ბლოკადა.