"სიმშვიდეში გავატაროთ დარჩენილი დრო..." : სერგო კლდიაშვილის დაუმთავრებელი ხელნაწერი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 58 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 8 გვ.[MFN: 77874]
პერსონალია:  კლდიაშვილი სერგო (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩანაწერები.
1. მაშინ ასე იყო... : საოჯახო ალბომი : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 8,9 გვ.[MFN: 77875]
ანოტაცია:  მსახიობ ვასო გოძიაშვილთან დაკავშირებული მოგონებები
პერსონალია:  გოძიაშვილი ნიკო (რეჟისორი, მსახიობი); ჩხეიძე ნუცა (მსახიობი); კვინტრაძე-გოძიაშვილი ცისანა; ლორთქიფანიძე გიგა (რეჟისორი).
თემატიკა:  ქართველი მსახიობები. ქართველი რეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული თეატრი, სპექტაკლები, მოგონებები.
1. ინასარიძე, შუქურა
დაბრუნებული "ქართული სული" : ილია კუჭუხიძის დაბადებიდან 100 წლისთავისათვის : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 9 გვ.[MFN: 77876]
პერსონალია:  კუჭუხიძე ილია (ქართველი ემიგრანტი); მაღლაკელიძე გაიოზ (ქართული გაზეთის "საქართველოს" მთავარი რედაქტორი); მაღალაშვილი გიორგი (ჟურნალ "ქართველი ერის" რედაქტორი); რობაქიძე გრიგოლ; პაპავა აკაკი; მარგველაშვილი ტიტე; დიასამიძე გიგო; გაბაშვილი რევაზ; მანწკავა ისიდორე; საღირაშვილი დავით (ემიგრანტები).
თემატიკა:  ქართველი ემიგრანტები.
საკვანძო სიტყვები:  მეორე მსოფლიო ომი, ტყვეობა, გერმანია, პარიზი, ქართული ჟურნალები, პრესა, წერილები, უცხოეთი, ემიგრაცია.
1. ყურადღება, ახალგაზრდებო! : აბიტურიენტთათვის, ვინც საუმაღლესოდ ემზადება : საქართველოს ისტორია და საზოგადოებრივი მეცნიერებები : საგამოცდო ტესტის სტრუქტურა. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 10,11 გვ.[MFN: 77877]
თემატიკა:  ერთიანი ეროვნული გამოცდები.
ჩხოროწყუში წაბლს ჩეხავენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 10 გვ.[MFN: 77878]
ანოტაცია:  ჩხოროწყუს რაიონში დიდი ოდენობით სარეალიზაციოდ გამზადებული წაბლის ხის მორების აღმოჩენა
პერსონალია:  გურჩიანი ვაჟა (გარემოს დაცვის ინსპექციის სამეგრელო-ზემო სვანეთის ბიუროს უფროსი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო (ჩხოროწყუ).
საკვანძო სიტყვები:  იშვიათი ჯიშის ხეები, ყალბი ცნობის გაცემა, სისხლის სამართლის საქმე.
საპროტესტო აქცია საზანოში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 10 გვ.[MFN: 77879]
ანოტაცია:  თერჯოლის რაიონის სოფ. ზედა საზანოს სკოლის დირექტორისა და პედკოლექტივის ერთი ნაწილის სამსახურიდან გათავისუფლების მოთხოვნით თვითმკვლელობით გარდაცვლილი 14 წლის სალომე გიორგაძის ახლობლებისა და თანაკლასელების მიერ საპროტესტო აქციის გამართვა
პერსონალია:  გიორგაძე სალომე (მოსწავლე).
გეოგ.დასახელება:  თერჯოლა (ზედა საზანო).
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. თვითმკვლელობა.
საკვანძო სიტყვები:  აქციის მონაწილეები, პედკოლექტივის ნაწილი, სამსახურიდან გათავისუფლება, მოთხოვნა, სკოლის მოსწავლეები.
ბელგიაში ქართული კონიაკი გაანადგურეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 10 გვ.[MFN: 77880]
თემატიკა:  ალკოჰოლური სასმელები. ფალსიფიცირებული სასმელები.
საკვანძო სიტყვები:  ბელგიის მებაჟეები, ყალბი სასმელის რეალიზაცია, გამოძიება, კონტრაბანდული ტვირთი.
დადი - ოჯახისა და თეატრის დიდი დიასახლისი : ხვალ საღამოს რუსთაველის თეატრის წინ მედეა ჩახავას ვარსკვლავი აკიაფდება : ბენეფისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 12 გვ.[MFN: 77881]
ანოტაცია:  შ. რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიურ თეატრში მსახიობ მედეა ჩახავას ბენეფისი
პერსონალია:  ჩახავა მედეა (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  არტისტული ნიჭიერება, სპექტაკლები, სცენა, თეატრალური ოჯახი.
ფესტივალი დღეს გაიხსნება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 12 გვ.[MFN: 77882]
ანოტაცია:  თბილისის ვ. სარაჯიშვილის სახ. კონსერვატორიაში II საერთაშორისო მუსიკალური ფესტივალის - "მშვიდობითა შენითა" გახსნა
პერსონალია:  ბერკემერი უვე (დირიჟორი); რულოვსი სანდრა (საქართველოს პირველი ლედი); დაბაღიანი გეორგ (დუდუკის ცნობილი შემსრულებელი (სომხეთი)); გორდელაძე სოფიო (ქართველი სოპრანო).
თემატიკა:  მუსიკალური ფესტივალები. თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის კონსერვატორია.
საკვანძო სიტყვები:  ფესტივალის ორგანიზატორები, კამერული ორკესტრი, ქართველი, სომეხი და აზერბაიჯანელი კომპოზიტორების ნაწარმოები.
1. სამხრეთ ოსეთი სააკაშვილისგან გარბის : ИЗВЕСТИЯ. (იბეჭდება შემოკლებით) : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 13 გვ.[MFN: 77883]
ანოტაცია:  რუსული პრესა ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში მიმდინარე პროცესებზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კამინინი მიხეილ (რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენელი); ლავროვი სერგეი (რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. შიდა ქართლი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის ზონა, პოლიტიკურ-სამართლებრივი რეალობა, ტერიტორიული მთლიანობის პრინციპი, ქართული მხარე, რუსი მშვიდობისმყოფელები, კონფლიქტების მოგვარების გზები, მოლაპარაკება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7784 | 7785 | 7786 | 7787 | 7788 | 7789 | 7790 | 7791 | 7792 | 7793 | 7794 |  შემდეგი »  ბოლო »»