"სიმშვიდეში გავატაროთ დარჩენილი დრო..." : სერგო კლდიაშვილის დაუმთავრებელი ხელნაწერი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 58 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 8 გვ.[MFN: 77874]
ყურადღება, ახალგაზრდებო! : აბიტურიენტთათვის, ვინც საუმაღლესოდ ემზადება : საქართველოს ისტორია და საზოგადოებრივი მეცნიერებები : საგამოცდო ტესტის სტრუქტურა. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 10,11 გვ.[MFN: 77877]
საპროტესტო აქცია საზანოში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 10 გვ.[MFN: 77879]
ანოტაცია: თერჯოლის რაიონის სოფ. ზედა საზანოს სკოლის დირექტორისა და პედკოლექტივის ერთი ნაწილის სამსახურიდან გათავისუფლების მოთხოვნით თვითმკვლელობით გარდაცვლილი 14 წლის სალომე გიორგაძის ახლობლებისა და თანაკლასელების მიერ საპროტესტო აქციის გამართვა
დადი - ოჯახისა და თეატრის დიდი დიასახლისი : ხვალ საღამოს რუსთაველის თეატრის წინ მედეა ჩახავას ვარსკვლავი აკიაფდება : ბენეფისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 12 გვ.[MFN: 77881]
ანოტაცია: შ. რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიურ თეატრში მსახიობ მედეა ჩახავას ბენეფისი
სამხრეთ ოსეთი სააკაშვილისგან გარბის : ИЗВЕСТИЯ. (იბეჭდება შემოკლებით) : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 ივნისი. - N106 (5446). - 13 გვ.[MFN: 77883]
ანოტაცია: რუსული პრესა ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში მიმდინარე პროცესებზე
პერსონალია:სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კამინინი მიხეილ (რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენელი); ლავროვი სერგეი (რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში).