საკვანძო სიტყვები:  მხატვრული ლოგიკა, მაღალი დონის ხელოვნება.
1. თბილისი-რომი-თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 10 ივნისი. - N111 (5451). - 8 გვ.[MFN: 78073]
ანოტაცია:  რომში პიანისტთა საერთაშორისო კონკურსზე ქართველ პიანისტთა წარმატებების შესახებ
პერსონალია:  ანთაძე ბადრი; ქუთათელაძე ნატალია (ნორჩი პიანისტები); კასრაძე ნუცა (პიანისტი); ბარათაშვილი მანანა (პედაგოგი).
გეოგ.დასახელება:  იტალია; რომი.
თემატიკა:  ქართველი პიანისტები.
ტრაგედია ავტობუსში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 13 ივნისი. - N112 (5452). - 6 გვ.[MFN: 78074]
ანოტაცია:  მოძრავი ტროლეიბუსიდან ჩამოვარდნილი ბიგელის შედეგად ნანა სულავას გარდაცვალება
პერსონალია:  სულავა ნანა.
საკვანძო სიტყვები:  მგზავრობა, ტროლეიბუსის ბიგელი, სატრანსპორტო სამსახური.
კალაშოვი ესპანეთში გადაიყვანეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 13 ივნისი. - N112 (5452). - 6 გვ.[MFN: 78075]
პერსონალია:  კალაშოვი შაქრო (კრიმინალური ავტორიტეტი).
საკვანძო სიტყვები:  ესპანელი სამართალდამცველები, ესპანეთის პოლიცია, სპეცოპერაცია.
1. "ჩვენ კარგები ვართ, მაგრამ ვერაფერს ვქმნით ღირებულს"... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 10 ივნისი. - N111 (5451). - 9 გვ.[MFN: 78076]
ანოტაცია:  ნიკოლო მიწიშვილის დაბადებიდან 110 წლისთავისდმი მიძღვნილი კრებულის "ფიქრები საქართველოზე" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  მიწიშვილი ნიკო (მწერალი); მიწიშვილი ილამაზ (კრებულის "ფიქრები საქართველოზე" შემდგენელი); ბრეგაძე ლევან (კრებულის "ფიქრები საქართველოზე" რედაქტორი).
თემატიკა:  მხატვრული ლიტერატურა.
"ჰოი, დედანო, მარად ნეტარნო"... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 13 ივნისი. - N112 (5452). - 7 გვ.[MFN: 78077]
ანოტაცია:  აჭარაში ხულოს რაიონის მრავალშვილიანი ოჯახების მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  შაინიძე შუშანა; მახარაძე გულიკო; შაინიძე რევიე (მრავალშვილიანი დედები).
თემატიკა:  მრავალშვილიანი ოჯახები. საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  ხულოს რაიონი, მრავალშვილიანობა, სოციალური ყოფა.
უფლის საჩუქარი : თაობათა კავშირი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 10 ივნისი. - N111 (5451). - 10 გვ.[MFN: 78078]
ანოტაცია:  მოგონებები წარსულზე
1. ახალგაზრდობა იმარჯვებს : კინოფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 13 ივნისი. - N112 (5452). - 7 გვ.[MFN: 78079]
ანოტაცია:  მოსკოვში საერთაშორისო კინოფესტივალის "ოქროს რაინდი" გამართვა
პერსონალია:  პირველი ლაშა; წიკლაური გვანცა; კოჭლამაზაშვილი ირაკლი (სტუდენტები).
თემატიკა:  კინოფესტივალები. სტუდენტები.
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსი, სადებიუტო და სტუდენტური ფილმები, სტუდენტთა ნამუშევრები.
1. ქვირია, დალი
განათლების სამინისტროში მონიტორინგს ჩაატარებენ : კონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 10 ივნისი. - N111 (5451). - 10 გვ.[MFN: 78080]
ანოტაცია:  საერთაშორისო ასოციაცია "ბალავარის" ინიციატივით და "მემარჯვენეების" ხელშეწყობით მეცნიერთა და განათლების მუშაკთა გაერთიანებული კონფერენციის ჩატარება
პერსონალია:  ჯობინსი ენდრიუ ("კენგურუს" საერთაშორისო ასოციაციის გამგეობის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  არასწორი განათლების რეფორმები, უარყოფითი შედეგები, სამართლებრივი დარღვევები, მონიტორინგის ჯგუფი, არასამთავრობო ორგანიზაცია.
მდიდარი მასალები თეატრის მუზეუმს : მემკვიდრეობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 13 ივნისი. - N112 (5452). - 7 გვ.[MFN: 78081]
ანოტაცია:  საქართველოს სახალხო არტისტის დიდიმ მირცხულავას მეუღლის მიერ საოპერო თეატრის მუზეუმისთვის მდიდარი საოჯახო არქივის გადაცემა
პერსონალია:  მირცხულავა დიდიმ (დირიჟორი, საქართველოს სახალხო არტისტი); ჭავჭავაძე ნატალია.
თემატიკა:  თბილისის ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი. ქართველი დირიჟორები.
საკვანძო სიტყვები:  საოჯახო ალბომი, საოპერო ხელოვნების ისტორია, საოპერო ნაწარმოების პარტიტურა, ავტოგრაფიანი წიგნი, საინტერესო მასალა, ფირფიტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7804 | 7805 | 7806 | 7807 | 7808 | 7809 | 7810 | 7811 | 7812 | 7813 | 7814 |  შემდეგი »  ბოლო »»