1. მუხიგულაშვილი, რუსუდან
ცხოვრებაც მართლა თეატრია... : რატომ ვერ მიიღო რუსთაველის თეატრმა დაპირებული თანხა ხელისუფლებისგან?! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივნისი. - N124 (5464). - 13 გვ.[MFN: 78536]
პერსონალია:  ღოღობერიძე ირინა (შ. რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო თეატრის დირექტორის მოადგილე); თევზაძე გია (დირექტორის მოადგილე); ფაჩუაშვილი ნანა (მსახიობი); ფოფხაძე ლილი (სალიტერატურო ნაწილის გამგე).
თემატიკა:  შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი. ქართველი მსახიობები.
საკვანძო სიტყვები:  სეზონის შედეგები, სპექტაკლები, შემოსავალი, ბილეთის ღირებულება, საბიუჯეტო თანხები, დაფინანსების საკითხი.
1. შპს "საქართველოს რკინიგზა" აცხადებს აუქციონს შპს "საქართველოს რკინიგზის" ბალასზე რიცხული ცისტერნა-ქვაბის რეალიზების მიზნით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივნისი. - N124 (5464). - 13 გვ.[MFN: 78537]
თემატიკა:  საქართველოს რკინიგზა. აუქციონები.
1. თბილისის საავიაციო უნივერსიტეტი საქართველოს "უმაღლესი განათლების შესახებ კანონის" შესაბამისად აცხადებს ღია კონკურსს სხვადასხვა ფაკულტეტებზე აკადემიური თანამდებობების დასაკავებლად სამი წლის ვადით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივნისი. - N124 (5464). - 14 გვ.[MFN: 78538]
1. ქ. თბილისის სახელმწიფო ქონების აღრიცხვისა და პრივატიზების სამმართველო აცხადებს აუქციონის ფორმით სახელმწიფო ავტოტრანსპორტის პრივატიზებას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივნისი. - N124 (5464). - 15 გვ.[MFN: 78539]
1. შპს "ეგრის-აუდიტის" დირექცია
გიორგი (ჟორა) სანიკიძე : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივნისი. - N124 (5464). - 15 გვ.[MFN: 78540]
ანოტაცია:  გიორგი სანიკიძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  სანიკიძე გიორგი (ჟორა) (ეკონომისტი).
თემატიკა:  ქართველი ეკონომისტები.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივნისი. - N124 (5464). - 15 გვ.[MFN: 78541]
პერსონალია:  ბეჭვაია ზურაბ; ისაკაძე ლევან; ტურიაშვილი-მამულაშვილი ციური.
თემატიკა:  ნეკროლოგი.
1. ალექსიძე, სანდრო
გზა, რომელიც ჩიხისკენ მიდის : სასოწარკვეთა მარშრუტით: ბათუმი-ენგურის ხიდი... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 30 ივნისი. - N125 (5465). - 2 გვ.[MFN: 78542]
ანოტაცია:  აჭარიდან ბათუმის სასტუმრო "მესხეთში" მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილთა 50 ოჯახის გასვლა ენგურის ხიდისკენ
პერსონალია:  მალაშხია შოთა (საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის დროებითი კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  იძულებით გადაადგილებული პირები. აჭარა.
საკვანძო სიტყვები:  დევნილთა ოჯახები, აჭარა, თავშესაფარი, აფხაზეთის სეპარატისტული ხელისუფლება, სასტუმროს დაცლა, საცხოვრებელი ფართი, პროტესტი.
1. ხვადაგიანი, ლელა
100 ათასი კაცი ჰაერშია გამოკიდებული : არჩევნები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 30 ივნისი. - N125 (5465). - 2 გვ.[MFN: 78543]
ანოტაცია:  ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით, ცესკოს თავმჯდომარისა და ოპოზიციურის პარტიის წარმომადგენლების შეხვედრა
პერსონალია:  ჩალაგაშვილი გურამ (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); ბოკერია გიგა (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა:  საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია. ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციური პარტიის წევრები, შეხვედრა, საარჩევნო კოდექსი, ცვლილებები, ამომრჩეველთა ზუსტი სიები, საარჩევნო უბნები, საარჩევნო კომისიები.
1. გახარია, რუსუდან
მეცნიერების ჩანაცვლება ღვინის გადაღების მეთოდით : საზოგადოების ნაწილი ხუბუას ებუტება : დავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 30 ივნისი. - N125 (5465). - 2 გვ.[MFN: 78544]
ანოტაცია:  სახელმწიფო უნივერსიტეტში არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით, ხელისუფლების წარმომადგენლებისა და პროფესორების შეხვედრა
პერსონალია:  ხუბუა გიორგი (თსუ-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი); გრიგალაშვილი ნოდარ (პარლამენტის განათლების კომიტეტის თავმჯდომარე); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); გამყრელიძე დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი).
თემატიკა:  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. ქართველი მეცნიერები. განათლების რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო ოპოზიცია, საპარლამენტო უმრავლესობა, შეხვედრა, ხელისუფლების წარმომადგენლები, თსუ-ს პროფესორ-მასწავლებლები, მორალური უფლება, განათლების სისტემა, რეფორმები, აქციები, პოლიცია, დარბევა.
"თანასწორობის ინსტიტუტის" წევრებს 30-დღიანი პატიმრობა შეუფარდეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 30 ივნისი. - N125 (5465). - 2 გვ.[MFN: 78545]
პერსონალია:  ტყეშელაშვილი ეკა (თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარე); კაკაბაძე ბადრი ("თავისუფლების ინსტიტუტის" თავმჯდომარე); კაკაბაძე ნანა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებიბისთვის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევა, ბრალდება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7850 | 7851 | 7852 | 7853 | 7854 | 7855 | 7856 | 7857 | 7858 | 7859 | 7860 |  შემდეგი »  ბოლო »»