რაც არ უნდა გველოდეს ხვალ... : ისევ ხსოვნის გამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივლისი. - N146 (5487). - 8 გვ.[MFN: 79380]
ანოტაცია:  საბჭოთა პერიოდის პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა გახსენება
1. მარიამ ღვთისმშობლის ქართული სასწაულმოქმედი ხატი : დღესასწაული / მოამზადა გიული ლიპარტიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 სექტემბერი. - N172 (5513). - 16 გვ.[MFN: 79381]
ანოტაცია:  4 სექტემბერი ღვთისმშობლის ქართული ხატის ხსენების დღეა
1. ბაქოს თბილისი მსოფლიო ფასებზე გადაჰყავს : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : სოჰბეთ მამედოვი, Независимая газета, 28 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივლისი. - N146 (5487). - 10 გვ.[MFN: 79382]
ანოტაცია:  აზერბაიჯანის მიერ საქართველოსთვის მიწოდებულ ბუნებრივ აირზე ტარიფის მოსალოდნელი გაზრდის თაობაზე
პერსონალია:  სააკავშილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); გილაური ნიკა (საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრი); ალიევი ნათიკ (აზერბაიჯანის ენერგეტიკის მინისტრი); ორუჯი ზაჰიდ (აზერბაიჯანის პარლამენტის დეპუტატი).
თემატიკა:  საქართველო-აზერბაიჯანის ურთიერთობები.
ანათებს! : ჟურნალის ახალი ნომერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 სექტემბერი. - N172 (5513). - 16 გვ.[MFN: 79383]
ანოტაცია:  ჟურნალ "მნათობის" აღდგენასთან დაკავშირებით, მწერალთა ასოციაცია "მნათობის" წევრთა დამფუძნებელი კრების გამართვა
პერსონალია:  კალანდაძე ანა; არსენიშვილი ზაირა; სტურუა ლია; ხარანაული ბესიკ (პოეტები); ბენაშვილი ბესიკ; სამსონაძე ირაკლი; კვიტაიშვილი ემზარ; ჯანდიერი კოტე; დოლიძე მამუკა; ჭელიძე თამაზ; ჭილაძე ოთარ; ჭილაძე ზაზა (მწერლები).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მწერლობის პრობლემები, კრება, ჟურნალის აღდგენა, ქართული ნაწარმოები, ტრადიციები, კრიტიკა.
1. სამხრეთ ოსეთში მთავარ ტერორისტად საქართველოს თავდაცვის მინისტრს მიიჩნევენ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : REGNUM. საინფორმაციო სააგენტო, 28 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივლისი. - N146 (5487). - 10 გვ.[MFN: 79384]
ანოტაცია:  სამხრეთ ოსეთის გამოცემის "რესპუბლიკის" მიერ ჩატარებული გამოკითხვის შესახებ
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მერაბიშვილი ვანო (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი).
1. აფხაზთა ხელმძღვანელობა ფიქრობს, რომ სააკაშვილი სოხუმის პროვოცირებას ცდილობს : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : REGNUM. საინფორმაციო სააგენტო, 28 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივლისი. - N146 (5487). - 10 გვ.[MFN: 79385]
ანოტაცია:  აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის მთავრობის რეაქცია თბილისში მყოფი აფხაზეთის დევნილი მთავრობის კოდორის ხეობაში შესაძლო გადაყვანასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბჟანია კრისტიან (აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის პრეზიდენტის პრესმდივანი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).