მარიამ ღვთისმშობლის ქართული სასწაულმოქმედი ხატი : დღესასწაული / მოამზადა გიული ლიპარტიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 2 სექტემბერი. - N172 (5513). - 16 გვ.[MFN: 79381]
ანოტაცია: 4 სექტემბერი ღვთისმშობლის ქართული ხატის ხსენების დღეა
ბაქოს თბილისი მსოფლიო ფასებზე გადაჰყავს : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : სოჰბეთ მამედოვი, Независимая газета, 28 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივლისი. - N146 (5487). - 10 გვ.[MFN: 79382]
ანოტაცია: აზერბაიჯანის მიერ საქართველოსთვის მიწოდებულ ბუნებრივ აირზე ტარიფის მოსალოდნელი გაზრდის თაობაზე
სამხრეთ ოსეთში მთავარ ტერორისტად საქართველოს თავდაცვის მინისტრს მიიჩნევენ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : REGNUM. საინფორმაციო სააგენტო, 28 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივლისი. - N146 (5487). - 10 გვ.[MFN: 79384]
ანოტაცია: სამხრეთ ოსეთის გამოცემის "რესპუბლიკის" მიერ ჩატარებული გამოკითხვის შესახებ
აფხაზთა ხელმძღვანელობა ფიქრობს, რომ სააკაშვილი სოხუმის პროვოცირებას ცდილობს : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : REGNUM. საინფორმაციო სააგენტო, 28 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივლისი. - N146 (5487). - 10 გვ.[MFN: 79385]
ანოტაცია: აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის მთავრობის რეაქცია თბილისში მყოფი აფხაზეთის დევნილი მთავრობის კოდორის ხეობაში შესაძლო გადაყვანასთან დაკავშირებით
პერსონალია:ბჟანია კრისტიან (აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის პრეზიდენტის პრესმდივანი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
"უნდა იზეიმოს ყველამ!" - ასეთი იყო ბრძანება... : რუსეთის "გადარჩენილი" საქართველო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 29 ივლისი. - N146 (5487). - 8,9 გვ.[MFN: 79388]
ანოტაცია: საქართველოს რუსეთთან შეერთების, XVIII საუკუნის საქართველოს პოლიტიკური ვითარებისა და მეფის რუსეთის ბიუროკრატიული რეჟიმის წინააღმდეგ ქართველი ხალხის ბრძოლის შესახებ
ქართველებმა უნდა დაიბრუნოს საქართველო : გვესაუბრა ზაურ წაქაძე / ჩაიწერა თამარ შაიშმელაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ივლისი. - N145 (5486). - 8 გვ.[MFN: 79389]