1. საქართველოს ჩაის მწარმოებელთა ასოციაცია "საქართველოს ჩაი", სსიპ ჩაის, სუბტროპიკული კულტურებისა და ჩაის მრეწველობის ინსტიტუტი
ოთარ ჭანტერია : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 აგვისტო. - N149 (5490). - 16 გვ.[MFN: 79660]
ანოტაცია:  ოთარ ჭანტურიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ჭანტურია ოთარ (მეცნიერი).
1. უკანონო ავტოფარეხები აიღეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 აგვისტო. - N149 (5490). - 16 გვ.[MFN: 79661]
ანოტაცია:  ბახტრიონის ქუჩაზე უკანონო ავტოფარეხების დემონტაჟის განხორციელება
თემატიკა:  უკანონო მშენებლობები.
არალოგიკური უწოდა : უმრავლესობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 12 სექტემბერი. - N179 (5520). - 2 გვ.[MFN: 79662]
ანოტაცია:  პარლამენტის განათლების კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადება, ადგილობრივ თვითმმართველობის არჩევნებში ოპოზიციის მხრიდან ბოიკოტის გამოცხადებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გრიგალაშვილი ნოდარ (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი, პარლამენტის განათლების კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საპარლამენტო უმრავლესობა. საქართველოს პარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია, არჩევნები, ბოიკოტი, მერობის კანდიდატურები, პოლიტიკური სპექტრი, ხელისუფლება.
1. შპს "საქართველოს რკინიგზის" ბალანსზე რიცხული დროებით სარგებლობაში გასაცემი არასაცხოვრებელი ფართის საკონკურსო პირობების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 აგვისტო. - N149 (5490). - 15 გვ.[MFN: 79663]
1. შპს "საქართველოს რკინიგზა" აცხადებს კონკურსს შპს "საქართველოს რკინიგზის" ბალანსზე რიცხული შენობის ნაწილის (შემდგომში - საიჯარო ქონება) დროებით სარგებლობაში, იჯარის ფორმით, გადაცემის მიზნით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 აგვისტო. - N149 (5490). - 15 გვ.[MFN: 79664]
1. აუქციონი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 აგვისტო. - N149 (5490). - 11 გვ.[MFN: 79665]
ანოტაცია:  მარნეულის რაიონის გამგეობა აცხადებს აუქციონს სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების გაყიდვის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  მარნეული.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7962 | 7963 | 7964 | 7965 | 7966 | 7967 | 7968 | 7969 | 7970 | 7971 | 7972 |  შემდეგი »  ბოლო »»