გიგი უგულავა ოპოზიციის ძირითადი სამიზნეა : აქტუალური თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 12 სექტემბერი. - N179 (5520). - 2 გვ.[MFN: 79659]
ანოტაცია: პოლიტიკური პარტიების მიერ საარჩევნო სიების პრეზენტაციის გამართვა
არალოგიკური უწოდა : უმრავლესობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 12 სექტემბერი. - N179 (5520). - 2 გვ.[MFN: 79662]
ანოტაცია: პარლამენტის განათლების კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადება, ადგილობრივ თვითმმართველობის არჩევნებში ოპოზიციის მხრიდან ბოიკოტის გამოცხადებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:გრიგალაშვილი ნოდარ (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი, პარლამენტის განათლების კომიტეტის თავმჯდომარე).
შპს "საქართველოს რკინიგზის" ბალანსზე რიცხული დროებით სარგებლობაში გასაცემი არასაცხოვრებელი ფართის საკონკურსო პირობების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 აგვისტო. - N149 (5490). - 15 გვ.[MFN: 79663]
შპს "საქართველოს რკინიგზა" აცხადებს კონკურსს შპს "საქართველოს რკინიგზის" ბალანსზე რიცხული შენობის ნაწილის (შემდგომში - საიჯარო ქონება) დროებით სარგებლობაში, იჯარის ფორმით, გადაცემის მიზნით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 3 აგვისტო. - N149 (5490). - 15 გვ.[MFN: 79664]
ანოტაცია: მარნეულის რაიონის გამგეობა აცხადებს აუქციონს სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების გაყიდვის შესახებ