ნინო ბურჯანაძე: საქართველო აღიარებს, რომ ირანს მშვიდობიანი ატომის ფლობის უფლება აქვს : REGNUM : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 სექტემბერი. - N185 (5526). - 10 გვ.[MFN: 80027]
ანტიფაშისტური კოალიცია მიზნად ამჟამინდელი ხელისუფლების გადადგომას ისახავს : REGNUM : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 სექტემბერი. - N185 (5526). - 10 გვ.[MFN: 80029]
ანოტაცია: ანტიფაშისტური კოალიციის შექმნის პრეზენტაცია
პერსონალია:სარიშვილი ირინე (პარტია "იმედის" ლიდერი, იგორ გიორგაძის საქველმოქმედო ფონდის ხელმძღვანელი).
ირანის პრეზიდენტი შეერთებულ შტატებს და დიდ ბრიტანეთს ადანაშაულებს : დედამიწის ზურგზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 სექტემბერი. - N185 (5526). - 11 გვ.[MFN: 80030]
პანიკის საფუძველი არ არსებობს / ესაუბრა ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 20 სექტემბერი. - N184 (5525). - 8 გვ.[MFN: 80031]
ანოტაცია: ინტერვიუ ლევან ორკოშნელთან ფრინველის გრიპთან დაკავშირებულ საშიშროებაზე
პერსონალია:ორკოშნელი ლევან (სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის უფროსი).
ნუ გავაწბილებთ მოსწავლეთა მოლოდინს : ახალი სასწავლო წელი დაიწყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 20 სექტემბერი. - N184 (5525). - 9 გვ.[MFN: 80033]