1. მუხიგულაშვილი, რუსუდან
რას გვიამბობენ... თეფშები : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 სექტემბერი. - N185 (5526). - 9 გვ.[MFN: 80024]
ანოტაცია:  გალერეა "უნივერსში" კოლექციონერის ალექსანდრე პირადოვისა და მხატვართა ფერწერული ტილოების გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  პირადოვი ალექსანდრე (ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); ნიჟარაძე ზურაბ; ერისთავი დიმიტრი; ხაჩატურიანი გაიანე; აღაპიშვილი გია; სეხნიაშვილი ზურა; კუხალაშვილი ჯემალ; ხუციშვილი თაზო (მხატვრები).
საკვანძო სიტყვები:  მოხატული თეფშები, თანამედროვე მხატვართა ფერადოვნება, ოსტატობა, აბსტრაქციის ნიმუშები.
1. ბაკურაძე, ზურაბ
ვართ თუ არა სამოქალაქო საზაგადოება? : თვალსაზრისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 20 სექტემბერი. - N184 (5525). - 6 გვ.[MFN: 80025]
ანოტაცია:  საქართველოში სამოქალაქო საზაგადოების ჩამოყალიბებაზე
თემატიკა:  სამოქალაქო საზაგადოება.
საკვანძო სიტყვები:  ბაზარი, ბიზნესი, პროფესიული გაერთიანებები, კერძო სფერო, თვითმმართველობა, სახელმწიფო სისტემა, უთანხმოება, დაპირისპირება, დემოკრატიული აღმშენებლობა, თავისუფალი არჩევანი.
1. ნატო საქართველოსთან დაახლოების შესახებ გადაწყვეტილებას ხუთშაბათს მიიღებს : იულია პეტროვსკაია НЕЗАВИСИМАЯ ГАЗЕТА, 20 სექტემბერი ; ურას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 სექტემბერი. - N185 (5526). - 10 გვ.[MFN: 80026]
პერსონალია:  ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  ნატო. საქართველოს საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  დიპლომატები, დიალოგი, ჩრდილოატლანტიკური კავშირი, გაწევრიანება, რუსი კოლეგები.
1. ნინო ბურჯანაძე: საქართველო აღიარებს, რომ ირანს მშვიდობიანი ატომის ფლობის უფლება აქვს : REGNUM : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 სექტემბერი. - N185 (5526). - 10 გვ.[MFN: 80027]
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); დამირჩი მოჯთაბ (ირანის ელჩი საქართველოში).
თემატიკა:  საქართველო-ირანის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური დიალოგი, ბირთვული პროგრამა, ეკონომიკის სფერო, ენერგეტიკა, მოლაპარაკება, თანამშრომლობა.
ქართული პროდუქცია - ყირიმის გავლით : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 20 სექტემბერი. - N184 (5525). - 7 გვ.[MFN: 80028]
ანოტაცია:  საქართველოდან ყირიმის გავლით ტვირთის დასავლეთ ევროპაში გადაზიდვის პერსპექტივაზე
პერსონალია:  აბდულაევი აზიზ (ყირიმის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე); მარშანია ზურაბ (საქართველოს გენერალური კონსული).
გეოგ.დასახელება:  უკრაინა; ოდესა.
საკვანძო სიტყვები:  ურთიერთანამშრომლობა, დასავლეთის ბაზარი.
1. ანტიფაშისტური კოალიცია მიზნად ამჟამინდელი ხელისუფლების გადადგომას ისახავს : REGNUM : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 სექტემბერი. - N185 (5526). - 10 გვ.[MFN: 80029]
ანოტაცია:  ანტიფაშისტური კოალიციის შექმნის პრეზენტაცია
პერსონალია:  სარიშვილი ირინე (პარტია "იმედის" ლიდერი, იგორ გიორგაძის საქველმოქმედო ფონდის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები, პრეზენტაცია, ოპოზიციური პარტიები, არჩევნები.
1. ირანის პრეზიდენტი შეერთებულ შტატებს და დიდ ბრიტანეთს ადანაშაულებს : დედამიწის ზურგზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 სექტემბერი. - N185 (5526). - 11 გვ.[MFN: 80030]
პერსონალია:  აჰმადინეჯადი მაჰმუდ (ირანის ისლამური რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ირანი. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  უშიშროების საბჭო, გაერო, ბირთვული იარაღი.
1. ორკოშნელი, ლევან
პანიკის საფუძველი არ არსებობს / ესაუბრა ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 20 სექტემბერი. - N184 (5525). - 8 გვ.[MFN: 80031]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ლევან ორკოშნელთან ფრინველის გრიპთან დაკავშირებულ საშიშროებაზე
პერსონალია:  ორკოშნელი ლევან (სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  ფრინველების გრიპი.
საკვანძო სიტყვები:  მეფრინველეობის ფაბრიკები, საყოველთაო ვაქცინაცია, ინფექციასთან ბრძოლა.
1. მერიმ ისევ გვასახელა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 სექტემბერი. - N185 (5526). - 13 გვ.[MFN: 80032]
ანოტაცია:  10-18 წლის მოჭადრაკეთა ევროპის პირველობის შესახებ
პერსონალია:  არაბიძე მერი; ივანოვა ანა; დანელია მარიამ (მოჭადრაკეები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, პირველობა, პრიზები, ტური.
1. ფაილოძე, ნათელა
ნუ გავაწბილებთ მოსწავლეთა მოლოდინს : ახალი სასწავლო წელი დაიწყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 20 სექტემბერი. - N184 (5525). - 9 გვ.[MFN: 80033]
თემატიკა:  განათლება. სკოლები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სარემონტო სამუშაოები, სკოლების რეაბილიტაცია, ცვლილებები, ახალი სახელმძღვანელოები, ახალი სასწავლო გეგმა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7999 | 8000 | 8001 | 8002 | 8003 | 8004 | 8005 | 8006 | 8007 | 8008 | 8009 |  შემდეგი »  ბოლო »»