აჩრდილი დადის ევროპაში, და არა მარტო ევროპაში... : სევდიანი და გაღიმებული ფანტომები : რევოლუციათა "უხილავი სულები"! რომელთაც 32-ე სართულიდან მართავენ... : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 72 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 ოქტომბერი. - N202 (5543). - 8,9 გვ.[MFN: 81072]
პერსონალია:  სოროსი ჯორჯ (ფინანსური ინვესტორი).
თემატიკა:  რევოლუციები. სოროსის ფონდი.
საკვანძო სიტყვები:  ინტერნაციონალური პოლიტიკა, "მშვიდობიანი რევოლუციები", უცხოური პრესა.
1. ჯი-ეიჩ-ენი
პენსიები სტაჟის და დამსახურების მიხედვით იზრდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 2 გვ.[MFN: 81073]
პერსონალია:  ქაცარავა მამუკა (ჯანდაცვის საქალაქო სამსახურის უფროსი); სოფრომაძე ზაზა (სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პენსიები.
მელიორაციის სისტემას შპს-ებად შლიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 2 გვ.[MFN: 81074]
ანოტაცია:  საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებული მელიორაციის სისტემების სამმართველო დეპარტამენტის ლიკვიდაციასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  დავალიანება, კომპენსაცია, ინვენტარიზაცია.
გერმანიის ელჩი მხარს უჭერს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 2 გვ.[MFN: 81075]
ანოტაცია:  აჭარაში ტურიზმის განვითარებისა და კომუნალური ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის საკითხებზე
პერსონალია:  ჰილდეგარდ ფლორი პატრიცია (გერმანიის ელჩი საქართველოში); ვარშალომიძე ლევან (აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. საქართველო-გერმანიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  კონსტრუქციული საუბარი, წყალმომარაგება, ეკოტურიზმის განვითარება, ურთიერთობების გაღრმავება.
გვირაბი ურეკიდან ლონდონამდე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 2 გვ.[MFN: 81076]
ანოტაცია:  გიგა ბოკერიას რეაქცია გამყრელიძე-ჩიხრაძის ლონდონში ბადრი პატარკაციშვილთან შეხვედრის თაობაზე
პერსონალია:  ბოკერია გიგა (პარლამენტარი); გამყრელიძე დავით; ჩიხრაძე ფიქრია (პარტია "ახალი მემარჯვენეების" ლიდერები); უსუფაშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიის ლიდერი); დავითაშვილი კობა (კონსერვატიული პარტიის ლიდერი); გამსახურდია კონსტანტინე (პარტია "თავისუფლების" ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. საქართველოს პარლამენტის წევრები.
1. ევროკავშირი სააკაშვილს ცეცხლზე ნავთის დასხმას არ ურჩევს : ანია ვედენსკაია, ბრიუსელი. НЕЗАВИСИМАЯ ГАЗЕТА : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 ოქტომბერი. - N202 (5543). - 10 გვ.[MFN: 81077]
ანოტაცია:  ევროკავშირი რუსეთ-საქართველოს შორის არსებულ დაძაბულ ურთიერთობების შესახებ
პერსონალია:  ბეგენი მარი ან იზლერ (სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში ევროპარლამენტის დელეგაციის თავმჯდომარე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ევროკავშირი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, დაპირისპირება, საქართველოს ხელისუფლება, ურთიერთობების გამწვავება, აშშ-ს ინტერესები, ენერგეტიკული რესურსები, აგრესიული გამოსვლები, კონფლიქტების მოგვარების გზები, სეპარატისტული ტერიტორიები, ევროკომისია.
1. გუგავა, გიორგი
ხელისუფლება და თელასი მოსახლეობას შეთანხმებულად ძარცვავენ : ამბობს ლეიბორისტი გიორგი გუგავა : ოპოზიცია / ესაუბრა ჯაბა ხუბუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 3 გვ.[MFN: 81078]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გიორგი გუგავასთან ქვეყნაში არსებულ სოციალურ მდგომარეობაზე
პერსონალია:  გუგავა გიორგი (ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  გაზრდილი ბიუჯეტი, დაზღვევის პოლისები, სამშენებლო კომპანიები, წინასაარჩევნო რეკლამები, მუნიციპალური ტრანსპორტი, მეტრო, ფასების ზრდა, ელექტროენერგიის გაძვირება.
1. შეთანხმება რატიფიცირებულია, დანარჩენი ვნახოთ... : РИА НОВОСТИ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 ოქტომბერი. - N202 (5543). - 10 გვ.[MFN: 81079]
ანოტაცია:  უცხოური პრესა საქართველოდან რუსეთის სამხედრო ბაზების გაყვანის შესახებ
პერსონალია:  გუსტოვი ვადიმ (ზედა პალატის დსთ-ს საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  რუსეთის სამხედრო ბაზები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, რუსეთის ფედერაციის საბჭო, რუსეთის ჯარების ჯგუფი, სამხედრო ობიექტები, სამხედრო ტექნიკა.
1. ნიბლაძე, თეა
12 სექტემბერამდე ამომრჩეველთა ერთიანი სიები გადამოწმდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 3 გვ.[MFN: 81080]
ანოტაცია:  ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ საქართველოს მაშტაბით ამომრჩეველთა სიების გადამოწმების დაწყება
პერსონალია:  ჩალაგაშვილი გურამ (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე).
ფოთში მეთევზეებმა აქცია გამართეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 3 გვ.[MFN: 81081]
ანოტაცია:  ფოთელი მეთევზეების მიერ პალიასტომის ტბაზე ლიმიტირებული თევზჭერის მოთხოვნა
პერსონალია:  საღინაძე ივანე (ფოთის მერი).
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები საქართველოში.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8104 | 8105 | 8106 | 8107 | 8108 | 8109 | 8110 | 8111 | 8112 | 8113 | 8114 |  შემდეგი »  ბოლო »»