აჩრდილი დადის ევროპაში, და არა მარტო ევროპაში... : სევდიანი და გაღიმებული ფანტომები : რევოლუციათა "უხილავი სულები"! რომელთაც 32-ე სართულიდან მართავენ... : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 72 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 ოქტომბერი. - N202 (5543). - 8,9 გვ.[MFN: 81072]
პენსიები სტაჟის და დამსახურების მიხედვით იზრდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 2 გვ.[MFN: 81073]
პერსონალია:ქაცარავა მამუკა (ჯანდაცვის საქალაქო სამსახურის უფროსი); სოფრომაძე ზაზა (სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდის თავმჯდომარე).
მელიორაციის სისტემას შპს-ებად შლიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 2 გვ.[MFN: 81074]
ანოტაცია: საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებული მელიორაციის სისტემების სამმართველო დეპარტამენტის ლიკვიდაციასთან დაკავშირებით
ევროკავშირი სააკაშვილს ცეცხლზე ნავთის დასხმას არ ურჩევს : ანია ვედენსკაია, ბრიუსელი. НЕЗАВИСИМАЯ ГАЗЕТА : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 ოქტომბერი. - N202 (5543). - 10 გვ.[MFN: 81077]
ანოტაცია: ევროკავშირი რუსეთ-საქართველოს შორის არსებულ დაძაბულ ურთიერთობების შესახებ
ხელისუფლება და თელასი მოსახლეობას შეთანხმებულად ძარცვავენ : ამბობს ლეიბორისტი გიორგი გუგავა : ოპოზიცია / ესაუბრა ჯაბა ხუბუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 24 აგვისტო. - N164 (5505). - 3 გვ.[MFN: 81078]
ანოტაცია: ინტერვიუ გიორგი გუგავასთან ქვეყნაში არსებულ სოციალურ მდგომარეობაზე
პერსონალია:გუგავა გიორგი (ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი).
შეთანხმება რატიფიცირებულია, დანარჩენი ვნახოთ... : РИА НОВОСТИ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 ოქტომბერი. - N202 (5543). - 10 გვ.[MFN: 81079]
ანოტაცია: უცხოური პრესა საქართველოდან რუსეთის სამხედრო ბაზების გაყვანის შესახებ
პერსონალია:გუსტოვი ვადიმ (ზედა პალატის დსთ-ს საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე).