"როცა გიყვარდი, როცა გიყვარდი"... : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 74 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 8,9 გვ.[MFN: 81620]
ანოტაცია:  საქართველო-რუსეთის კულტურული ურთიერთობების შესახებ
პერსონალია:  კეიდანი ვალოდია (რუსი მხატვარი); ესენი სერგეი (პოეტი); ჩერეპინი ნ. (რუსი კომპოზიტორი); სუდეკინი ი. (რუსი მხატვარი); ბუნინი ივ. (პოეტი); პასტერნაკი ბორის (პოეტი); ტაბიძე ტიციან (პოეტი); პუშკინი ალექსანდრე (პოეტი).
თემატიკა:  რუსი პოეტები. რუსი მხატვრები. ქართველი პოეტები. საქართველო-რუსეთის კულტურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსი ინტელიგენცია, რუსული კულტურა, რუსული მონასტრის მოხატვა, ფერწერა, ქართველი მხატვრები, მეგობრული ურთიერთობები, ლიტერატურული მემკვიდრეობა, შემოქმედება, რუსული პოეზია, ჩრდილოელი მეგობრები.
1. ევროპალამენტმა რეზოლუცია მიიღო : REGNUM, საინფორმაციო სააგენტო, 27 ოქტომბერი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 10 გვ.[MFN: 81621]
პერსონალია:  სამადაშვილი სალომე (საქართველოს ელჩი ბენილუქსის ქვეყნებსა და ევროკავშირში).
თემატიკა:  ევროკავშირი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ტერიტორია, კონფლიქტების ზონები, რუსეთის ნეგატიური როლი, კონფლიქტების მშვილობიანი მოწესრიგება, ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა, ქართველების დეპორტაცია, პოლიტიკური ჯგუფები.
1. სააკაშვილმა რუსეთელებისთვის ვიზების გაცემის ნება დართო ყველა ქართულ საკონტროლო-გამშვებ პუნქტს : ИЗВЕСТИЯ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 10 გვ.[MFN: 81622]
თემატიკა:  საკონტროლო-გამშვები პუნქტები. საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  შესასვლელი ვიზები, რუსეთის მოქალაქეები, საზღვრები.
1. ნინო ბურჯანაძე: ევროკავშირი მხარს უჭერს საქართველოს : РОСБАЛТ, საინფორმაციო სააგენტო 27 ოქტომბერი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 10 გვ.[MFN: 81623]
ანოტაცია:  ევროპარლამენტის ისტორიულ რეზოლუციის მიღებასთან დაკავშირებით, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ ბრიფინგის გამართვა
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ევროკავშირი. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
საკვანძო სიტყვები:  რეზოლუცია, კონფლიქტების ზონები, სამშვიდობო მანდატების შეცვლა, ევროკომისია, სამხრეთ ოსეთი, სამშვიდობო პროცესები.
1. გაერო იარაღის ექსპორტის შესახებ შეთანხმებას ამზადებს : უცხოური პრესა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 10 გვ.[MFN: 81624]
ანოტაცია:  გაეროს გენერალური ასამბლეის კომიტეტის გადაწყვეტილება იარაღის ექსპორტზე კონტროლის შესახებ მუშაობის დაწყების თაობაზე
თემატიკა:  გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო შეთანხმება, კონფლიქტური რეგიონები, იარაღის მწარმოებელი ქვეყნები, მკაცრი კონტროლი.
1. ფიფია, ზაურ
წყალტუბოს (ყუმისთავის) მღვიმემ სახელმწიფო გრანტი მიიღო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 11 გვ.[MFN: 81625]
პერსონალია:  ჯიშკარიანი ჯუმბერი (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  მღვიმეები საქართველოში. სპელეოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული სპელეოლოგიური მეცნიერება, გამოქვაბულები, ღვიმის აღმომჩენი ჯგუფები, მღვიმეთა სისტემა, მღვიმეების კვლევა, გამტარიანობა.
1. ჭიჭინაძე, ნანა
ფიროსმანი - ჩვენი სულის მეგზური : დღესასწაული // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 11 გვ.[MFN: 81626]
ანოტაცია:  მირზაანში გამართული ფიროსმანობის დღესასწაული
პერსონალია:  ცისკარიშვილი პეტრე (კახეთის მხარის გუბერნატორი); ხალვაში ფრიდონ (პოეტი); მაძღარაშვილი ანზორ (ფიროსმანის მუზეუმის დირექტორი); ცერცვაძე გურამ (საქართველოს მხატვართა კავშირის თანათავმჯდომარე); ფიროსმანაშვილი ზაზა (დედოფლისწყაროს რაიონის კულტურისა და სპორტის სამსახურის უფროსი); მარტიაშვილი ცარო (დედოფლისწყაროს კულტურის სახლის დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  კახეთი (მირზაანი).
თემატიკა:  სახალხო დღესასწაულები. საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  უცხოელი ტურისტები, საზეიმო ღონისძიებები, კულტურა, ხელოვნება.
1. შპს "საქართველოს რკინიგზა" : ბრძანება : 2006 წლის 25. 10. ქ. თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 11 გვ.[MFN: 81627]
ანოტაცია:  შპს "საქართველოს რკინიგზის" დირექტორთა საბჭოს 2006 წლის 21 ოქტომბრის 8/130 დადგენილების შესაბამისად საფირმო სამგზავრო მატარებელი N 622/621 "თბილისი-ბათუმი", "ბათუმი-თბილისის" მგზავრობის ტარიფების დადგენის მიზნით
1. წმიდა კოზმანი, ქართლს წამებული : სულიერება / მოამზადა გიული ლიპარტიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 11 გვ.[MFN: 81628]
ანოტაცია:  30 ოქტომბერი წმიდა კოზმანის ხსენების დღეა
ბათუმის მერად ირაკლი თავართქილაძე აირჩიეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 11 გვ.[MFN: 81629]
გეოგ.დასახელება:  აჭარა (ბათუმი).
თემატიკა:  აჭარა. საკადრო ცვლილებები.
საკვანძო სიტყვები:  კენჭისყრა, ბათუმის საკრებულო, კანდიდატურა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8158 | 8159 | 8160 | 8161 | 8162 | 8163 | 8164 | 8165 | 8166 | 8167 | 8168 |  შემდეგი »  ბოლო »»