"როცა გიყვარდი, როცა გიყვარდი"... : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 74 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 8,9 გვ.[MFN: 81620]
ანოტაცია: საქართველო-რუსეთის კულტურული ურთიერთობების შესახებ
ევროპალამენტმა რეზოლუცია მიიღო : REGNUM, საინფორმაციო სააგენტო, 27 ოქტომბერი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 10 გვ.[MFN: 81621]
პერსონალია:სამადაშვილი სალომე (საქართველოს ელჩი ბენილუქსის ქვეყნებსა და ევროკავშირში).
სააკაშვილმა რუსეთელებისთვის ვიზების გაცემის ნება დართო ყველა ქართულ საკონტროლო-გამშვებ პუნქტს : ИЗВЕСТИЯ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 10 გვ.[MFN: 81622]
ნინო ბურჯანაძე: ევროკავშირი მხარს უჭერს საქართველოს : РОСБАЛТ, საინფორმაციო სააგენტო 27 ოქტომბერი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 10 გვ.[MFN: 81623]
ანოტაცია: ევროპარლამენტის ისტორიულ რეზოლუციის მიღებასთან დაკავშირებით, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ ბრიფინგის გამართვა
პერსონალია:ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
გაერო იარაღის ექსპორტის შესახებ შეთანხმებას ამზადებს : უცხოური პრესა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 10 გვ.[MFN: 81624]
ანოტაცია: გაეროს გენერალური ასამბლეის კომიტეტის გადაწყვეტილება იარაღის ექსპორტზე კონტროლის შესახებ მუშაობის დაწყების თაობაზე
შპს "საქართველოს რკინიგზა" : ბრძანება : 2006 წლის 25. 10. ქ. თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N212 (5553). - 11 გვ.[MFN: 81627]
ანოტაცია: შპს "საქართველოს რკინიგზის" დირექტორთა საბჭოს 2006 წლის 21 ოქტომბრის 8/130 დადგენილების შესაბამისად საფირმო სამგზავრო მატარებელი N 622/621 "თბილისი-ბათუმი", "ბათუმი-თბილისის" მგზავრობის ტარიფების დადგენის მიზნით