არც პოზიცია ეხახვებათ, არც - ოპოზიცია : კიდევ ერთი პარტია ემატოს? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 3 გვ.[MFN: 81945 ]
ანოტაცია: ახალი პოლიტიკური პარტია "ეროვნული ფორუმის" დაფუძნება
პერსონალია: შარტავა კახაბერ ; შავიშვილი რევაზ ; სანიკიძე გუბაზ ; მელაშვილი ირაკლი ; ორველაშვილი ნიკოლოზ ; გობეჯიშვილი ირაკლი ; ჯოჯუა გოჩა (პოლიტიკური პარტია "ეროვნული ფორუმის" საინიციატივო ჯგუფის წევრები).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური სივრცე, პარტიის დაფუძნება, ოპოზიციური სპექტრი, ხელისუფლების ქმედებები .
ლელაშვილი, ნიკა
ჟორჟოლიანს კუდიც ჰქონია - სავარაუდოდ ბატონი მენაბდე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 3 გვ.[MFN: 81946 ]
პერსონალია: ჟორჟოლიანი თემურ ; მენაბდე ალექსანდრე (პარლამენტარები).
საკვანძო სიტყვები: ნაცმოძრაობის მაღალჩინოსნები, დეპუტატები, საპარლამენტო უმრავლესობა .
ვალერი მელაძეს ქრთამის გადახდა მოსთხოვეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 3 გვ.[MFN: 81947 ]
პერსონალია: მელაძე ვალარი (მომღერალი).
თემატიკა: ქართველი მომღერლები .
საკვანძო სიტყვები: ქართულ-რუსული ურთიერთობები, რუსეთის სამართალდამცავები, სამშენებლო ფირმის დოკუმენტაცია .
სერგეი ივანოვმა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა აღიარა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 3 გვ.[MFN: 81948 ]
პერსონალია: ივანოვი სერგეი (რუსეთის ფიცე-პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები: რუსული მხარე, დიალოგი, კონფლიქტების მოგვარების მცდელობა .
ჯალიაშვილი, ჯიმი
მეც მინდა მსოფლიო ჩემპიონი ვიყო კრივში... / ჯიმი ჯალიაშვილი ; რამაზ საყვარელიძე / ესაუბრა ხათუნა ჩიგოგიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 4 გვ.[MFN: 81949 ]
ანოტაცია: ქართველი პოლიტიკოსები რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების დაძაბვის მიზეზების თაობაზე
პერსონალია: ჯალიაშვილი ჯიმი (პოლიტიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი).
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. პოლიტიკა. ქართველი პოლიტოლოგები .
საკვანძო სიტყვები: დიპლომატია, პოლიტიკოსები, კონფლიქტების ზონა, ენერგოობიექტების გასხვისება, ეკონომიკური პოლიტიკა .
როდის გავისტუმრებთ? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 4 გვ.[MFN: 81950 ]
ანოტაცია: საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მონაცემები საქართველოს დავალიანებაზე
თემატიკა: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო. საქართველოს საგარეო ვალი .
საკვანძო სიტყვები: კრედიტორი, დავალიანება, მონაცემები .
ვეღარ ამოვძვრებით : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 4 გვ.[MFN: 81951 ]
ანოტაცია: საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მიერ საგარეო ვალის მომსახურების გეგმის შემუშავება
თემატიკა: საქართველოს საგარეო ვალი. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: გეგმის შემუშავება, დავალიანება, ვადის გასტუმრება .
მერე ავად რომ არ შემოგვიბრუნდეს : გამარჯვებული მხოლოდ საქართველო იქნება! : არაკანონიერი არჩევნები / ესაუბრა ხათუნა ჩიგოგიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 5 გვ.[MFN: 81952 ]
ანოტაცია: ექსპერტი მამუკა არეშიძე 12 ნოემბერს ე.წ. სამხრეთ ოსეთში საპრეზიდენტო არჩევნების ჩატარების თაობაზე
პერსონალია: არეშიძე მამუკა (ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები: სამხრეთ ოსეთი, არჩევნები, ეუთო, საეპარტისტული რეგიონები, საერთაშორისო საზოგადოებები, რუსეთი, საქართველოს ხელისუფლება, ურთიერთობების აღდგენა .
დარბუაშვილი, შოთა
მსოფლიომ გაიგოს, რომ ეგრე არა ყოფილა საქმე / ესაუბრა ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 5 გვ.[MFN: 81953 ]
ანოტაცია: პოეტი შოთა დარბუაშვილი ქართულ-ოსური კონფლიქტის რეგიონში მიმდინარე მოვლენების თაობაზე
პერსონალია: დარბუაშვილი შოთა (პოეტი).
თემატიკა: ქართულ-ოსური კონფლიქტი. ქართველი პოეტები .
საკვანძო სიტყვები: ცხინვალის რეგიონი, არჩევნები, დევნილები, ოსური და უცხოური სიმღერები, ქართულ-ოსური ურთიერთობები .
გლდანის ნაწილს გაზმომარაგება შეუწყდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 10 ნოემბერი. - N221 (5562). - 5 გვ.[MFN: 81954 ]
საკვანძო სიტყვები: ბუნებრივი აირის მიწოდება, გაზსადენი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 8191 | 8192 | 8193 | 8194 | 8195 | 8196 | 8197 | 8198 | 8199 | 8200 | 8201 | შემდეგი » ბოლო »»