1. ინტერპრესნიუსი. ჯი-ეიჩ-ენი
დღის ამბები : ტაძარი - ძირძველ მიწაზე : "ბოგდანი" - იაპონური ვარიანტით : ობუდსმენმა უშველა : "მოლდაველები" უკრაინულ ბორაზე : მოქალაქეთა თავისუფლება იზღუდება : ისევ ქართველებს გვაბრალებენ : "შაორჰესიც" წამოგვეშველება : ქუთაისიდან - აფხაზეთში? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 ნოემბერი. - N231 (5572). - 10 გვ.[MFN: 82340]
ანოტაცია:  დღის ამბები: აჭარაში, სოფელ სოჩინოში ახალი ტაძრის ამოქმედების შესახებ. თბილისის მუნიციპალურ ავტოპარკისთვის 34 ახალი "ბოგდანის" ტიპის ავტობუსის დამატების შესახებ. სახალხო დამცველის ჩარევით ავადმყოფი პატიმრის ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში გადაყვანის შესახებ. სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ფოთის ბაზის მესაზღვრეების მიერ საზღვრის ყალბი პასპორტებით გადაკვეთის ფაქტზე მოლდავეთის ცხრა მოქალაქის დაკავების შესახებ. ცხინვალში განხორციელებული ტერაქტის შესახებ. "შაორჰესის" რეაბილიტაციის დასრულების შესახებ. ქუთაისიდან ზემო აფხაზეთში ავიარესისების ფასების შესახებ
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ჟღენტი ბესო (ტრანსპორტის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი); ალავიძე დავით (თბილისის ვიცე-მერი); ჩხაიძე გიორგი ("ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" ხელმძღვანელი); ჩალაძე გიორგი (აფხაზეთის მთავრობის აპარატის უფროსი); მინძაევი მიხეილ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების შინაგან საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  ეკლესია-მონასტრები საქართველოში. საქალაქო ტრანსპორტი. ომბუდსმენი. სასაზღვრო პოლიცია. ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია. ქართულ-ოსური კონფლიქტი. ჰიდროელექტროსადგურები საქართველოში. საქართველოს რეგიონები.
1. იმნაიშვილი, ნაზი
მარტო პური კი არა, საერთოდ, ცხოვრება გაძვირდება : ვითარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ნოემბერი. - N232 (5573). - 5,7 გვ.[MFN: 82341]
ანოტაცია:  მოსახლეობის აზრი პურის ფასების გაძვირებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ქევხიშვილი ვლადიმერ (აკადემიკოსი); კვიჟინაძე ლევან (შპს "დიკას" მეპატრონე); მეშველიანი ინეზა (სტუდენტი).
თემატიკა:  პური. გაზი. პურის ფასები.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა, პურეულის შემოტანა, ეკონომიკა, პურით უზრუნველყოფა, გაზის გაძვირება, გადასახადი, პროდუქტების ფასი, სასურსათო ხორბალი, კვების პროდუქტები.
1. ცისკარიშვილი, ოლღა
სიმბოლოებიც იცვლება : ახალი დროება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ნოემბერი. - N232 (5573). - 3 გვ.[MFN: 82342]
ანოტაცია:  საქართველოს სიმბოლოდ მიჩნეული "ქართვლის დედის" მივიწყებისა და ზურაბ წერეთლის "წმინდა გიორგის" მონუმენტის გახსნის შესახებ
თემატიკა:  საქართველო.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, ვარდების რევოლუცია, ზეიმი, გიორგობა.
1. ჭიღლაძე, ლია
"დედაენის დამვიწყებელს დამტირალი არა ჰყავდეს!" : ფოტოგამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 ნოემბერი. - N231 (5572). - 10 გვ.[MFN: 82343]
ანოტაცია:  საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის საგამოფენო დარბაზში ფერეიდნელი ქართველების მიერ მომზადებული ფოტოგამოფენის შესახებ
პერსონალია:  მახარაშვილი თამარ (საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილე); დამირჩილე მოჯთაბა (ირანის ისლამური რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში); გაჩეჩილაძე მამუკა (პარლამენტარი); გიუნაშვილი ჯიმშერ (სპარსოლოგი); ლობჟანიძე გიორგი; ბართაია ნომადი; ჯალაღონია ნოდარ (პოეტები).
თემატიკა:  ფერეიდნელი ქართველები.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურული ღონისძიებები, სამშობლოს მონატრება.
1. "ოჯახს ქართულ ღვინოს ვადარებ" : პორტრეტი ბიოგრაფიის ფონზე / მოამზადა კონსტანტინე გურგენიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ნოემბერი. - N232 (5573). - 7 გვ.[MFN: 82344]
ანოტაცია:  ებრაელი მხატვრის იაკობ ფიჩხაძის შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  ფიჩხაძე იაკობ (ებრაელი მხატვარი).
თემატიკა:  მხატვართა გამოფენები.
საკვანძო სიტყვები:  ნიჭიერი შემოქმედი, სამხატვრო სკოლა, ფერწერა, ნამუშევრები, გამოფენები, ევროპა, ისრაელი.
ინფორმაცია: აზერბაიჯანელთა "გაზნერვიულობა"; "ოსეთში" პრეზიდენტების ცვენაა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ნოემბერი. - N232 (5573). - 3 გვ.[MFN: 82345]
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); სანაკოევი დიმიტრი (ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ალტერნატიულ არჩევნებში გამარჯვებული პრეზიდენტი); კოკოითი ედუარდ (ე.წ. სამხრეთ ოსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ბუნებრივი აირი. სამაჩაბლო.
საკვანძო სიტყვები:  გაზის მოწოდება, რუსეთი, კონფლიქტისზონა.
1. "ვარდების რევოლუციის" წლისთავზე სააკაშვილმა შეიტყო, რომ გენიოსი ყოფილა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : ალექსანდრე იაშვილი, Известия, 24 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 ნოემბერი. - N231 (5572). - 11 გვ.[MFN: 82346]
ანოტაცია:  "ვარდების რევოლუციის" სამი წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი); ილვესი თომას (ესტონეთის პრეზიდენტი); იურეკი მარეკ (პოლონეთის სეიმის თავმჯდომარე); ანანიაშვილი ნინო (ბალერინა); ბურჭულაძე პაატა (საოპერო მომღერალი).
თემატიკა:  ვარდების რევოლუცია საქართველოში 2006 წლის 23 ნოემბერი.
ისევ საფრთხის წინაშე ვდგავართ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ნოემბერი. - N232 (5573). - 3 გვ.[MFN: 82347]
პერსონალია:  ძიძიგური ზვიად (ფრაქცია "დემოკრატიული ფრონტის" ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა:  ბუნებრივი აირი. საქართველოს ხელისუფლება. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  გაზმომარაგება, ირანი, ამერიკა.
"ვაშა, ამ ახალ საქართველოს! ვაშა, შენებას!" : სამი წლის გადასახედიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ნოემბერი. - N232 (5573). - 3 გვ.[MFN: 82348]
ანოტაცია:  ვარდების რევოლუცლუციის სამი წლისთავი - პასივები და აქტივები
პერსონალია:  გამსახურდია ზვიად (საქრთველოს პირველი პრეზიდენტი); ჩოლოყაშვილი ქაქუცა (ეროვნული გმირი); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერი); გრიგოლია ინგა (ტელეჟურნალისტი); რამიშვილი ლევან (თავისუფლების ინსტიტუტის დირექტორი); ხერხეულიძე მამუკა (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  პოსტრევოლუციური საქართველო, ქართული პოლიტიკა, ვარდების რევოლუცია, სადღესასწაულო შეცდომები.
1. პირი შეკრეს რუსეთის წინააღმდეგ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : BusinessWeek (აშშ) (იბეჭდება შემოკლებით) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 ნოემბერი. - N231 (5572). - 11 გვ.[MFN: 82349]
ანოტაცია:  ოფიციალური თბილისის პოზიცია რუსეთის მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში გაწევრიანების საკითხთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ვორონინი ვლადიმერ (მოლდავეთის პრეზიდენტი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8230 | 8231 | 8232 | 8233 | 8234 | 8235 | 8236 | 8237 | 8238 | 8239 | 8240 |  შემდეგი »  ბოლო »»