დღის ამბები : ტაძარი - ძირძველ მიწაზე : "ბოგდანი" - იაპონური ვარიანტით : ობუდსმენმა უშველა : "მოლდაველები" უკრაინულ ბორაზე : მოქალაქეთა თავისუფლება იზღუდება : ისევ ქართველებს გვაბრალებენ : "შაორჰესიც" წამოგვეშველება : ქუთაისიდან - აფხაზეთში? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 ნოემბერი. - N231 (5572). - 10 გვ.[MFN: 82340]
ანოტაცია: დღის ამბები: აჭარაში, სოფელ სოჩინოში ახალი ტაძრის ამოქმედების შესახებ. თბილისის მუნიციპალურ ავტოპარკისთვის 34 ახალი "ბოგდანის" ტიპის ავტობუსის დამატების შესახებ. სახალხო დამცველის ჩარევით ავადმყოფი პატიმრის ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში გადაყვანის შესახებ. სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ფოთის ბაზის მესაზღვრეების მიერ საზღვრის ყალბი პასპორტებით გადაკვეთის ფაქტზე მოლდავეთის ცხრა მოქალაქის დაკავების შესახებ. ცხინვალში განხორციელებული ტერაქტის შესახებ. "შაორჰესის" რეაბილიტაციის დასრულების შესახებ. ქუთაისიდან ზემო აფხაზეთში ავიარესისების ფასების შესახებ
პერსონალია:უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ჟღენტი ბესო (ტრანსპორტის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი); ალავიძე დავით (თბილისის ვიცე-მერი); ჩხაიძე გიორგი ("ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" ხელმძღვანელი); ჩალაძე გიორგი (აფხაზეთის მთავრობის აპარატის უფროსი); მინძაევი მიხეილ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების შინაგან საქმეთა მინისტრი).
მარტო პური კი არა, საერთოდ, ცხოვრება გაძვირდება : ვითარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ნოემბერი. - N232 (5573). - 5,7 გვ.[MFN: 82341]
ანოტაცია: მოსახლეობის აზრი პურის ფასების გაძვირებასთან დაკავშირებით
"ოჯახს ქართულ ღვინოს ვადარებ" : პორტრეტი ბიოგრაფიის ფონზე / მოამზადა კონსტანტინე გურგენიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ნოემბერი. - N232 (5573). - 7 გვ.[MFN: 82344]
ანოტაცია: ებრაელი მხატვრის იაკობ ფიჩხაძის შემოქმედების შესახებ
"ვარდების რევოლუციის" წლისთავზე სააკაშვილმა შეიტყო, რომ გენიოსი ყოფილა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : ალექსანდრე იაშვილი, Известия, 24 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 ნოემბერი. - N231 (5572). - 11 გვ.[MFN: 82346]
ანოტაცია: "ვარდების რევოლუციის" სამი წლისთავთან დაკავშირებით
"ვაშა, ამ ახალ საქართველოს! ვაშა, შენებას!" : სამი წლის გადასახედიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 28 ნოემბერი. - N232 (5573). - 3 გვ.[MFN: 82348]
ანოტაცია: ვარდების რევოლუცლუციის სამი წლისთავი - პასივები და აქტივები
პირი შეკრეს რუსეთის წინააღმდეგ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : BusinessWeek (აშშ) (იბეჭდება შემოკლებით) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 ნოემბერი. - N231 (5572). - 11 გვ.[MFN: 82349]