გუბაზ სანიკიძე: "ჩვენ წარმატებულ მათხოვრებად ვიქეცით!" : "ეროვნული ფორუმი" ხელისუფლებას პირველსავე არჩევნებში დამარცხებას ჰპირდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 16 დეკემბერი. - N251 (5592). - 2 გვ.[MFN: 82812]
ავტო-კატასტროფაში დაზარალებულები საქართველოში გადმოიყვანეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 16 დეკემბერი. - N251 (5592). - 3 გვ.[MFN: 82815]
ანოტაცია: თურქეთში, სამსუნთან მომხდარი ავტოკატასტროფის შედეგად დაშავებულ ქართველებისთვის თურქი კოლეგების მიერ ყველა აუცილებელი სახის სამედიცინო დახმარების გაწევა
პერსონალია:ჭიპაშვილი ლადო (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
ცოფიანის გადარჩენა არავის ძალუძს! : თქვენც ძაღლებს ხომ არ ემალებით, ბატონო კობა?! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 16 დეკემბერი. - N251 (5592). - 4 გვ.[MFN: 82819]
ანოტაცია: საშიში დაავადების წინააღმდეგ სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის მიერ კომპლექსური ღონისძიებათა გეგმის შემუშავება
პერსონალია:სუბელიანი კობა (თბილისის მერიის კეთილმოწყობის სამსახურის ხელმძღვანელი).
იცოდე კანონი და იქნები დაცული? სამწუხაროდ, არა! : ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით საქართველოში საგანგაშო მდგომარეობაა! : თემიდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 16 დეკემბერი. - N251 (5592). - 5 გვ.[MFN: 82820]
ჩვენ შვილებს რატომ უნდა სციოდეთ, თუ ვიღაც უთაურმა კუთვნილი თანხა ვერ აითვისა!.. : ჭირი დანახული სჯობს : გუშინდელი ფოსტიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 16 დეკემბერი. - N251 (5592). - 5 გვ.[MFN: 82821]