ერთი იმერული ოჯახის ჩერეპოვეცული თავგადასავალი : ქართული ჯიში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 30 დეკემბერი. - N259 (5600). - 4 გვ.[MFN: 83086 ]
ანოტაცია: რუსეთის ქალაქ ჩერეპოვეცში მცხოვრები ქართულ-რუსული ოჯახის ცხოვრების ისტორია
პერსონალია: ბიწაძე გოჩა (ბიზნესმენი); ბიწაძე გოჩა (რუსეთი).
აბულაძე, ვლადიმერ
გილოცავთ ქრისტეშობის ბრწყინვალე დღესასწაულს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 6 იანვარი. - N2 (5603). - 1 გვ.[MFN: 83087 ]
UDC: 271.22(479.22) + 27-565
თემატიკა: საეკლესიო დღესასწაულები. საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია .
საკვანძო სიტყვები: სულიერება .
ვაშაკაძე, გურამ
"გორკონი": აგრემც ტკბილად დამიბერდით! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 30 დეკემბერი. - N259 (5600). - 4 გვ.[MFN: 83088 ]
UDC: 664(479.22)
ანოტაცია: გორის საკონსერვო კომბინატის მუშაობის შესახებ
პერსონალია: ჩიტუაშვილი ელენე ("გორკონის" დირექტორი).
თემატიკა: კვების პროდუქტები .
საკვანძო სიტყვები: მაღალხარისხოვანი პროდუქცია .
ზოგი ჭირი მარგებელია : პრეზიდენტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 6 იანვარი. - N2 (5603). - 2 გვ.[MFN: 83089 ]
UDC: 342.5(479.220(092) + 327(479.22:477)
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ვიზიტი უკრაინაში
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტი. საქართველო-უკრაინის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთი, ეკონომიკური სანქციები, უკრაინა, ვიზიტი, უცხოური ინვესიტიციები .
გულიაშვილი, ბონდო
გულის კანკალი : სიღატაკე ერთჯერადი დახმარების კი არა, საყოველთაო დასაქმების პროგრამებით უნდა დავძლიოთ : საით მივდივართ? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 30 დეკემბერი. - N259 (5600). - 5 გვ.[MFN: 83090 ]
ანოტაცია: საქართველოს მოსახლეობის მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობაზე
პერსონალია: ფერაძე ლევან (სოციალური დახმარებისა და დასაქმების სახელმწიფო სააგენტოს დირექტორი).
თემატიკა: უმუშევრობა საქართველოში. სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა საქართველოში .
მჟავია, თემურ
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს განცხადება : შეშფოთება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 6 იანვარი. - N2 (5603). - 2 გვ.[MFN: 83091 ]
UDC: 323(479.22:224)
ანოტაცია: აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს შეშფოთება რუსეთის პოლიტიკური ელიტის, გაეროს უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის ვიტალი ჩურკინის ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებში ნეგატიური შეფასების გამო
პერსონალია: ჩურკინი ვიტალი (გაეროს უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭო .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო ორგანიზაციები, სეპარატისტთა პოზიცია, რუსეთის სამშვიდობო მისია, გაერო, რეზოლუცია, აფხაზური მხარე, კონფლიქტების მოწესრიგების საკითხები .
კუტალია, თენგიზ
აქ რომ ფასებია, ჯიბის დაზოგვაა... : ყველაზე დიდ წარმატებად კლიენტთა გულის მოგება მიმაჩნია, - ამბობს ბიზნესმენი თენგიზ კუტალია / ესაუბრა ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 30 დეკემბერი. - N259 (5600). - 6 გვ.[MFN: 83092 ]
UDC: 339.3(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ბიზნესმენ თენგიზ კუტალიასთან პეკინის ქუჩაზე მის მიერ გახსნილი სუპერმარკეტის მუშაობის თაობაზე
პერსონალია: კუტალია თენგიზ (ბიზნესმენი).
თემატიკა: ქართველი ბიზნესმენები .
დურგლიშვილი, ბელა
ერთადერთი კანდიდატი ერთხმად აირჩიეს : ალმა მატერი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 6 იანვარი. - N2 (5603). - 2 გვ.[MFN: 83093 ]
UDC: 378(479.22.111)
ანოტაცია: თსუ-ს რექტორად პროფესორ გია ხუბუას დანიშვნა
პერსონალია: ხუბუა გია (თსუ-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, პროფესორი).
თემატიკა: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი .
საკვანძო სიტყვები: რექტორის არჩევნები, საბჭოს წარმომადგენლები, სამოქმედო გეგმა, საარჩევნო კომისია .
მოსკოვის ფავორიტი კვლავ ხაჯინბაა : კონფლიქტის ზონა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 6 იანვარი. - N2 (5603). - 2 გვ.[MFN: 83094 ]
UDC: 323(47922:224)
ანოტაცია: 4 მარტს აფხაზეთის თვითგამოცხადებულ რესპუბლიკაში საპრეზიდენტო არჩევნების დანიშვნასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ხაჯინბა რაულ (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის ვიცე-პრეზიდენტი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზთის თვითგამოცხადებული რესპუბულიკის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: საპრეზიდენტო არჩევნები, ენერგეტიკის სფერო, რუსეთის პოზიცია, მოთხოვნები, ეკონომიკური ბერკეტები, კანდიდატთა რეგისტრაცია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 8305 | 8306 | 8307 | 8308 | 8309 | 8310 | 8311 | 8312 | 8313 | 8314 | 8315 | შემდეგი » ბოლო »»