ჩვენ სრული სვლით მივდივართ : გზად ნატოსკენ / ესაუბრა მაია არაბიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 12 იანვარი. - N6 (5607). - 3 გვ.[MFN: 83253]
ანოტაცია:  სახელმწიფო მინისტრი გიორგი ბარამიძე საქართველო-ნატოს ურთიერთობების შესახებ
პერსონალია:  ბარამიძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში).
თემატიკა:  ნატო. საქართველოს საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ინტენსიური დიალოგი, სამოქმედო გეგმა, ეკონომიკური მდგომარეობა, პოლიტიკური პროცესები, გაწევრიანების საკითხი, ევროკავშირი, თავისუფალი ვაჭრობა.
1. ნანეიშვილი, მიხეილ
მიხეილ ნანეიშვილი: შთაბეჭდილება მრჩება, რომ ოპოზიცია საკვებს ხელისუფლებისგან იღებს : კომპეტენტური აზრი / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 12 იანვარი. - N6 (5607). - 3 გვ.[MFN: 83254]
ანოტაცია:  მიხეილ ნანეიშვილი საქართველოში რეალური ოპოზიციის არსებობის თაობაზე
პერსონალია:  ნანეიშვილი მიხეილ (ლიბერატულ-დემოკრატიული ეროვნული პარტიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. ოპოზიცია.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური ძალები, ოპოზიციის გაერთიანება, მესამე სექტორი, პოლიტიკოსები.
1. გიუნაშვილი, ჯემშიდ
ქრისტიანობა ისლამის გვერდით : გვესაუბრება აღმოსავლეთმცოდნე, პროფესორი ჯემშიდ გიუნაშვილი / ესაუბრა გურამ წიკლაური // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 12 იანვარი. - N6 (5607). - 4 გვ.[MFN: 83255]
UDC:  2 + 00(479.22)(092)
ანოტაცია:  პროფესორი ჯემშიდ გიუნაშვილი ისლამურ რესპუბლიკაში ქრისტიანთა და ქრისტანობის მიმართ დამოკიდებულების თაობაზე
თემატიკა:  რელიგია. ქართველი მეცნიერები.
საკვანძო სიტყვები:  რელიგიური ნორმები, მუსლიმანთა საღვთო წიგნი, ირანი, ქრისტიანების მდგომარეობის საკითხი, აღმოსავლეთის ხალხთა ერთიანობა, გეოპოლიტიკური ინტერესები, სპარსული მწერლობა, მართლმადიდებლები.
1. დავითაია, ბორის
ენა სამყაროს თავისებური მოდელია, მისი სიკვდილი უბედურებაა! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 12 იანვარი. - N6 (5607). - 5 გვ.[MFN: 83256]
ანოტაცია:  ქართული ენის სიწმინდის დაცვის შესახებ
თემატიკა:  ქართული ენა. ქართული ენის დიალექტები. ქართული ენის დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  სვანური მეგრული დიალექტები, ქართული ენის ღირსება, ქართული წირვა-ლოცვა, ქართული ენის საკითხები, დამწერლობა, ქართული ტომები, ქართული ენის განვითარება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8321 | 8322 | 8323 | 8324 | 8325 | 8326 | 8327 | 8328 | 8329 | 8330 | 8331 |  შემდეგი »  ბოლო »»