ჩვენ სრული სვლით მივდივართ : გზად ნატოსკენ / ესაუბრა მაია არაბიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 12 იანვარი. - N6 (5607). - 3 გვ.[MFN: 83253 ]
ანოტაცია: სახელმწიფო მინისტრი გიორგი ბარამიძე საქართველო-ნატოს ურთიერთობების შესახებ
პერსონალია: ბარამიძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში).
თემატიკა: ნატო. საქართველოს საგარეო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ინტენსიური დიალოგი, სამოქმედო გეგმა, ეკონომიკური მდგომარეობა, პოლიტიკური პროცესები, გაწევრიანების საკითხი, ევროკავშირი, თავისუფალი ვაჭრობა .
ნანეიშვილი, მიხეილ
მიხეილ ნანეიშვილი: შთაბეჭდილება მრჩება, რომ ოპოზიცია საკვებს ხელისუფლებისგან იღებს : კომპეტენტური აზრი / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 12 იანვარი. - N6 (5607). - 3 გვ.[MFN: 83254 ]
ანოტაცია: მიხეილ ნანეიშვილი საქართველოში რეალური ოპოზიციის არსებობის თაობაზე
პერსონალია: ნანეიშვილი მიხეილ (ლიბერატულ-დემოკრატიული ეროვნული პარტიის თავმჯდომარე).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. ოპოზიცია .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური ძალები, ოპოზიციის გაერთიანება, მესამე სექტორი, პოლიტიკოსები .
გიუნაშვილი, ჯემშიდ
ქრისტიანობა ისლამის გვერდით : გვესაუბრება აღმოსავლეთმცოდნე, პროფესორი ჯემშიდ გიუნაშვილი / ესაუბრა გურამ წიკლაური // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 12 იანვარი. - N6 (5607). - 4 გვ.[MFN: 83255 ]
UDC: 2 + 00(479.22)(092)
ანოტაცია: პროფესორი ჯემშიდ გიუნაშვილი ისლამურ რესპუბლიკაში ქრისტიანთა და ქრისტანობის მიმართ დამოკიდებულების თაობაზე
თემატიკა: რელიგია. ქართველი მეცნიერები .
საკვანძო სიტყვები: რელიგიური ნორმები, მუსლიმანთა საღვთო წიგნი, ირანი, ქრისტიანების მდგომარეობის საკითხი, აღმოსავლეთის ხალხთა ერთიანობა, გეოპოლიტიკური ინტერესები, სპარსული მწერლობა, მართლმადიდებლები .
დავითაია, ბორის
ენა სამყაროს თავისებური მოდელია, მისი სიკვდილი უბედურებაა! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 12 იანვარი. - N6 (5607). - 5 გვ.[MFN: 83256 ]
ანოტაცია: ქართული ენის სიწმინდის დაცვის შესახებ
თემატიკა: ქართული ენა. ქართული ენის დიალექტები. ქართული ენის დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: სვანური მეგრული დიალექტები, ქართული ენის ღირსება, ქართული წირვა-ლოცვა, ქართული ენის საკითხები, დამწერლობა, ქართული ტომები, ქართული ენის განვითარება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 8321 | 8322 | 8323 | 8324 | 8325 | 8326 | 8327 | 8328 | 8329 | 8330 | 8331 | შემდეგი » ბოლო »»