ოქროს საწმისი, არქაული ფერწერა და... "ასსა" : საუნჯე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 23 იანვარი. - N12 (5613). - 14 გვ.[MFN: 83480]
UDC:  793.31(479.22)
ანოტაცია:  ანსაბლ "რუსთავის" წარმატებების შესახებ
პერსონალია:  სულაბერიძე ფრიდონ (ანსამბლ "რუსთავის" ქორეოგრაფი); მხეიძე ომარ (მოცეკვავე).
თემატიკა:  ქართული სიმღერისა და ცეკვის სახელმწიფო ანსამბლები.
საკვანძო სიტყვები:  ქორეოგრაფიული შედევრები, ძველი საცეკვაო ტრადიციების აღდგენა, მომავალი თაობა, კონცერტები.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 23 იანვარი. - N12 (5613). - 15 გვ.[MFN: 83481]
პერსონალია:  გუგუშვილი გივი; გრძელიშვილი დავით; მახათელაშვილი გივი; ფაცურია გივი.
1. დაუტოვეთ შვილებს არა სიმდიდრე და ოქრო, არამედ ქრისტიანული მეცნიერება : როგორ ვიცხოვროთ ქრისტიანულად? / რუბრიკას უძღვება დიაკონი მოსე (ჭელიძე) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 23 იანვარი. - N12 (5613). - 16 გვ.[MFN: 83482]
UDC:  271.22(479.22)
თემატიკა:  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია.
საკვანძო სიტყვები:  ქრისტიანული დღესასწაულები, მონათვლა, სულიერი აღზრდა, მოზარდი.
"სამარცხვინო ლაქა", "ჯალათი", "ოჯახური კლანი", "ქოსატყუილა"... : ხალხის აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 2 გვ.[MFN: 83483]
UDC:  323(479.22) + 354(479.22)
ანოტაცია:  არასამთავრობო ორგანიზაციების საინიციატივო ჯგუფის მიერ ჩატაებული საგანგებო გამოკითხვის შედეგები ქვეყანაში შექმნილ არსებულ მოვლენებზე
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (საქართველოს შს მინისტრი); ჩემია გიორგი (მოსამართლე); ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე); რამიშვილი "თავისუფლების ინსტიტუტის" ერთ-ერთი ხელმძღვანელი.
თემატიკა:  აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოება, ქართული პოლიტიკა, მნიშვნელოვანი მოვლენები, გამოკითხვა.
1. ცისკარიშვილი, ოლღა
უპასუხოდ დარჩენილი შეკითხვა - რა ელით საბავშვო სახლების აღზრდილებს?.. : ტელეხიდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 2 გვ.[MFN: 83484]
UDC:  37.018.324 + 342.7-053.2
ანოტაცია:  ბავშვთა მდგომარეობის სოციალურ საკითხებთან დაკავშირებით თბილისის საერთაშორისო პრეს-ცენტრ "რია ნოვოსტიში" ტელეხიდის გამართვა
პერსონალია:  ბარბარისი ჯოვანა (UNICEF -ის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი საქართველოში); წიფურია ბელა (საქართველოს განათლების მინისტრის მოდაგილე); დადიანი ანდრო (პროგრამა "ბავშვებზე ზრუნვის" კურატორი); როი კარედ დე (UNICEF -ის წარმომადგენელი რუსეთის ფედერაციასა და ბელორუსიაში); კასაევი ალან (რუსეთის ფედერაციის დსთ-ის და ბალტიის ქვეყნების საერთაშორისო ამბების სააგენტო "რია ნოვოსტის" მთავარი დირექციის დირექტორი).
თემატიკა:  ბავშვთა დაცვა. ბავშვთა ჯანმრთელობის დაცვა. გაეროს ბავშვთა დაცვის ფონდი.
საკვანძო სიტყვები:  ბავშვთა მდგომარეობა, ბავშვების ჯანმრთელობაზე ზრუნვა, სოციალური პრობლემები, ბავშვთა სახლები.
გაზაფხულზე შევხვდებით : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 2 გვ.[MFN: 83485]
UDC:  327(479.22:479.25)
ანოტაცია:  საქართველოსა და სომხეთს შორის კულტურათშორისი თანამშრომლის შეთანხმების ხელმოწერის დაგეგმვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  დურგარიანი გაიანე (სომხეთის კულტურის სამინისტროსა და ახალგაზრდულ საქმეთა პრესმდივანი).
თემატიკა:  საქართველო-სომხეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურის სფერო, მოლაპაკებები, თანამშრომლობა.
1. გურგენიძე, კონსტანტინე
როცა სხვას უთხრი ორმოს... : "სომხური" აფხაზეთი: სომხური პარლამენტი, სომეხი... პრეზიდენტი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 3 გვ.[MFN: 83486]
UDC:  323(479.22:479.224)
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სომხების ბიზნესი, ამერიკის სომხური დიასპორა, სომეხ-აფხაზთა დაპირისპირება, პარლამენტის არჩევნები, სომეხთა გაბატონება, აფხაზეთის ტერიტორია, ისტორიული ქართული მიწა.
"სარეაბილიტაციო" ჟესტი? : აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 3 გვ.[MFN: 83487]
ანოტაცია:  ექსპერტის აზრი საქართველოში რუსეთის ელჩის დაბრუნებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); გვარამია გოჩა (ექსპერტი პოლიტიკურ საკითხებში); კოვალენვო ვიაჩესლავ (რუსეთის ელჩი საქართველოში).
საკვანძო სიტყვები:  დიპლომატიური ნაბიჯი, რუსეთის პოზიცია.
1. საკ. ინფორმაცია
"ჭყონდიდელი" მუშაობას გამოაცოცხლებს : პარტიებსა და მოძრაობებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 3 გვ.[MFN: 83488]
UDC:  329(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური მოსაზრებები, საწევრო შენატანები, პოლიტიკური სიტყვა.
მსოფლიო ბანკის რეკომენდაცია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 3 გვ.[MFN: 83489]
UDC:  336
ანოტაცია:  მსოფლიო ბანკის მიერ საქართველოში ბუღალტრული აღრიცხვისა და აუდიტის სფეროებში სტანდარტების შესრულების შესახებ ანგარიშის გამოქვეყნება
პერსონალია:  საუთვორსი როი (საქართველოში მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  მსოფლიო ბანკი.
საკვანძო სიტყვები:  აუდიტის სფერო, რეკომენდაციები, ინვესტორები, საერთაშორისო სტანდარტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8344 | 8345 | 8346 | 8347 | 8348 | 8349 | 8350 | 8351 | 8352 | 8353 | 8354 |  შემდეგი »  ბოლო »»