ოქროს საწმისი, არქაული ფერწერა და... "ასსა" : საუნჯე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 23 იანვარი. - N12 (5613). - 14 გვ.[MFN: 83480 ]
UDC: 793.31(479.22)
ანოტაცია: ანსაბლ "რუსთავის" წარმატებების შესახებ
პერსონალია: სულაბერიძე ფრიდონ (ანსამბლ "რუსთავის" ქორეოგრაფი); მხეიძე ომარ (მოცეკვავე).
თემატიკა: ქართული სიმღერისა და ცეკვის სახელმწიფო ანსამბლები .
საკვანძო სიტყვები: ქორეოგრაფიული შედევრები, ძველი საცეკვაო ტრადიციების აღდგენა, მომავალი თაობა, კონცერტები .
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 23 იანვარი. - N12 (5613). - 15 გვ.[MFN: 83481 ]
პერსონალია: გუგუშვილი გივი ; გრძელიშვილი დავით ; მახათელაშვილი გივი ; ფაცურია გივი .
თემატიკა: ნეკროლოგი .
დაუტოვეთ შვილებს არა სიმდიდრე და ოქრო, არამედ ქრისტიანული მეცნიერება : როგორ ვიცხოვროთ ქრისტიანულად? / რუბრიკას უძღვება დიაკონი მოსე (ჭელიძე) // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 23 იანვარი. - N12 (5613). - 16 გვ.[MFN: 83482 ]
UDC: 271.22(479.22)
თემატიკა: საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია .
საკვანძო სიტყვები: ქრისტიანული დღესასწაულები, მონათვლა, სულიერი აღზრდა, მოზარდი .
ქობულია, სპარტაკ
"სამარცხვინო ლაქა", "ჯალათი", "ოჯახური კლანი", "ქოსატყუილა"... : ხალხის აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 2 გვ.[MFN: 83483 ]
UDC: 323(479.22) + 354(479.22)
ანოტაცია: არასამთავრობო ორგანიზაციების საინიციატივო ჯგუფის მიერ ჩატაებული საგანგებო გამოკითხვის შედეგები ქვეყანაში შექმნილ არსებულ მოვლენებზე
პერსონალია: მერაბიშვილი ვანო (საქართველოს შს მინისტრი); ჩემია გიორგი (მოსამართლე); ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე); რამიშვილი "თავისუფლების ინსტიტუტის" ერთ-ერთი ხელმძღვანელი .
თემატიკა: აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: საზოგადოება, ქართული პოლიტიკა, მნიშვნელოვანი მოვლენები, გამოკითხვა .
ცისკარიშვილი, ოლღა
უპასუხოდ დარჩენილი შეკითხვა - რა ელით საბავშვო სახლების აღზრდილებს?.. : ტელეხიდი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 2 გვ.[MFN: 83484 ]
UDC: 37.018.324 + 342.7-053.2
ანოტაცია: ბავშვთა მდგომარეობის სოციალურ საკითხებთან დაკავშირებით თბილისის საერთაშორისო პრეს-ცენტრ "რია ნოვოსტიში" ტელეხიდის გამართვა
პერსონალია: ბარბარისი ჯოვანა (UNICEF -ის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი საქართველოში); წიფურია ბელა (საქართველოს განათლების მინისტრის მოდაგილე); დადიანი ანდრო (პროგრამა "ბავშვებზე ზრუნვის" კურატორი); როი კარედ დე (UNICEF -ის წარმომადგენელი რუსეთის ფედერაციასა და ბელორუსიაში); კასაევი ალან (რუსეთის ფედერაციის დსთ-ის და ბალტიის ქვეყნების საერთაშორისო ამბების სააგენტო "რია ნოვოსტის" მთავარი დირექციის დირექტორი).
თემატიკა: ბავშვთა დაცვა. ბავშვთა ჯანმრთელობის დაცვა. გაეროს ბავშვთა დაცვის ფონდი .
საკვანძო სიტყვები: ბავშვთა მდგომარეობა, ბავშვების ჯანმრთელობაზე ზრუნვა, სოციალური პრობლემები, ბავშვთა სახლები .
გაზაფხულზე შევხვდებით : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 2 გვ.[MFN: 83485 ]
UDC: 327(479.22:479.25)
ანოტაცია: საქართველოსა და სომხეთს შორის კულტურათშორისი თანამშრომლის შეთანხმების ხელმოწერის დაგეგმვასთან დაკავშირებით
პერსონალია: დურგარიანი გაიანე (სომხეთის კულტურის სამინისტროსა და ახალგაზრდულ საქმეთა პრესმდივანი).
საკვანძო სიტყვები: კულტურის სფერო, მოლაპაკებები, თანამშრომლობა .
გურგენიძე, კონსტანტინე
როცა სხვას უთხრი ორმოს... : "სომხური" აფხაზეთი: სომხური პარლამენტი, სომეხი... პრეზიდენტი? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 3 გვ.[MFN: 83486 ]
UDC: 323(479.22:479.224)
თემატიკა: ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. აფხაზეთი .
საკვანძო სიტყვები: სომხების ბიზნესი, ამერიკის სომხური დიასპორა, სომეხ-აფხაზთა დაპირისპირება, პარლამენტის არჩევნები, სომეხთა გაბატონება, აფხაზეთის ტერიტორია, ისტორიული ქართული მიწა .
"სარეაბილიტაციო" ჟესტი? : აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 3 გვ.[MFN: 83487 ]
ანოტაცია: ექსპერტის აზრი საქართველოში რუსეთის ელჩის დაბრუნებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); გვარამია გოჩა (ექსპერტი პოლიტიკურ საკითხებში); კოვალენვო ვიაჩესლავ (რუსეთის ელჩი საქართველოში).
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: დიპლომატიური ნაბიჯი, რუსეთის პოზიცია .
საკ. ინფორმაცია
"ჭყონდიდელი" მუშაობას გამოაცოცხლებს : პარტიებსა და მოძრაობებში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 3 გვ.[MFN: 83488 ]
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური მოსაზრებები, საწევრო შენატანები, პოლიტიკური სიტყვა .
მსოფლიო ბანკის რეკომენდაცია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (5614). - 3 გვ.[MFN: 83489 ]
UDC: 336
ანოტაცია: მსოფლიო ბანკის მიერ საქართველოში ბუღალტრული აღრიცხვისა და აუდიტის სფეროებში სტანდარტების შესრულების შესახებ ანგარიშის გამოქვეყნება
პერსონალია: საუთვორსი როი (საქართველოში მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: მსოფლიო ბანკი .
საკვანძო სიტყვები: აუდიტის სფერო, რეკომენდაციები, ინვესტორები, საერთაშორისო სტანდარტები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 8344 | 8345 | 8346 | 8347 | 8348 | 8349 | 8350 | 8351 | 8352 | 8353 | 8354 | შემდეგი » ბოლო »»