როცა გულაღმა გდია მამული : დოესელი გლეხობა სოფლის დღევანდელ და ხვალინდელ პრობლემებზე მსჯელობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 აპრილი. - N54(856). - 2 გვ.[MFN: 8375]
მიწა შიშველი ხელებით ვერ დამუშავდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 აპრილი. - N54(856). - 2 გვ.[MFN: 8376]
დირექტორი-შვილი დირექტორისა და შვილიშვილი დირექტორისა : ლესიჭინე განვლილი ქარტეხილების შემდეგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 აპრილი. - N54(856). - 2 გვ.[MFN: 8377]
გეოგ.დასახელება:  ჩხოროწყუ.
საკვანძო სიტყვები:  სოფელი, ჩაი.
1. აღრმავებენ ურთიერთობას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 აპრილი. - N54(856). - 4 გვ.[MFN: 8378]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ჟელევი ჟელიუ (ბულგარეთის პრეზიდენტი); უკლება მიხეილ (საქ. საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  ურთიერთობა, პერსპექტივები, წერილი.
1. გაქურდეს "ორბი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 აპრილი. - N54(856). - 4 გვ.[MFN: 8379]
საკვანძო სიტყვები:  გამოძიება, სასურსათო მაღაზია.
1. უკანასკნელ გზაზე... : მედეა ჯაფარიძის დაკრძალვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 აპრილი. - N54(856). - 4 გვ.[MFN: 8380]
"მრიცხველი უნდა დავატრიალო?!" : მცირე განმარტება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 აპრილი. - N54(856). - 4 გვ.[MFN: 8381]
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგიის საფასური, წერილი.