UDC:  329(479.22) + 347.9
ანოტაცია:  ინდივიუალური გამრიცხველიანების პროცესებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნათელაშვილი შალვა (ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი).
თემატიკა:  საქართველოს ლეიბორისტული (შრომის) პარტია. საკონსტიტუციო სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  გამრიცხვლიანების პროცესი, მომხმარებელი, ანტიკოსნტიტუციური ცნობა, ელექტროენერგიის საფასური.
მე ვარ ქართველი, ესე იგი, მე ვარ ამაყი : რას მიიჩნევდა არსებობის მთავარ წყაროდ აბრაჰამსონი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 3 გვ.[MFN: 83861]
ანოტაცია:  ქვეყანაში შექმნილი სოციალური მდგომარეობისა და ქართულ სიამაყეზე, ქართულ ღირსებაზე მიყენებული დარტყმის ფაქტების შესახებ
თემატიკა:  სოციალურ-ეკონომიკური ვითარება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საკუთარი ღირსების გრძნობა, მძიმე ეკონომიკური სიტუაცია, ქართული მენტალიტეტი, ერის ღირსება, სიღარიბე, უმუშევრობა.
"უნდა დაინგრეს, მაგრამ კერძო მესაკუთრე არ უნდა დაზარალდეს" : აქტუალური თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 3 გვ.[MFN: 83862]
UDC:  352(479.22) + 347.2/3
ანოტაცია:  თბილისის მერიის მხრიდან კერძო მესაკუთრებისათვის ქონების ჩამორთმევასა და შენობების მასიურ ნგრევასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  თბილისის მერია. საკუთრების უფლება.
საკვანძო სიტყვები:  უკანონობა, ქონების ჩამორთმევა, კერძო არბიტრაჟის შექმნა, საპარლამენტო ოპოზიცია.
ქართველმა ბიზნესმენებმა გაიღონ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 3 გვ.[MFN: 83863]
UDC:  334(479.22) + 614
ანოტაცია:  საერთაშორისო სტანდარტების 100 ახალი საავადმყოფოების ასაშენებლად ქართველი ბიზნესმენების მხრიდან 200 მილიონი დოლარის ინვესტიციების ჩადება
თემატიკა:  ქართველი ბიზნესმენები. სამკურნალო დაწესებულებები.
საკვანძო სიტყვები:  ინვესტიციები, თანამედროვე დონის კლინიკები, სამშენებლო სექტორი, ინვესტორები, კონსულტაციები.
1. გიუნაშვილი, ჯემშიდ
სამართლიანობის სხვის აფეთქება... : 11 თებერვალი - ირანის ისლამური გამარჯვების დღე : თარიღი / ესაუბრებოდა გურამ გოგიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 4 გვ.[MFN: 83864]
UDC:  32(55)
ანოტაცია:  პროფესორი ჯემშიდ გიუნაშვილი ირანის ისლამური რესპუბლიკის ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია:  გიუნაშვილი ჯემშიდ (პროფესორი).
თემატიკა:  პოლიტიკა. ირანი.
საკვანძო სიტყვები:  ისლამური რესპუბლიკა, ექსპერტები, მოსაზრებები, რელიგიური რწმენა, ეკონომიკური პროცესები, ეროვნული უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, ბირთვული პროგრამა, კერძო სექტორი.
ავია-კომპანიებისთვის ლიცენზიის მიღება მარტივდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 4 გვ.[MFN: 83865]