ლეიბორისტთა სარჩელი არ დააკამაყოფილეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 2 გვ.[MFN: 83860 ]
ანოტაცია: ინდივიუალური გამრიცხველიანების პროცესებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ნათელაშვილი შალვა (ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი).
თემატიკა: საქართველოს ლეიბორისტული (შრომის) პარტია. საკონსტიტუციო სასამართლო .
საკვანძო სიტყვები: გამრიცხვლიანების პროცესი, მომხმარებელი, ანტიკოსნტიტუციური ცნობა, ელექტროენერგიის საფასური .
გაბრიჭიძე, გია
მე ვარ ქართველი, ესე იგი, მე ვარ ამაყი : რას მიიჩნევდა არსებობის მთავარ წყაროდ აბრაჰამსონი? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 3 გვ.[MFN: 83861 ]
ანოტაცია: ქვეყანაში შექმნილი სოციალური მდგომარეობისა და ქართულ სიამაყეზე, ქართულ ღირსებაზე მიყენებული დარტყმის ფაქტების შესახებ
თემატიკა: სოციალურ-ეკონომიკური ვითარება საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საკუთარი ღირსების გრძნობა, მძიმე ეკონომიკური სიტუაცია, ქართული მენტალიტეტი, ერის ღირსება, სიღარიბე, უმუშევრობა .
"უნდა დაინგრეს, მაგრამ კერძო მესაკუთრე არ უნდა დაზარალდეს" : აქტუალური თემა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 3 გვ.[MFN: 83862 ]
UDC: 352(479.22) + 347.2/3
ანოტაცია: თბილისის მერიის მხრიდან კერძო მესაკუთრებისათვის ქონების ჩამორთმევასა და შენობების მასიურ ნგრევასთან დაკავშირებით
პერსონალია: უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
თემატიკა: თბილისის მერია. საკუთრების უფლება .
საკვანძო სიტყვები: უკანონობა, ქონების ჩამორთმევა, კერძო არბიტრაჟის შექმნა, საპარლამენტო ოპოზიცია .
ქართველმა ბიზნესმენებმა გაიღონ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 3 გვ.[MFN: 83863 ]
UDC: 334(479.22) + 614
ანოტაცია: საერთაშორისო სტანდარტების 100 ახალი საავადმყოფოების ასაშენებლად ქართველი ბიზნესმენების მხრიდან 200 მილიონი დოლარის ინვესტიციების ჩადება
პერსონალია: ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: ქართველი ბიზნესმენები. სამკურნალო დაწესებულებები .
საკვანძო სიტყვები: ინვესტიციები, თანამედროვე დონის კლინიკები, სამშენებლო სექტორი, ინვესტორები, კონსულტაციები .
გიუნაშვილი, ჯემშიდ
სამართლიანობის სხვის აფეთქება... : 11 თებერვალი - ირანის ისლამური გამარჯვების დღე : თარიღი / ესაუბრებოდა გურამ გოგიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 4 გვ.[MFN: 83864 ]
UDC: 32(55)
ანოტაცია: პროფესორი ჯემშიდ გიუნაშვილი ირანის ისლამური რესპუბლიკის ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია: გიუნაშვილი ჯემშიდ (პროფესორი).
თემატიკა: პოლიტიკა. ირანი .
საკვანძო სიტყვები: ისლამური რესპუბლიკა, ექსპერტები, მოსაზრებები, რელიგიური რწმენა, ეკონომიკური პროცესები, ეროვნული უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, ბირთვული პროგრამა, კერძო სექტორი .
ავია-კომპანიებისთვის ლიცენზიის მიღება მარტივდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 4 გვ.[MFN: 83865 ]