"იცოდეს მხოლოდ ეს საქართველომ და შენც, ძვირფასო, გთხოვ, რომ იცოდე..." : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 9 გვ.[MFN: 83877 ]
ანოტაცია: სურათზე: ტიციან ტაბიძე
პერსონალია: ტაბიძე ტიციან (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები: მოგონებები, ოჯახი, ურთიერთობები .
ვუყვარვართ თუ არ ვუყვარვართ?.. : კვირაძალს საკითხავი / ჩანართზე მუშაობდნენ ნინო ხოფერია და კახა ქორიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 9 გვ.[MFN: 83878 ]
ანოტაცია: მოსკოვში პროექტ "მიმინოს" განხილვასთან დაკავშირებით
პერსონალია: დანელია გია (კინორეჟისორი); კიკაბიძე ბუბა (მომღერალი, მსახიობი); მკრტიჩიანი ფრუნზიკ (მსახიობი).
თემატიკა: ქართველი მსახიობები. ხელოვნება .
საკვანძო სიტყვები: ახალი პროექტი, ნოსტალგიური განწყობილება, მოსკოვი, სკულპტურული ანსამბლი, ფილმის პერსონაჟები .
ჯარაღონია, ნოდარ
ხალხს რა სიკეთეს მოუტანს : ქართული სიტყვა : [ლექსები] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 10 გვ.[MFN: 83879 ]
ჭელიძე, მოსე
ნარკომანია და პროსტიტუცია სულიერი დაცემაა! : როგორ ვიცხოვროთ ქრისტიანულად? / ესაუბრა ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 10 გვ.[MFN: 83880 ]
UDC: 616.89 + 271.22(479.22)(092)
ანოტაცია: დიაკონი მოსე ჭელიძე ნარკომანიის შესახებ
პერსონალია: ჭელიძე მოსე (დიაკონი).
თემატიკა: ნარკომანია. სასულიერო პირები .
საკვანძო სიტყვები: სულიერება, ახალგაზრდები, მკურნალობა, საზოგადოება, ეკლესია, დანაშაული .
სიმონიანი, იური
მიპატიჟება ალიანსში : Независимая газета : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 11 გვ.[MFN: 83881 ]
ანოტაცია: ნატოში საქართველოსა და უკრაინის გაწევრიანების თაობაზე აშშ-ს სენატში სენატორების მიერ კანონპროექტის შეტანა
თემატიკა: საქართველოს საგარეო პოლიტიკა. ნატო .
საკვანძო სიტყვები: აშშ-ს სენატი, კანონპროექტი, გაწევრიანების საკითხი, უკრაინა, ჩრდილოლატლანტიკური ალიანსი, ტერიტორიული მთლიანობის პრობლემები, ნატო .
"ბიზნესკურიერი" ბიზნესით დაინტერესებულთ ეხმარება : ტელევიზია / ესაუბრა ლალი ქინქლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 12 გვ.[MFN: 83882 ]
UDC: 334 + 654.197(479.22)
ანოტაცია: ტელეკომპანია "რუსთავი-2" -ის ეთერში გადაცემა "ბიზნესკურიერის" შესახებ
პერსონალია: გოგიჩაიშვილი აკაკი (გადაცემა "ბიზნესკურიერის" წამყვანი, ჟურნალისტი).
თემატიკა: ბიზნესი. ქართველი ჟურნალისტები. ტელეკომპანია "რუსთავი -2" .
საკვანძო სიტყვები: სერიოზული თემები, ბიზნესინფორმაცია, მაყურებელი, გადაცემის ფორმატი, ახალი პროდუქციის შექმნა .
ჩიკაგოში, ამჯერად - უარკანზასოდ... : თაობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 12 გვ.[MFN: 83883 ]
UDC: 57(479.22)(092)
ანოტაცია: აშშ-ში მოღვაწე ახალგაზრდა მკვლევარი ქალის ნინო ტაბატაძის წარმატებების შესახებ
პერსონალია: ტაბატაძე ნინო (მოლეკულური ბიოლოგიის მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა: ქართველი ბიოლოგები .
საკვანძო სიტყვები: მკვლევარი, სპეციალისტი, ბიოლოგიური საფუძვლების შესწავლა, აშშ, მეცნიერული საქმიანობა .
საქართველო -2 პორტუგალია - 0 // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 13 გვ.[MFN: 83884 ]
ანოტაცია: ჩოგბურთში დევისის თასის გათამაშების ევრო-აფრიკული ზონის ჯგუფის გუნდების შედეგების შესახებ
პერსონალია: ლაბაძე ირაკლი ; მაჩადო რუი ; ჩიხლაძე ლადო ; ჯილი ფრედერიკო (ჩოგბურთელები).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, მეტოქე, ასპარეზობა, ორთაბრძოლა .
კანდელაკს შირინოვი შემოელახა : პროფესიული კრივი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N26 (5627). - 13 გვ.[MFN: 83885 ]