სარიშვილი გიორგაძეს შარტავასგან იცავს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 12 გვ.[MFN: 85386 ]
პერსონალია: სარიშვილი ირინა (პოლიტიკური გაერთიანება "იმედის" თავმჯდომარე); შარტავა კახა ("ეროვნული ფორუმის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: განცხადება, თანამშრომლობა, პრესკონფერენცია .
გამსახურდია, კონსტანტინე
კ. გამსახურდია: პოლიტიკოსი, რომელიც ხელისუფლებაში არ აპირებს მოსვლას, მონასტერში უნდა წავიდეს! / ესაუბრა ხათუნა ჩიგოგიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 2 მაისი. - N83 (5684). - 2 გვ.[MFN: 85387 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ კონსტანტინე გამსახურდიასთან
პერსონალია: გამსახურდია კონსტანტინე (თავისუფლების" ლიდერი).
თემატიკა: ოპოზიცია. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: აქციები, შეხვედრა, გაერთიანება .
სამძიმარი დაღუპულთა ოჯახებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 12 გვ.[MFN: 85388 ]
გეოგ.დასახელება: ბაგრამი .
თემატიკა: პოლიტიკა. სამართალი. .
საკვანძო სიტყვები: ტერორისტული აქტი, მკვლელობა, სამძიმარი .
დამნაშავე პოლიციელებს სასჯელი მოუხსნეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 2 მაისი. - N83 (5684). - 2 გვ.[MFN: 85389 ]
UDC: 343(479.22) + 351.74/76(479.22)
ანოტაცია: 2006 წლის 2 მაისს კორტებთან ჩატარებულ სპეცოპერაციაში მონაწილე პოლიციელების მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ
პერსონალია: ჩხეიძე გიორგი ("ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" თავმჯდომარე); ჯანგირაშვილი მალხაზ (ადვოკატი).
თემატიკა: კრიმინალური ქრონიკა. საქართველოს პოლიცია .
საკვანძო სიტყვები: სპეცოპერაცია, კანონის დარღვევა .
ერთი ჩხვლეტის ფასი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 13 გვ.[MFN: 85390 ]
ანოტაცია: საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელის, საქართველოს ფარიკაობის ფედერაციის გენერალური მდივნის, მორის სახვაძის შესახებ
პერსონალია: სახვაძე მორის (სპორტის დამსახურებული მუშაკი ფარიკაობაში).
თემატიკა: ქართველი სპორტსმენები. ფარიკაობა .
საკვანძო სიტყვები: შერკინება, ჩემპიონატი იუბილე .
წარმატება "ტიტების ქვეყანაში" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 13 გვ.[MFN: 85391 ]
ანოტაცია: ქართველ კარატისტთა შესახებ
პერსონალია: გუგუშვილი ჯემალ (ფიზიკური აღზრდისა და სპორტის აკადემიის რექტორი); ხაჭაპურიძე ლაშა ; წითელაძე რატი (მოფარიკავეები).
თემატიკა: სპორტი. კარატე .
საკვანძო სიტყვები: ორთაბრძოლა, წარმატებები .
გამორიცხულია, მისი შექმნილი პარტია რეალურად ოპოზიციური იყოს : დაუბრუნდება თუ არა პოლიტიკას "სასწავლებლად" წასული ირაკლი ოქრუაშვილი? / ესაუბრა ხათუნა ჩიგოგიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 2 მაისი. - N83 (5684). - 3 გვ.[MFN: 85392 ]
პერსონალია: საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს ყოფილი თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ვარაუდი, პოზიცია .