სარიშვილი გიორგაძეს შარტავასგან იცავს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 12 გვ.[MFN: 85386]
პერსონალია:  სარიშვილი ირინა (პოლიტიკური გაერთიანება "იმედის" თავმჯდომარე); შარტავა კახა ("ეროვნული ფორუმის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, თანამშრომლობა, პრესკონფერენცია.
1. გამსახურდია, კონსტანტინე
კ. გამსახურდია: პოლიტიკოსი, რომელიც ხელისუფლებაში არ აპირებს მოსვლას, მონასტერში უნდა წავიდეს! / ესაუბრა ხათუნა ჩიგოგიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 2 მაისი. - N83 (5684). - 2 გვ.[MFN: 85387]
ანოტაცია:  ინტერვიუ კონსტანტინე გამსახურდიასთან
პერსონალია:  გამსახურდია კონსტანტინე (თავისუფლების" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  აქციები, შეხვედრა, გაერთიანება.
სამძიმარი დაღუპულთა ოჯახებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 12 გვ.[MFN: 85388]
გეოგ.დასახელება:  ბაგრამი.
თემატიკა:  პოლიტიკა. სამართალი..
საკვანძო სიტყვები:  ტერორისტული აქტი, მკვლელობა, სამძიმარი.
დამნაშავე პოლიციელებს სასჯელი მოუხსნეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 2 მაისი. - N83 (5684). - 2 გვ.[MFN: 85389]
UDC:  343(479.22) + 351.74/76(479.22)
ანოტაცია:  2006 წლის 2 მაისს კორტებთან ჩატარებულ სპეცოპერაციაში მონაწილე პოლიციელების მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ
პერსონალია:  ჩხეიძე გიორგი ("ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" თავმჯდომარე); ჯანგირაშვილი მალხაზ (ადვოკატი).
თემატიკა:  კრიმინალური ქრონიკა. საქართველოს პოლიცია.
საკვანძო სიტყვები:  სპეცოპერაცია, კანონის დარღვევა.
ერთი ჩხვლეტის ფასი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 13 გვ.[MFN: 85390]
ანოტაცია:  საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელის, საქართველოს ფარიკაობის ფედერაციის გენერალური მდივნის, მორის სახვაძის შესახებ
პერსონალია:  სახვაძე მორის (სპორტის დამსახურებული მუშაკი ფარიკაობაში).
თემატიკა:  ქართველი სპორტსმენები. ფარიკაობა.
საკვანძო სიტყვები:  შერკინება, ჩემპიონატი იუბილე.
1. წარმატება "ტიტების ქვეყანაში" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 13 გვ.[MFN: 85391]
ანოტაცია:  ქართველ კარატისტთა შესახებ
პერსონალია:  გუგუშვილი ჯემალ (ფიზიკური აღზრდისა და სპორტის აკადემიის რექტორი); ხაჭაპურიძე ლაშა; წითელაძე რატი (მოფარიკავეები).
თემატიკა:  სპორტი. კარატე.
საკვანძო სიტყვები:  ორთაბრძოლა, წარმატებები.
გამორიცხულია, მისი შექმნილი პარტია რეალურად ოპოზიციური იყოს : დაუბრუნდება თუ არა პოლიტიკას "სასწავლებლად" წასული ირაკლი ოქრუაშვილი? / ესაუბრა ხათუნა ჩიგოგიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 2 მაისი. - N83 (5684). - 3 გვ.[MFN: 85392]
პერსონალია:  საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს ყოფილი თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ვარაუდი, პოზიცია.
1. გაზაფხული შემოსულა, ზაზა... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 13 გვ.[MFN: 85393]
ანოტაცია:  ზაზა ფაჩულიას შესახებ
პერსონალია:  ფაჩულია ზაზა (კალათბურთელი).
თემატიკა:  სპორტი. კალათბურთი.
საკვანძო სიტყვები:  მატჩების კალენდარი,.
ეს მილიონერთა დემოკრატია არისო : იქნებ ხელისუფლებამ საცხრამაისოდ მაინც გაიმეტოს რამე : ვეტერანთა აქცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 2 მაისი. - N83 (5684). - 3 გვ.[MFN: 85394]
UDC:  369(479.22)
ანოტაცია:  ვეტერანებისთვის შეღავათების გაუქმებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მახარაშვილი ნიკა (ვეტერანთა უფლებების დამცველი); ბერძენაძე გია (ძალოვან ვეტერანთა და პატრიოტთა კოალიციის თავმჯდომარე); კუპატაძე ელვერ (საქართველოს ომის, შრომისა და სამხედრო ვეტერანთა კავშირის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ომის, შრომისა და სამხედრო ძალების ვეტერანები.
საკვანძო სიტყვები:  შეღავათი, პროტესტი.
"შავგვრემანებს შავი ჩოხა მოგვიხდება!" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 1 მარტი. - N39 (5640). - 14 გვ.[MFN: 85395]
UDC:  316(479.22)
ანოტაცია:  "სრულიად საქართველოს ჩოხოსანთა რაინდთა დასის" სამომავლო გეგმების შესახებ
პერსონალია:  დოლიძე გოგი (ჩოხოსანი).
თემატიკა:  საქართველოს ჩოხოსანთა საზოგადოება.
საკვანძო სიტყვები:  გაერთიანება, წინაპრები, რაინდთა დასი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8535 | 8536 | 8537 | 8538 | 8539 | 8540 | 8541 | 8542 | 8543 | 8544 | 8545 |  შემდეგი »  ბოლო »»