"ან უცხოეთში რად მენატრებით..." / ნინო ხოფერია ; კახა ქორიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 3 მარტი. - N41 (5642). - 8-9 გვ.[MFN: 85532]
ანოტაცია:  ქართველი ლეგიონერის მიერ აღწერილი პირველი მსოფლიო ომის დღეები
პერსონალია:  დადიანი მიხეილ (ლეგიონერი).
თემატიკა:  ქართველი ლეგიონერები.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო მოღვაწეობა, სამხედრო სკოლა, ბრძოლის დღეები, კომუნისტური რუსეთი, პირველი მსოფლიო ომი, სასაფლაო ვაშინგტონში.
1. ტყებუჩავა, თეა
სანამ არდადაგები დაიწყებოდა : მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 26 ივნისი. - N118(5719). - 13 გვ.[MFN: 85533]
ანოტაცია:  ჩხოროწყუში მუნიციპალიტეტის კულტურის, განათლების, სპორტის, ძეგლთა დაცვისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამსახურის ინიციატივით სკოლის მოსწავლეთა პირველობის გამართვა მძლეოსნობაში, ჭადრაკსა და ფეხბურთში
პერსონალია:  ქვაცხავა მარიამ; წურწუმია თეონა; სიჭინავა სალომე (მძლეოსნები).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო (ჩხოროწყუ).
საკვანძო სიტყვები:  მძლეოსნობა, ფეხბურთი, ფასიანი საჩუქრები, დაჯილდოება.
შემოსაწირი ირაკლი აბაშიძისა : პიროვნება : პოეტი : საზოგადო მოღვაწე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 26 ივნისი. - N118(5719). - 14 გვ.[MFN: 85534]
ანოტაცია:  გამომცემლობა "ინტელექტის" მიერ გამოცემული ირაკლი აბაშიძის კრებული "100 ლექსი"
პერსონალია:  აბაშიძე ირაკლი (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  კრებული, პოეზია.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 26 ივნისი. - N118(5719). - 15 გვ.[MFN: 85535]
პერსონალია:  ჭიჭინაძე ამირან; ზარიძე რევაზ; ჯანიაშვილი-კერესელიძე ვალენტინა; ნადირაძე გიორგი; რიჟამაძე სახვაძე.
ძირით - ქართველი, საქმით - უბადლო : 26 ივნისი წმინდა ანთიმოზ ივერიელის ხსენების დღეა : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 26 ივნისი. - N118(5719). - 15 გვ.[MFN: 85536]