"ან უცხოეთში რად მენატრებით..." / ნინო ხოფერია ; კახა ქორიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 3 მარტი. - N41 (5642). - 8-9 გვ.[MFN: 85532 ]
ანოტაცია: ქართველი ლეგიონერის მიერ აღწერილი პირველი მსოფლიო ომის დღეები
პერსონალია: დადიანი მიხეილ (ლეგიონერი).
თემატიკა: ქართველი ლეგიონერები .
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო მოღვაწეობა, სამხედრო სკოლა, ბრძოლის დღეები, კომუნისტური რუსეთი, პირველი მსოფლიო ომი, სასაფლაო ვაშინგტონში .
ტყებუჩავა, თეა
სანამ არდადაგები დაიწყებოდა : მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 26 ივნისი. - N118(5719). - 13 გვ.[MFN: 85533 ]
ანოტაცია: ჩხოროწყუში მუნიციპალიტეტის კულტურის, განათლების, სპორტის, ძეგლთა დაცვისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამსახურის ინიციატივით სკოლის მოსწავლეთა პირველობის გამართვა მძლეოსნობაში, ჭადრაკსა და ფეხბურთში
პერსონალია: ქვაცხავა მარიამ ; წურწუმია თეონა ; სიჭინავა სალომე (მძლეოსნები).
გეოგ.დასახელება: სამეგრელო (ჩხოროწყუ ).
საკვანძო სიტყვები: მძლეოსნობა, ფეხბურთი, ფასიანი საჩუქრები, დაჯილდოება .
შემოსაწირი ირაკლი აბაშიძისა : პიროვნება : პოეტი : საზოგადო მოღვაწე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 26 ივნისი. - N118(5719). - 14 გვ.[MFN: 85534 ]
ანოტაცია: გამომცემლობა "ინტელექტის" მიერ გამოცემული ირაკლი აბაშიძის კრებული "100 ლექსი"
პერსონალია: აბაშიძე ირაკლი (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები: კრებული, პოეზია .
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 26 ივნისი. - N118(5719). - 15 გვ.[MFN: 85535 ]
პერსონალია: ჭიჭინაძე ამირან ; ზარიძე რევაზ ; ჯანიაშვილი-კერესელიძე ვალენტინა ; ნადირაძე გიორგი ; რიჟამაძე სახვაძე .
ლიპარტია, გიული
ძირით - ქართველი, საქმით - უბადლო : 26 ივნისი წმინდა ანთიმოზ ივერიელის ხსენების დღეა : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 26 ივნისი. - N118(5719). - 15 გვ.[MFN: 85536 ]
აფხაზეთი პარლამენტს ირჩევს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 3 მარტი. - N41 (5642). - 10 გვ.[MFN: 85537 ]
UDC: 324(479.22:479.224)
ანოტაცია: აფხაზეთში პარლამენტის არჩევნებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბაგაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი).
თემატიკა: აფხაზეთის სეპარატისტული ხელისუფლება. არჩევნები .
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტის არჩევნები, კონფლიქტის ზონა, პარტიები, რუსი სამშვიდობოები .
"მოვქარგე ესე დიდება"... : უცნობი კოლექციები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 26 ივნისი. - N118(5719). - 15 გვ.[MFN: 85538 ]
UDC: 745(479.22)
ანოტაცია: შ. ამირანაშვილის სახელობის მუზეუმში XII-XIX საუკუნეების ქართული ნაქარგობის გამოფენის მოწყობა
პერსონალია: მელიქიშვილი იზოლდა (გამოფენის კურატორი).
თემატიკა: მხატვრული რეწვა .
საკვანძო სიტყვები: ექსპონატები, რესტავრაცია, ქართული ნაქარგობა, საისტორიო-საეთნოგრაფიო საზოგადოება, კოლექცია .
მინინი, სტანისლავ
პატრიარქები მოძმე ხალხების შერიგებას ცდილობენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 3 მარტი. - N41 (5642). - 10 გვ.[MFN: 85539 ]
ანოტაცია: ქართული და რუსული მართმადიდებელი ეკლესიის პატრიარქთა როლი ქართულ-რუსული კონფლიქტის მოგვარების საკითხში
პერსონალია: ილია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); ალექსი მეორე (რუსეთის პატრიარქი).
საკვანძო სიტყვები: ვიზიტი, მეგობრობა, კონფლიქტის მოწესრიგება, მართლმადიდებელი ეკლესია .
ტყეში ეკალას დაკრეფას არ დაგვიშლიან? : აქტუალური თემა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 23 ივნისი. - N117 (5718). - 2 გვ.[MFN: 85540 ]