პოსტრევოლუციური "ბაღები შემოდგომისას"... : პრემიერა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 25 აპრილი. - N78 (5679). - 14 გვ.[MFN: 86660]
ანოტაცია:  ოთარ იოსელიანის ფილმის "ბაღები შემოდგომისას"... პრემიერის შესახებ
პერსონალია:  იოსელიანი ოთარ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  კინოფესტივალი.
პირველი ლაურეატები უკვე ცნობილია : კონკურსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 25 აპრილი. - N78 (5679). - 14 გვ.[MFN: 86661]
ანოტაცია:  საქართველოს მუსიკოს-შემსრულებელთა IV კონკურსის შესახებ
პერსონალია:  ჟორდანია ვახტანგ (პიანისტი); გულორდავა მარიკა (ვოკალისტი).
1. ძირკველიშვილი, ლ.
განჩინება : გარდაბნის რაიონული სასამართლო : (შესავალი ნაწილი) : საქმე N 2-13-07 : 20 აპრილი 2007 წელი ქ. გარდაბანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 25 აპრილი. - N78 (5679). - 15 გვ.[MFN: 86662]
ანოტაცია:  გარდაბნის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ლაზარე ძირკველაშვილმა, სხდომის მდივნის მონაწილეობის გარეშე განვიხილე შპს "ეი-ი-ეს ტრანსენერგეტიკის" გაკოტრების მმართველის ლევან დადიანის შუამდგომლობა შპს "ეი-ი-ეს ტრანსენერგეტიკის" გაკოტრების კრედიტორთა კრების მოწვევის შესახებ
მკვლელობაში ეჭვმიტანილი ნათესავია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 25 აპრილი. - N78 (5679). - 16 გვ.[MFN: 86663]
ანოტაცია:  გიგა კანელაკის მკვლელობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კანდელაკი გიგა (შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელი).
ევროპარლამენტი მხარს გვიჭერს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 30 ივნისი. - N121 (5722). - 2 გვ.[MFN: 86664]
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); სანაკოევი დიმიტრი (სამხრეთ ოსეთის დროებითი ადმინისტრაციის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის მოწესრიგება, პლენარული სხდომა, ევროპარლამენტში გამოსვლა.
სეპარატისტები კვლავ ისვრიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 30 ივნისი. - N121 (5722). - 2 გვ.[MFN: 86665]
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის ზონა.
რეპატრიანტები უკონტროლო ფულს ვერ შემოიტანენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 30 ივნისი. - N121 (5722). - 2 გვ.[MFN: 86666]
UDC:  323(479.220)
ანოტაცია:  თურქი მესხების საქართველოში შესაძლო ჩამოსახლებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბოკერია გიგა (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები:  მოქალაქეობის მიღება, ჩამოსახლება.
ხალხს გზები და წყალი ახლავე სჭირდება! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 30 ივნისი. - N121 (5722). - 2 გვ.[MFN: 86667]
ანოტაცია:  ოსური კონფლიქტის ზონაში დაძაბული სიტუაციის შესახებ
პერსონალია:  კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); მინძაევი მიხეილ (სამხრეთ ოსეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსი სამშვიდობოები, კონფლიქტის ზონა, სროლები.
1. გაბისონია, ამირან
ხელფასი არსებობის საშუალებაა და არა ხელის ჭუჭყი! : ჩვენ ჯვარცმულნი! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 30 ივნისი. - N121 (5722). - 3 გვ.[MFN: 86668]
ანოტაცია:  მინიმალური ჯამაგირი ევროკავშირის წევრ ქვეყნებსა და საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  მინიმალური ხელფასი, ევროპის სტანდარტები.
1. ჩიხრაძე, მამია
საბჭოთა სისტემის უკანასკნელი ბასტიონი მესხეთში, : ანუ "გაკოჭეთ და პადვალში ჩააგდეთ" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 30 ივნისი. - N121 (5722). - 4 გვ.[MFN: 86669]
ანოტაცია:  მესხეთის უნივერსიტეტში საფინანსო პოლიციის მიერ დაწყებულ გამოძიებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ზაზაშვილი შოთა (პროფესორი); სანდროშვილი რევაზ (თსუ მესხეთის ფილიალის რექტორი).
გეოგ.დასახელება:  მესხეთი.
საკვანძო სიტყვები:  უნივერსიტეტის დაარსება, თანამდებობა, სამსახურის დატოვება, გამოძიება, კორუფცია, უმაღლესი განათლება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8662 | 8663 | 8664 | 8665 | 8666 | 8667 | 8668 | 8669 | 8670 | 8671 | 8672 |  შემდეგი »  ბოლო »»