"მთვარე დავტოვე სახლის დარაჯად..." : ქალბატონ ანა ყურშავიშვილის ელადური მარტვილობა : "გულში ჩაშიგნითებული ელდა" : "ნისლის კიბე" : "გამარჯობა, კუ" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 19 აპრილი. - N69 (5670. - 15 გვ.[MFN: 87379]
UDC:  070(479.22) + 325.2
ანოტაცია:  საბერძნეთში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტების მიერ ქართული გაზეთი "ელადას" გამოცემა
პერსონალია:  ყურშავიშვილი ანა (ჟურნალისტი, ქართველი ემიგრანტი); მიქაბერიძე ავთანდილ (ათენის ქართული ინსტიტუტის დირექტორი); შენგელია შორენა (ქართულ-ბერძნული საზოგადოების "დიოსკურიის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ქართველი ემიგრანტები. ქართული გაზეთები.
საკვანძო სიტყვები:  პუბლიცისტური წერილები, მოთხრობები, თანამემამულეები, ქართული გაზეთი, ნოსტალგია.
1. დალი მაყაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 19 აპრილი. - N69 (5670. - 15 გვ.[MFN: 87380]
პერსონალია:  მაყაშვილი დალი.
ნატროშვილების ოჯახი გამრავლდა! : გვემრავლოს! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 19 აპრილი. - N69 (5670. - 16 გვ.[MFN: 87381]
UDC:  314
პერსონალია:  ნატროშვილი დავით.
საკვანძო სიტყვები:  დაბადება.
ნაცმოძრაობის დესპანნი მიდიან : კარუსელი მთლიანად უნდა შეიცვალოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 2 გვ.[MFN: 87382]
ანოტაცია:  საქართველოს მთავრობაში მინისტრების გადაადგილების თაობაზე
პერსონალია:  ტყეშელაშვილი დავით (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მთავრობა, მინისტრების გადაადგილება, ახალი შემადგენლობა.
ხევიაშვილი, არ გადავდგებიო : ბენდუქიძეც უნდა წავიდეს! : შეჯანჯღარებული მთავრობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 2 გვ.[MFN: 87383]
ანოტაცია:  საქართველოს ხელისუფლებაში მიმდინარე საკადრო ცვლილებების შესახებ
პერსონალია:  ხევიაშვილი გიორგი (საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი); ბენდუქიძე კახა (რეფორმების კოორდინაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი); პაპავა ლადო (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი); ჭიპაშვილი ლადო (ჯანდაცვის ყოფილი მინისტრი); ქარცივაძე ბესარიონ (ადვოკატი); ჟორჟოლიანი ლევან (სოცდაზღვევის ფონდის გენერალური ინსპექციის ყოფილი უფროსი); ალექსიშვილი ალექსი (ფინანსთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მთავრობა, საკადრო ცვლილებები, ახალი კანდიდატურები.
სალომე ზურაბიშვილი: ყველაფერს გავაკეთებ, რათა საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობა მივიღო : როდის ჩნდება ხელისუფლების დამარცხების ან შეზღუდვის შანსი / ესაუბრა სოფიო გოგლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 3 გვ.[MFN: 87384]
ანოტაცია:  ინტერვიუ სალომე ზურაბიშვილთან
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (პოლიტიკური პარტია "საქართველოს გზის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, პრეზიდენტობის კანდიდატები, ოპოზიცია, საარჩევნო პერიოდი.
"გაზპრომი" ბუნებრივ აირს აძვირებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 3 გვ.[MFN: 87385]
UDC:  662.6/9
პერსონალია:  კუპრიანოვი სერგეი ("გაზპრომის" ოფიციალური წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსული კომპანია, გაზის მიწოდების ფასი, უცხო ქვეყნები.
1. თოთაძე, ანზორ
მჩხიბავთა ფანტაზიას საზღვარი არა აქვს : ვაიმეცნიერთა ანტიქართული ვნებანი / ესაუბრა სანდრო ალექსიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 4,6 გვ.[MFN: 87386]