"მთვარე დავტოვე სახლის დარაჯად..." : ქალბატონ ანა ყურშავიშვილის ელადური მარტვილობა : "გულში ჩაშიგნითებული ელდა" : "ნისლის კიბე" : "გამარჯობა, კუ" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 19 აპრილი. - N69 (5670. - 15 გვ.[MFN: 87379 ]
ანოტაცია: საბერძნეთში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტების მიერ ქართული გაზეთი "ელადას" გამოცემა
პერსონალია: ყურშავიშვილი ანა (ჟურნალისტი, ქართველი ემიგრანტი); მიქაბერიძე ავთანდილ (ათენის ქართული ინსტიტუტის დირექტორი); შენგელია შორენა (ქართულ-ბერძნული საზოგადოების "დიოსკურიის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა: ქართველი ემიგრანტები. ქართული გაზეთები .
საკვანძო სიტყვები: პუბლიცისტური წერილები, მოთხრობები, თანამემამულეები, ქართული გაზეთი, ნოსტალგია .
დალი მაყაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 19 აპრილი. - N69 (5670. - 15 გვ.[MFN: 87380 ]
პერსონალია: მაყაშვილი დალი .
ნატროშვილების ოჯახი გამრავლდა! : გვემრავლოს! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 19 აპრილი. - N69 (5670. - 16 გვ.[MFN: 87381 ]
UDC: 314
პერსონალია: ნატროშვილი დავით .
საკვანძო სიტყვები: დაბადება .
ნაცმოძრაობის დესპანნი მიდიან : კარუსელი მთლიანად უნდა შეიცვალოს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 2 გვ.[MFN: 87382 ]
ანოტაცია: საქართველოს მთავრობაში მინისტრების გადაადგილების თაობაზე
პერსონალია: ტყეშელაშვილი დავით (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: მთავრობა, მინისტრების გადაადგილება, ახალი შემადგენლობა .
ხევიაშვილი, არ გადავდგებიო : ბენდუქიძეც უნდა წავიდეს! : შეჯანჯღარებული მთავრობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 2 გვ.[MFN: 87383 ]
ანოტაცია: საქართველოს ხელისუფლებაში მიმდინარე საკადრო ცვლილებების შესახებ
პერსონალია: ხევიაშვილი გიორგი (საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი); ბენდუქიძე კახა (რეფორმების კოორდინაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი); პაპავა ლადო (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი); ჭიპაშვილი ლადო (ჯანდაცვის ყოფილი მინისტრი); ქარცივაძე ბესარიონ (ადვოკატი); ჟორჟოლიანი ლევან (სოცდაზღვევის ფონდის გენერალური ინსპექციის ყოფილი უფროსი); ალექსიშვილი ალექსი (ფინანსთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: მთავრობა, საკადრო ცვლილებები, ახალი კანდიდატურები .
სალომე ზურაბიშვილი: ყველაფერს გავაკეთებ, რათა საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობა მივიღო : როდის ჩნდება ხელისუფლების დამარცხების ან შეზღუდვის შანსი / ესაუბრა სოფიო გოგლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 3 გვ.[MFN: 87384 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ სალომე ზურაბიშვილთან
პერსონალია: ზურაბიშვილი სალომე (პოლიტიკური პარტია "საქართველოს გზის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები, პრეზიდენტობის კანდიდატები, ოპოზიცია, საარჩევნო პერიოდი .
"გაზპრომი" ბუნებრივ აირს აძვირებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 3 გვ.[MFN: 87385 ]
UDC: 662.6/9
პერსონალია: კუპრიანოვი სერგეი ("გაზპრომის" ოფიციალური წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები: რუსული კომპანია, გაზის მიწოდების ფასი, უცხო ქვეყნები .
თოთაძე, ანზორ
მჩხიბავთა ფანტაზიას საზღვარი არა აქვს : ვაიმეცნიერთა ანტიქართული ვნებანი / ესაუბრა სანდრო ალექსიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 31 აგვისტი. - N168 (5769). - 4,6 გვ.[MFN: 87386 ]