უსაფრთხოება - XXI საუკუნის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი მოთხოვნაა : სიახლე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 2 აგვისტო. - N147 (5748). - 7 გვ.[MFN: 87995]
UDC:  334(479.22)
ანოტაცია:  საერთაშორისო კომპანიის Orien Logic -ის მიერ პრესკონფერენციის გამართვა
პერსონალია:  ხრაპკინი პავლე (საერთაშორისო კომპანია Orient Logic-ს წარმომადგენელი, დსთ-ს ქვეყნებში გაყიდვების დირექტორი); კრასნოვი სერგეი (მენეჯერი); ყიფიანი დიმიტრი (კომპანიის მენეჯერი).
თემატიკა:  უცხოური კომპანიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  პარტნიორები, ხარისხი, საინჟინრო სისტემები, ელექტროენერგიით კვება, დანადგარები.
1. ჯალაღანია, როლანდ
ფურთხის ღირსი ხარ... : ჯერი მირწყევა-მიშარდვაზეა?! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 2 აგვისტო. - N147 (5748). - 8 გვ.[MFN: 87996]
UDC:  17 + 378(479.22)
ანოტაცია:  საზოგადოების აღშფოთება ტელეკომპანია "იმედის" არხზე თბილისის სამხატვრო აკადემიის სტუდენტების მიერ ბაკალავრის ხარისხის მისაღებად წარმოდგენილი არასერიოზული სცენარის გამო
პერსონალია:  ბუღაძე გია (თბილისის სამხატვრო აკადემიის რექტორი); გოცაძე თემო (მხატვარი).
თემატიკა:  ეთიკა. სტუდენტები. უმაღლესი სასწავლებლები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ტელეგადაცემა, ბაკალავრის ხარისხი, ქართული ტრადიციები, სულიერი ღირებულებები, თაობა.
თბილისის, აჭარისა და აფხაზეთის თვითმმართველობა - ნოღაიდელის ზედამხედველობით : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 28 ივლისი. - N144 (5745). - 2 გვ.[MFN: 87997]
UDC:  35(479.22)(092)
ანოტაცია:  სურათზე: ზურაბ ნოღაიდელი
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
1. ჩხიკვაძე, გურამ
გაქცევათა სერიალი ქართულად : რეალობა გამონაგონს ჯობნის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 2 აგვისტო. - N147 (5748). - 8 გვ.[MFN: 87998]
UDC:  343(479.22)
ანოტაცია:  საპატიმრო ადგილებიდან მსჯავრდებულთა მიერ გვირაბის გათხრისა და გაქცევის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  საპატიმრო ადგილები, რეციდივისტები, გვირაბის გათხრა, გაქცევა.
1. ინტერპრესნიუისი
უნივერსიტეტში ოსოლოგიის საბაკალავრო გაიხსნა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 28 ივლისი. - N144 (5745). - 2 გვ.[MFN: 87999]
თემატიკა:  თბილისის ივ. ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  პრეზენტაცია.
1. ჩიგოგიძე, ხათუნა
ზურაბ ჟვანია და მიხეილ სააკაშვილი გატაცებით კითხულობდნენ ცვეტაევას, ახმატოვასა და სხვათა ლექსებს : ვიდეოხიდი თბილისი-მოსკოვი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 28 ივლისი. - N144 (5745). - 2 გვ.[MFN: 88000]
ანოტაცია:  ქართულ-რუსული კულტურული ურთიერთობების აღდგენის თაობაზე
პერსონალია:  კოვალენკო ვ. (რუსეთის ფედერაციის ელჩი საქართველოში); ქადაგიძე-ჟვანია ნინო ("ლიტერატურული კაფეს" ქსელის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის კულტურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  წიგნები, შემოტანა, ბიზნესი, მაღაზია.
თბილისის მერიის საზაფხულო მარშრუტები : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 2 აგვისტო. - N147 (5748). - 9 გვ.[MFN: 88001]
UDC:  656.1 + 352(479.22.111)
ანოტაცია:  ახალი საზაფხულო ტურისტული მარშრუტების პრეზენტაცია
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ჟღენტი ბესო (თბილისის საქალაქო ტრანსპორტის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  საქალაქო ტრანსპორტი. თბილისის მერია.
საკვანძო სიტყვები:  პროექტი, ტურისტული მარშრუტები, ისტორიული ადგილების მონახულება, მგზავრობის ღირებულება.
გია მაისაშვილმა ახალი პარტია შექმნა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 28 ივლისი. - N144 (5745). - 2 გვ.[MFN: 88002]
პერსონალია:  მაისაშვილი გია ("მომავლის პარტიის" ლიდერი).
ოცი წელია ამაოდ ელიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 28 ივლისი. - N144 (5745). - 2 გვ.[MFN: 88003]