1. ჭანტურიას "დუბლი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 16 ოქტომბერი. - N198 (5799). - 13 გვ.[MFN: 88451]
ანოტაცია:  ჩოგბურთელთა საქართველოს პირველობის შესახებ
პერსონალია:  ნოზაძე ლევან (სპორტკომპლექსის "თბილისის" პრეზიდენტი); მიქაძე თათია; გორგოძე ეკა; ჭანტურია გიორგი; მეტრეველი სანდრო; ხრიკიძე დიმიტრი; რევაზიშვილი გიორგი (ჩოგბურთელები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, პირველობა, შეჯიბრება.
გოგი ალექსი-მესხიშვილი: ჩვენი "ალუბლის ბაღი" განადგურებულია : ფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 16 ოქტომბერი. - N198 (5799). - 14 გვ.[MFN: 88452]
ანოტაცია:  ფესტივალ "საჩუქრის" საზეიმო გახსნა
პერსონალია:  ალექსი-მესხიშვილი გოგი (მხატვარი); ჭიაურელი სოფიკო (მსახიობი); რეხვიაშვილი ალექსანდრე (კინორეჟისორი); ტურაშვილი მანანა (თეატრმცოდნე); ვუდი ჰილარი (ბრიტანელი რეჟისორი, მსახიობი); დოლიძე ქეთი (რეჟისორი).
თემატიკა:  საერთაშორისო ფესტივალი "საჩუქარი". ქართველი რეჟისორები. ქართველი მსახიობები.
საკვანძო სიტყვები:  პრიზი, კინომსახიობთა თეატრი, ხელოვნება, კულტურა.
"საუნჯეში" დავანებული სიბრძნე : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 16 ოქტომბერი. - N198 (5799). - 14 გვ.[MFN: 88453]
UDC:  050(479.2)
ანოტაცია:  ჟურნალ "საუნჯის" 3,4 ნომრის გამოცემა
პერსონალია:  კოელიო პაულო (ბრაზილიელი მწერალი); გოგიაშვილი გურამ (მთარგმნელი).
თემატიკა:  ლიტერატურა. ქართული ჟურნალები.
საკვანძო სიტყვები:  რომანები, თარგმანები, მწერლობა, მსოფლიო ლიტერატურა.
1. საქართველოს გეოლოგიური საზოგადოება; საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს გეოლოგიური დეპარტამენტი
ივერი წულუკიძე : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 16 ოქტომბერი. - N198 (5799). - 15 გვ.[MFN: 88454]
UDC:  551(479.22)(092)
ანოტაცია:  ივერი წულუკიძის გარდაცვალების გამო. (1948-2007)
პერსონალია:  წულუკიძე ივერი (საქართველოს დამსახურებული გეოლოგი).
თემატიკა:  ქართველი გეოლოგები.
1. ნინი ანდღულაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 16 ოქტომბერი. - N198 (5799). - 15 გვ.[MFN: 88455]
პერსონალია:  ანდღულაძე ნინი.
ყოფილ სპორტის აკადემიაში სასწავლო პროცესი კვლავ ჩაშლილია : დღის ქრონიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 16 ოქტომბერი. - N198 (5799). - 16 გვ.[MFN: 88456]
პერსონალია:  მაღლაკელიძე მამუკა (სპორტის აკადემიის სტუდკავშირის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  პირობები, სტუდენტები, პროფესორ-მასწავლებლები, საწვრთნელი ბაზები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8841 | 8842 | 8843 | 8844 | 8845 | 8846 | 8847 | 8848 | 8849 | 8850 | 8851 |  შემდეგი »  ბოლო »»