ისევ ძველს ვუბრუნდებით? : ევროპის ლიბერალ-დემოკრატებს ასეთი საქართველო არ უნდათ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 20 ოქტომბერი. - N202 (5803). - გვ.2[MFN: 88573 ]
ანოტაცია: რესპუბლიკური პარტიის ლიდერის, დავით უსუფაშვილის, გამოსვლა ბერლინში პოლიტიკური პარტიების საერთაშორისო კონგრესზე
პერსონალია: უსუფაშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიის ლიდერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: ბერლინი .
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიცია, პოლიტიკა, ევროკავშირი, დემოკრატია .
ხორგუაშვილი, მაია
"თბილისის წყალი" მალულად იყიდება! : ოპოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 23 ოქტომბერი. - N203 (5904). - 2 გვ.[MFN: 88574 ]
UDC: 338.242 + 556 + 329(479.22)
ანოტაცია: "თბილისის წყლის" პრივატიზებასთან დაკავშირებით, ლეიბორისტული პარტიის მიერ პრესკონფერენციის გამართვა
პერსონალია: გუგავა გიორგი (ლეიბორისტული პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა: პრივატიზაცია. სასმელი წყალი. საქართველოს ლეიბორისტული (შრომის) პარტია .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო ქონების მითვისება, ჟინვალის წყალსაცავი, კომპანია .
იმერლიშვილი, ხათუნა
გია მაისაშვილი: არც ოპოზიციის გზაა მოსაწონი და არც ხელისუფლებისა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 20 ოქტომბერი. - N202 (5803). - გვ.2[MFN: 88575 ]
ანოტაცია: "მომავლის პარტიის" თავმჯდომარის-გია მაისაშვილის პრესკონფერენცია "ლიდერთა სკოლაში"
პერსონალია: მაისაშვილი გია ("მომავლის პარტიის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური ძალები, ოპოზიცია, საპროტესტო აქციები .
ოპოზიციის აქციებმა აჭარაში გადაინაცვლა : "ძირს კრიმინალური ხელისუფლება" : არ გვეშინია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 23 ოქტომბერი. - N203 (5904). - 2 გვ.[MFN: 88576 ]
UDC: 34 + 329 + 316.485.22](479.22)
ანოტაცია: დაპატიმრებული ოთხი ახალგაზრდის გათავისუფლების მოთხოვნით, თბილისის პოლიციის სამმართველოს შენობის წინ აქციის გამართვა
პერსონალია: ჯაფარიძე ირაკლი ; მესტუმრიშვილი ირაკლი ; გაფრინდაშვილი ირაკლი ; ჩუხუა ირაკლი (ახალგაზრდული მოძრაობის წევრები).
თემატიკა: ოპოზიცია. საპროტესტო აქციები საქართველოში. სამართალი .
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიციური პარტიის ლიდერები, საპროტესტო მსვლელობა, ლოზუნგები .
ჩიგოგიძე, ხათუნა
საინგილოში ქურმუხის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესია დახურეს, ქვემო ქართლში კი ახალი მეჩეთი აიგო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 20 ოქტომბერი. - N202 (5803). - გვ.2[MFN: 88577 ]