ისევ ძველს ვუბრუნდებით? : ევროპის ლიბერალ-დემოკრატებს ასეთი საქართველო არ უნდათ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 20 ოქტომბერი. - N202 (5803). - გვ.2[MFN: 88573]
ანოტაცია:  რესპუბლიკური პარტიის ლიდერის, დავით უსუფაშვილის, გამოსვლა ბერლინში პოლიტიკური პარტიების საერთაშორისო კონგრესზე
პერსონალია:  უსუფაშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიის ლიდერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია, პოლიტიკა, ევროკავშირი, დემოკრატია.
1. ხორგუაშვილი, მაია
"თბილისის წყალი" მალულად იყიდება! : ოპოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 23 ოქტომბერი. - N203 (5904). - 2 გვ.[MFN: 88574]
UDC:  338.242 + 556 + 329(479.22)
ანოტაცია:  "თბილისის წყლის" პრივატიზებასთან დაკავშირებით, ლეიბორისტული პარტიის მიერ პრესკონფერენციის გამართვა
პერსონალია:  გუგავა გიორგი (ლეიბორისტული პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა:  პრივატიზაცია. სასმელი წყალი. საქართველოს ლეიბორისტული (შრომის) პარტია.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო ქონების მითვისება, ჟინვალის წყალსაცავი, კომპანია.
1. იმერლიშვილი, ხათუნა
გია მაისაშვილი: არც ოპოზიციის გზაა მოსაწონი და არც ხელისუფლებისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 20 ოქტომბერი. - N202 (5803). - გვ.2[MFN: 88575]
ანოტაცია:  "მომავლის პარტიის" თავმჯდომარის-გია მაისაშვილის პრესკონფერენცია "ლიდერთა სკოლაში"
პერსონალია:  მაისაშვილი გია ("მომავლის პარტიის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური ძალები, ოპოზიცია, საპროტესტო აქციები.
ოპოზიციის აქციებმა აჭარაში გადაინაცვლა : "ძირს კრიმინალური ხელისუფლება" : არ გვეშინია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 23 ოქტომბერი. - N203 (5904). - 2 გვ.[MFN: 88576]
UDC:  34 + 329 + 316.485.22](479.22)
ანოტაცია:  დაპატიმრებული ოთხი ახალგაზრდის გათავისუფლების მოთხოვნით, თბილისის პოლიციის სამმართველოს შენობის წინ აქციის გამართვა
პერსონალია:  ჯაფარიძე ირაკლი; მესტუმრიშვილი ირაკლი; გაფრინდაშვილი ირაკლი; ჩუხუა ირაკლი (ახალგაზრდული მოძრაობის წევრები).
თემატიკა:  ოპოზიცია. საპროტესტო აქციები საქართველოში. სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციური პარტიის ლიდერები, საპროტესტო მსვლელობა, ლოზუნგები.
საინგილოში ქურმუხის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესია დახურეს, ქვემო ქართლში კი ახალი მეჩეთი აიგო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 20 ოქტომბერი. - N202 (5803). - გვ.2[MFN: 88577]