1. "კონტაქტი" გვატყობინებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 2 გვ.[MFN: 891]
პერსონალია:  ფაცაცია ოთარ (ზუგდიდის გამგებელი); აიდუგასი ჰუსეინ (ართვინელი ბიზნესმენი).
გეოგ.დასახელება:  ბათუმი (მახინჯაური).
თემატიკა:  ზოგადი. აჭარა. თურქეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ციტრუსი, ჰუმანიტარული დახმარება, შიდა ქართლი, მოსკოვი.
1. ადვაძე, ვალერიან
ეკონომიკური კატასტროფა: როგორ ამოვიდეთ უფსკრულიდან? : სტატიას საფუძვლად დაედო ავტორის მოხსენება საქართველოს ეკონომისტთა საზოგადოების გამგეობის გაფართოებულ პლენუმზე 1992 წლის 28 დეკემბერს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 2 გვ.. - 16 იანვარი. - N10(554). - 3 გვ.[MFN: 892]
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური ბლოკადა, ზნეობრივი კრახი, კორუფცია, პრივატიზაცია, ეკონომიკური რეფორმის ხერხემალი, საბაჟო კანონმდებლობა.
1. კომერციის ინსტიტუტის რექტორატი
რამდენიც კაცია, იმდენი აზრია : სარედაქციო ფოსტიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 3 გვ.[MFN: 893]
პერსონალია:  თულაშვილი ვახტანგ (გადამდგარი პოლკოვნიკი); ხახიაშვილი დანიელ; სპანდერაშვილი ჯ. (ქ. წნორის საკრებულოს გამგებელი); ბენდუქიძე ა. (თსუ დოცენტი); ხვედელიძე გ.; ცხადაძე კ. (აფთიაქის გამგე); ცისკარაძე მ..
გეოგ.დასახელება:  ონი; ზესტაფონი; ჭიათურა.
თემატიკა:  ზოგადი.
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო, სპილენძი, ისრაელი, საქწიგნი, პრივატიზაცია, ელექტრომატარებელი, სააფთიაქო სამმართველო, შრომითი მოწყობა, უმაღლესი სკოლა.
1. კონტაქტი გვატყობინებს : ამ ტრიალ ქვეყანაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 3 გვ.[MFN: 894]
პერსონალია:  ელცინი ბ. (პრეზიდენტი); ჩერნომირდინი ვ. (მთავრობის თავმჯდომარე); კრავჩუკი ვ. (უკრაინის პრეზიდენტი); კოჩენკოვი (გენერალი); ნიაზოვი საფარ მურად (თურქმენეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  რუსეთი. ჩრდილოეთ ოსეთი. თურქმენეთი.
საკვანძო სიტყვები:  რადიო "ახალი ტალღა", რუსეთის პარლამენტის სესია, სტრატეგიული შეიარაღება, ინტერფაქსი, ინგუშეთი, არმენპრესი, აზერტაჯი, ბენზინი.
1. ანგოლიდან გაიქცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 3 გვ.[MFN: 895]
პერსონალია:  სავიმბი ჟონას (უნიტას ლიდერი).
1. მხარს უჭერენ კონფედერაციაში შესვლას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 3 გვ.[MFN: 896]
თემატიკა:  სომხეთი.
1. ორი დაპირისპირებული პროცესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 3 გვ.[MFN: 897]
თემატიკა:  უკრაინა. რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  შავი ზღვა, ყირიმი.
1. აუცილებელია ყველა უწყებისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 3 გვ.[MFN: 898]
პერსონალია:  ნაზარბაევი ნორსულთან (ყაზახეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ყაზახეთი.
1. მოუწოდებენ ჩაატარონ ვადამდელი არჩევნები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 3 გვ.[MFN: 899]
თემატიკა:  მოლდავეთი.
საკვანძო სიტყვები:  რუმინეთი.
1. ბეტმანსკი, ვიქტორ
კარდიოქირურგია საქართველოში / გეტმანსკი ვიქტორ ; [ჩაიწერა] კორძაძე გია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 15 იანვარი. - N9(553). - 4 გვ.[MFN: 900]
პერსონალია:  გოკიელი გიორგი (პროფესორი); გიორგაძე ო. (უფ. მეცნიერ-თანამშრომელი).
ორგანიზაცია:  გულსისხლძარღვთა ქირურგიის ინსტიტუტი, მოსკოვი, ქ. ზაბრჟე.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 |  შემდეგი »  ბოლო »»