1. მთავარი საქმე - საქართველო და ქართული : კულტურის ქრონიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 5 იანვარი. - N2 (5860). - 14 გვ.[MFN: 90301]
ანოტაცია:  ქართული ენციკლოპედიის სამეცნიერო რედაქციის მიერ ახალი ენციკლოპედიების გამოცემა
პერსონალია:  აბაშიძე ზურაბ (ქართული ენციკლოპედიების სამეცნიერო რედაქციის მთავარი რედაქტორი).
თემატიკა:  ქართული ენციკლოპედიები.
საკვანძო სიტყვები:  გამოცემები, სამეცნიერო საბჭო.
1. ანზორ ოდიშარია, თენგიზ მირზაშვილი, ნათელა თავბერიძე-მანჯგალაძე, ლორა შენგელია, აბესალომ სურმავა : [განცხადებები გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 5 იანვარი. - N2 (5860). - 15 გვ.[MFN: 90302]
7 იანვარი - ხორციელად შობა მაცხოვრისა ჩვენისა იესო ქრისტესი : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 5 იანვარი. - N2 (5860). - 16 გვ.[MFN: 90303]
ოპოზიციამ ხელისუფლებას 15 თებერვლამდე მისცა ვადა : საგანგებო ბრიფინგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 30 იანვარი. - N17 (5875). - 2 გვ.[MFN: 90304]
ანოტაცია:  ოპოზიციური პარტიების მიერ საგანგებო ბრიფინგის გამართვა
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); გაჩეჩილაძე ლევან (გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერი); გამყრელიძე დავით ("მემარჯვენეების" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციის მოთხოვნები, დოკუმენტი, არჩევნების გაყალბება, დანაშაულებრივი საქმიანობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9026 | 9027 | 9028 | 9029 | 9030 | 9031 | 9032 | 9033 | 9034 | 9035 | 9036 |  შემდეგი »  ბოლო »»