1. ტაი-ბრეიქის მადლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 13 გვ.[MFN: 91421]
ანოტაცია:  საქართველოს მოჭადრაკე ქალთა 65-ე ეროვნული ჩემპიონატის დამთავრება
პერსონალია:  ძაგნიძე ნანა; ხუხაშვილი სოფო; ხოტენაშვილი ბელა; ლომინეიშვილი მაია; გურამიშვილი სოფიკო; წაწალაშვილი ქეთი; ტერელაძე სოფიკო; ხურციილავა ინგა (მოჭადრაკეები).
ნარინჯისფერ სამაჯურიანები მრავლდებიან : "იავნანას" მადლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 14 გვ.[MFN: 91422]
UDC:  78(479.22)(092) + 364
ანოტაცია:  საქველმოქმედო ფონდ "იავნანას" თაოსნობით თბილისის საოპერო თეატრში საქველმოქმედო აქციის გამართვა და ამერიკელი მეცო-სოპრანოს დოლორა ზაჯიკის მოწვევა
პერსონალია:  ბურჭულაძე პაატა (საქველმოქმედ ფონდ "იავნანას" დამფუძნებელი, საოპერო მომღერალი); ზაჟიკი დოლორა (ამერიკელი მეცო-სოპრანო); ონიანი გია; გველესიანი სულხან; დათუსანი გოჩა; ქავთარაშვილი ნანა (საოპერო მომღერლები).
თემატიკა:  ქველმოქმედება. ქართველი საოპერო მომღერლები.
საკვანძო სიტყვები:  საქველმოქმედო აქცია, მზრუნველობასმოკლებული ბავშვები, სპექტაკლი.
1. ლორთქიფანიძე, მარიკა
ჩვენი ახალგაზრდობისდროინდელი ერთი დიდი სიხარულის გამო : უკვდავება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 14 გვ.[MFN: 91423]
ანოტაცია:  ანა კალანდაძის გარდაცვალების გამო
საკვანძო სიტყვები:  ქართული პოეზია.
1. ჩილაჩავა, რაულ
"პოეტების დაი - მგალობელი ანა..." : უკვდავება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 14 გვ.[MFN: 91424]
1. საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია
სრულიად საქართველო ეთხოვება დიდ პოეტს : უკვდავება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 15 გვ.[MFN: 91425]
საკვანძო სიტყვები:  პოეტური კრებულებები, ქართული პოეზიის განვითარება, კლასიკოსი.
1. ანა კალანდაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 15 გვ.[MFN: 91426]
აკაკი სირბილაძე : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 16 გვ.[MFN: 91427]
ანოტაცია:  პროფესორ აკაკი სირბილაძის გარდაცვალების გამო. (1923-2008)
პერსონალია:  სირბილაძე აკაკი (ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, მკვლევარი).