ტაი-ბრეიქის მადლი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 13 გვ.[MFN: 91421 ]
ანოტაცია: საქართველოს მოჭადრაკე ქალთა 65-ე ეროვნული ჩემპიონატის დამთავრება
პერსონალია: ძაგნიძე ნანა ; ხუხაშვილი სოფო ; ხოტენაშვილი ბელა ; ლომინეიშვილი მაია ; გურამიშვილი სოფიკო ; წაწალაშვილი ქეთი ; ტერელაძე სოფიკო ; ხურციილავა ინგა (მოჭადრაკეები).
ნარინჯისფერ სამაჯურიანები მრავლდებიან : "იავნანას" მადლი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 14 გვ.[MFN: 91422 ]
UDC: 78(479.22)(092) + 364
ანოტაცია: საქველმოქმედო ფონდ "იავნანას" თაოსნობით თბილისის საოპერო თეატრში საქველმოქმედო აქციის გამართვა და ამერიკელი მეცო-სოპრანოს დოლორა ზაჯიკის მოწვევა
პერსონალია: ბურჭულაძე პაატა (საქველმოქმედ ფონდ "იავნანას" დამფუძნებელი, საოპერო მომღერალი); ზაჟიკი დოლორა (ამერიკელი მეცო-სოპრანო); ონიანი გია ; გველესიანი სულხან ; დათუსანი გოჩა ; ქავთარაშვილი ნანა (საოპერო მომღერლები).
თემატიკა: ქველმოქმედება. ქართველი საოპერო მომღერლები .
საკვანძო სიტყვები: საქველმოქმედო აქცია, მზრუნველობასმოკლებული ბავშვები, სპექტაკლი .
ლორთქიფანიძე, მარიკა
ჩვენი ახალგაზრდობისდროინდელი ერთი დიდი სიხარულის გამო : უკვდავება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 14 გვ.[MFN: 91423 ]
ანოტაცია: ანა კალანდაძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია: კალანდაძე ანა (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები: ქართული პოეზია .
ჩილაჩავა, რაულ
"პოეტების დაი - მგალობელი ანა..." : უკვდავება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 14 გვ.[MFN: 91424 ]
საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია
სრულიად საქართველო ეთხოვება დიდ პოეტს : უკვდავება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 15 გვ.[MFN: 91425 ]
საკვანძო სიტყვები: პოეტური კრებულებები, ქართული პოეზიის განვითარება, კლასიკოსი .
ანა კალანდაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N48 (5906). - 15 გვ.[MFN: 91426 ]