1. წილი ნაყარია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 15 მარტი. - N49 (5907). - 14 გვ.[MFN: 91448]
ანოტაცია:  შვეიცარიის ქალაქ ნიონში, უეფას შტაბ-ბინაში ჩემპიონთა ლიგის დასკვნითი ეტაპების კენჭისყრის გამართვა
გეოგ.დასახელება:  შვეიცარია (ნიონი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონთა ლიგა.
1. ახალგაზრდები - ბრესტში, უფროსები - თბილისში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 15 მარტი. - N49 (5907). - 14 გვ.[MFN: 91449]
ანოტაცია:  ახალგაზრდა სამბისტთა საქართველოს პირველობის შესახებ
პერსონალია:  ჩირგაძე გენადი; ნოზაძე თამაზ; მერებაშვილი პაატა; ჩირგაძე გენადი; კუცია ნიკოლოზ; კარბელაშვილი დავით; ბერიძე ივანე; ნიჟარაძე მალხაზ (სამბისტები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ორთაბრძოლები, პირველობა.
1. იური კირკიტაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 15 მარტი. - N49 (5907). - 15 გვ.[MFN: 91450]
მართლმადიდებლობის ზეიმი : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 15 მარტი. - N49 (5907). - 16 გვ.[MFN: 91451]
საკვანძო სიტყვები:  დიდი მარხვის კვირა.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 15 მარტი. - N49 (5907). - 16 გვ.[MFN: 91452]
ანოტაცია:  სურათზე: პოეტი ანა კალანდაძე გაზეთ "კომუნისტის" რედაქციის ლიტერატურისა და ხელოვნების განყოფილების თანამშრომლებთან
პერსონალია:  კალანდაძე ანა; ღვინეფაძე ნანა (პოეტები).
1. თოფაძე, გოგი
გოგი თოფაძე: გაბუტვა, გაჯიუტება და კუნთებზე ყურება უპერსპექტივოა : პოზიცია / ესაუბრა სოფო გოგლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 18 მარტი. - N50 (5908). - 2 გვ.[MFN: 91453]
UDC:  323 + 334](479.22)(092)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ბიზნესმენ გოგი თოფაძესთან ქვეყანაში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  თოფაძე გოგი (მრეწველთა პარტიის ერთ-ერთი წევრი, ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ქართველი ბიზნესმენები. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ეროვნული საბჭო, მოშიმშილე ოპოზიციონერები, ხელისუფლება, კონფლიქტების მოგვარების საკითხი, არჩევნები.
არ გაგვაშლევინეს კარვები, არა? - მაინც გაიშალა! : რას ფიქრობს საზოგადოება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 18 მარტი. - N50 (5908). - 2 გვ.[MFN: 91454]
ანოტაცია:  პარლამენტის წინ, შიმშილობის აქციის დაწყება
საკვანძო სიტყვები:  შიმშილობის აქცია, ოპოზიციის ლიდერები, ხელისუფლება, ოპოზიციის მოთხოვნები.
თუ ადამიანები ერთად არ დასხდნენ და არ მოილაპარაკეს, შეთანხმება გამორიცხულია : უმრავლესობა / ესაუბრა თამარ ბუზალაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 18 მარტი. - N50 (5908). - 3 გვ.[MFN: 91455]
UDC:  323 + 328](479.22)(092)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტარ პავლე კუბლაშვილთან ქვეყანაში დაძაბულ შიდაპოლიტიკურ ვითარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კუბლაშვილი პავლე (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია, ხელისუფლება, პროტესტი, არჩევნები, მაჟორიტარების არჩევის წესი, ტერიტორიული მთლიანობის საკითხი.
1. გენერალური დირექტორი საჯარო კონკურსმა უნდა აირჩიოს!.. : სსიპ "საზოგადოებრივი მაუწყებლის" სამეურვეო საბჭოს განცხადება / ერეკლე ტრიპოლსკი ; ირმა სოხაძე, მარინე ვეკუა, გიორგი ანჩაბაძე და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 18 მარტი. - N50 (5908). - 3 გვ.[MFN: 91456]
UDC:  154.197(479.22)
თემატიკა:  საზოგადოებრივი მაუწყებელი.
საკვანძო სიტყვები:  მასობრივი ინფორმაციის საშუალებები, დისკუსია, თანამდებობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9141 | 9142 | 9143 | 9144 | 9145 | 9146 | 9147 | 9148 | 9149 | 9150 | 9151 |  შემდეგი »  ბოლო »»