თბილისს რევანში სწყურია : Независмая газета : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 10 გვ.[MFN: 92282]
ანოტაცია: საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიმართვა გაეროს, ნატოს, რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ანექსიასთან დაკავშირებით
პერსონალია:სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბარამიძე გიორგი (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ინტეგრაციის საკითხებში); მაკორმაკი შონ (აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსამსახურის მეთაური); სხეფერი იაპ დე ჰოოპ (გაეროს გენერალური მდივანი); შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრს განზრახული აქვს დახმარებისთვის გერმანიასა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს მიმართოს : РИА НОВОСТИ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 10 გვ.[MFN: 92283]
უკანასკნელი ქართული გაფრთხილება : ЧАС : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 10 გვ.[MFN: 92284]
რატომ ეშინია რუსეთს ნატოსი : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 11 გვ.[MFN: 92285]
გაუგებრობის თავიდან აცილების მიზნით... : საჯარო მოსამსახურეთა უფლებები და მოვალეობები : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N72 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 12 გვ.[MFN: 92286]
განჩინება : საქართველოს სახელით : 14 აპრილი 2008 წელი, ქ. ქობულეთი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 12 გვ.[MFN: 92287]