IN TIRANNOS : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N110 : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 8,9 გვ.[MFN: 92280]
ანოტაცია:  შ. რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიურ თეატრში დადგმული სპექტაკლებისა და რეჟისორ სანდრო ახმეტელის მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ჭუმბურიძე ბელა (რუსთავის თეატრის მუზეუმის გამგე); ახმეტელი სანდრო (რეჟისორი); აბაშიძე ივანე; კორიშვილი პლატონ; ლორთქიფანიძე ელგუჯა; წულუკიძე თამარ; ქანთარია ია; ლაღიძე ივანე (მსახიობები); ხორავა აკაკი; ანჯაფარიძე ვერიკო (მსახიობები); სტურუა რობერტ (რეჟისორი).
თემატიკა:  შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი. ქართველი რეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  თეატრის მუზეუმის ფონდი, ექსპონატები, სპექტაკლები, რეპეტიციების დღიურები, თეატრალური დასი, სიტყვის თავისუფლება.
1. გრიგოლ რობაქიძის დაკვირვებები ჟურნალისტურ ტექსტებზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 9 გვ.[MFN: 92281]
ანოტაცია:  სურათზე: გრიგოლ რობაქიძე
პერსონალია:  რობაქიძე გრიგოლ (მწერალი).
1. პერევოზკინა, მარინა
თბილისს რევანში სწყურია : Независмая газета : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 10 გვ.[MFN: 92282]
UDC:  327(479.22:470) + 327
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიმართვა გაეროს, ნატოს, რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ანექსიასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბარამიძე გიორგი (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ინტეგრაციის საკითხებში); მაკორმაკი შონ (აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსამსახურის მეთაური); სხეფერი იაპ დე ჰოოპ (გაეროს გენერალური მდივანი); შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. ნატო.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, საქართველოს ტერიტორიის ანექსია, ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფა.
1. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრს განზრახული აქვს დახმარებისთვის გერმანიასა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს მიმართოს : РИА НОВОСТИ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 10 გვ.[MFN: 92283]
ანოტაცია:  უცხოური პრესა რუსეთის გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებით უღიარებელი რესპუბლიკების - აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მიმართ
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ქმედებები, კონფლიქტური რეგიონები, კონსულტაციები.
1. ნიკოლაევი, ანდრეი
უკანასკნელი ქართული გაფრთხილება : ЧАС : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 10 გვ.[MFN: 92284]
ანოტაცია:  რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებით აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მიმართ
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); მირონოვი სერგეი (რუსეთის პარლამენტის ზედა პალატის სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, სამხრეთ ოსეთი, რუსეთის გეგმები, თანამშრომლობა, დამოუკიდებლობის აღიარება.
1. ჟეგო, მარი
რატომ ეშინია რუსეთს ნატოსი : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 11 გვ.[MFN: 92285]
საკვანძო სიტყვები:  ბუქარესტის სამიტი, ჩდილოატლანტიკური ალიანსის გაფართოება, რუსეთის არმია, სამხედრო დაშინება.
გაუგებრობის თავიდან აცილების მიზნით... : საჯარო მოსამსახურეთა უფლებები და მოვალეობები : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N72 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 12 გვ.[MFN: 92286]
UDC:  349.222(479.22)(094.4)
თემატიკა:  შრომის კოდექსი.
საკვანძო სიტყვები:  საჯარო სამსახური, კანონმდებლობა, სამუშაო დრო, ანაზღაურებადი შვებულება, თანამდებობრივი უფლებამოსილება.
1. ბუცხრიკიძე, ი.
განჩინება : საქართველოს სახელით : 14 აპრილი 2008 წელი, ქ. ქობულეთი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N73 (5931). - 12 გვ.[MFN: 92287]