საპროტესტო აქციები მერე ნახეთ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92528]
ანოტაცია:  გამოხმაურება საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ეკა ტყეშელაშვილის დანიშვნასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ტყეშელაშვილი ეკა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  თანამდებობა, ნაცმოძრაობა, ახალი კადრები.
1. ალადაშვილი, მურად
"საქართველო - საგარეო პოლიტიკის გარეშე" : აქცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92529]
UDC:  354 + 316.485.22](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრად ეკა ტყეშელაშვილის დანიშვნასთან დაკავშირებით ახალგაზრდა ქრისტიან-დემოკრატების მიერ კანცელარიასთან საპროტესტო აქციის გამართვა
პერსონალია:  გაბუნია ზაზა (ახალგაზრდა ქრისტიან-დემოკრატების თავმჯდომარე); ტყეშელაშვილი ეკა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. საპროტესტო აქციები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  თანამდებობა, პოლიტიკურ კონცეფციათა დეფიციტი.
რუსეთს ახალი პრეზიდენტი ჰყავს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92530]
UDC:  342.5(470)(092)
პერსონალია:  მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  რუსეთის პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  ფიცის დადება, ცერემონია, კრემლი.
ბუშის ადმინისტრაცია თხოვნაზე გადავიდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92531]
ანოტაცია:  აშშ-ს გამოხმაურება რუსეთის მიერ საქართველოს მიმართ მიღებულ გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მაკკორმაკი შონ (აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალური წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა, რუსეთის გადაწყვეტილება.
რუსეთის სამეთვალყურეო პუნქტები აფხაზეთში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92532]
თემატიკა:  რუსეთის სამშვიდობო ძალები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის ზონა, სამხედრო მოქმედებები, დამატებითი ძალები.
კახა კუკავა: თუ არა ხარ დეპუტატი, ვერ იქნები ბიზნესმენი : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 3 გვ.[MFN: 92533]
ანოტაცია:  კახა კუკავას დეპუტატობის კანდიდატის რეგისტრაციიდან მოხსნის საკითხთან დაკავშირებით ბრიფინგის გამართვა
პერსონალია:  კუკავა კახა (გაერთიანებული ოპოზიციის წევრი, დეპუტატობის კანდიდატი).
თემატიკა:  ოპოზიცია. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  რეგისტრაცია, არჩევნები, მაჟორიტარი დეპუტატი,მმართველი პარტია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9249 | 9250 | 9251 | 9252 | 9253 | 9254 | 9255 | 9256 | 9257 | 9258 | 9259 |  შემდეგი »  ბოლო »»