ქონდაქარი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 7 მაისი. - N84 (5942). - 14 გვ.[MFN: 92524 ]
ანოტაცია: საზღვარგარეთ მოღვაწე ქართველები
პერსონალია: ბერიაშვილი გიორგი (ავიაკონსტრუქტორი); შიუკაშვილი ალექსი (ავიატორი); მაისურაძე ევგენია (გმირი ქართველი ქალი); ხუბუტია ბიძინა (ექიმი).
საკვანძო სიტყვები: სამამულო ომის მონაწილენი, ისტორია ; ემიგრანტები .
8 მაისს ასთმის მსოფლიო დღე აღინიშნება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 7 მაისი. - N84 (5942). - 14 გვ.[MFN: 92525 ]
ანოტაცია: ღონისძიებები ასთმის კონტროლის გაუმჯობესების მიზნით
საკვანძო სიტყვები: ალერგია, ექიმები .
მარტყოფლიშვილი, ილია
ინგილო მოცეკვავები დახმარებას საქართველოს ხელისუფლებას სთხოვენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 7 მაისი. - N84 (5942). - 15 გვ.[MFN: 92526 ]
UDC: 793.3 + 792.8(479.22)(092)
პერსონალია: ალიევა ზიატეფ (კახის გამგებლის მოადგილე).
თემატიკა: ქორეოგრაფია. ქართველი მოცეკვავები .
საკვანძო სიტყვები: ფესტივალები, ფოლკლორი .
ქმარმა ცოლი მძიმედ დაჭრა და სიდედრ-სიმამრი მოკლა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 7 მაისი. - N84 (5942). - 15 გვ.[MFN: 92527 ]
გეოგ.დასახელება: ნორიო .
საკვანძო სიტყვები: პროკურატურა, გამოძიება, ნარკოტიკები .
ალექსიძე, სანდრო
საპროტესტო აქციები მერე ნახეთ! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92528 ]
ანოტაცია: გამოხმაურება საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ეკა ტყეშელაშვილის დანიშვნასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ტყეშელაშვილი ეკა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: თანამდებობა, ნაცმოძრაობა, ახალი კადრები .
ალადაშვილი, მურად
"საქართველო - საგარეო პოლიტიკის გარეშე" : აქცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92529 ]
UDC: 354 + 316.485.22](479.22)
ანოტაცია: საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრად ეკა ტყეშელაშვილის დანიშვნასთან დაკავშირებით ახალგაზრდა ქრისტიან-დემოკრატების მიერ კანცელარიასთან საპროტესტო აქციის გამართვა
პერსონალია: გაბუნია ზაზა (ახალგაზრდა ქრისტიან-დემოკრატების თავმჯდომარე); ტყეშელაშვილი ეკა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა: აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. საპროტესტო აქციები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: თანამდებობა, პოლიტიკურ კონცეფციათა დეფიციტი .
რუსეთს ახალი პრეზიდენტი ჰყავს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92530 ]
UDC: 342.5(470)(092)
პერსონალია: მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა: რუსეთის პრეზიდენტი .
საკვანძო სიტყვები: ფიცის დადება, ცერემონია, კრემლი .
ბუშის ადმინისტრაცია თხოვნაზე გადავიდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92531 ]
ანოტაცია: აშშ-ს გამოხმაურება რუსეთის მიერ საქართველოს მიმართ მიღებულ გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებით
პერსონალია: მაკკორმაკი შონ (აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალური წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა, რუსეთის გადაწყვეტილება .
რუსეთის სამეთვალყურეო პუნქტები აფხაზეთში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 2 გვ.[MFN: 92532 ]
UDC: 355/359(470)
თემატიკა: რუსეთის სამშვიდობო ძალები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: კონფლიქტის ზონა, სამხედრო მოქმედებები, დამატებითი ძალები .
მოსია, თეა
კახა კუკავა: თუ არა ხარ დეპუტატი, ვერ იქნები ბიზნესმენი : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 8 მაისი. - N85 (5943). - 3 გვ.[MFN: 92533 ]
ანოტაცია: კახა კუკავას დეპუტატობის კანდიდატის რეგისტრაციიდან მოხსნის საკითხთან დაკავშირებით ბრიფინგის გამართვა
პერსონალია: კუკავა კახა (გაერთიანებული ოპოზიციის წევრი, დეპუტატობის კანდიდატი).
თემატიკა: ოპოზიცია. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: რეგისტრაცია, არჩევნები, მაჟორიტარი დეპუტატი,მმართველი პარტია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 9249 | 9250 | 9251 | 9252 | 9253 | 9254 | 9255 | 9256 | 9257 | 9258 | 9259 | შემდეგი » ბოლო »»