1. საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 2 გვ.[MFN: 9253]
საკვანძო სიტყვები:  ვანდალიზმი, აფეთქება.
1. კონფლიქტის მოწესრიგების რეალური საფუძველი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 2 გვ.[MFN: 9254]
პერსონალია:  იოსელიანი ჯ. (დელეგაციის ხელმძღვანელი); კავსაძე ს. (საქართველოს რესპუბლიკის ადამიანთა უფლებათა დაცვისა და ეროვნებათაშორისი ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  სამშვიდობა, ძალები.
1. რუსეთის ფედერაციის მთავრობის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 2 გვ.[MFN: 9255]
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი, მშვიდობა, ურთიერთგაგება.
1. სახელმწიფოს მეთაურმა მოუწოდა მთელი პასუხისმგებლობა თვითონ იკისროს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 2 გვ.[MFN: 9256]
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი, მოწესრიგება.
1. საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის პრესსამდივნოს ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 2 გვ.[MFN: 9257]
საკვანძო სიტყვები:  მოსაზრება, დებულება.
1. კვორუმის უქონლობის გამო... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 2 გვ.[MFN: 9258]
საკვანძო სიტყვები:  მოლაპარაკება, კვორუმი.
1. ჰუსამედინ ჯინდორუქი თბილისის უნივერსიტეტის საპატიო დოქტორია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 2 გვ.[MFN: 9259]
პერსონალია:  მეტრეველი რ. (უნივერსიტეტის რექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, წოდება.
1. ბუტროს ბუტროს გალის მიმართვა ოჯახის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 2 გვ.[MFN: 9260]
საკვანძო სიტყვები:  მხარდაჭერა, საზოგადოება.
1. ცაავა, ლონდერ
სოხუმის გადარჩენის იმედი რომ გადამეწურა... / ცაავა ლონდერ ; [ჩაიწერა]სანებლიძე არმაზ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 3 გვ.[MFN: 9261]
პერსონალია:  ცაავა ლონდერ.
ეს ჩვენ მომავალს სჭირდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 17 მაისი. - N82(884). - 3 გვ.[MFN: 9262]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ჯინდორუქ ჰსამედ (თურქეთის პარლამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ურთიერთობა, თანამშრომლობა, საქმიანობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 922 | 923 | 924 | 925 | 926 | 927 | 928 | 929 | 930 | 931 | 932 |  შემდეგი »  ბოლო »»