ანოტაცია: საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო დარბაზში საქართველოს სახალხო მხატვრის ზურაბ ლეჟავას დაბადების 83-ე წლისადმი მიძღვნილი შემოქმედებითი საღამოს გამართვა
არჩილ გეგეშიძე: აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ვიზიტის მთავარი მესიჯი პრინციპულ საკითხებში საქართველოს მხარდაჭერა იყო : ექსპერტის აზრი / ესაუბრა კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 2,4 გვ.[MFN: 93765]
"დიდი მადლობა, მაგრამ მაინც მოგზავნილი მგონიხართ, ქალბატონო!" : ხელოვნური სიმშვიდე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 3,4 გვ.[MFN: 93766]
ადვოკატები, როგორც კი პროკურატურისთვის "არასასიამოვნო" გარემოს შექმნიან, დასაცავები თვითონ ხდებიან : სამართალი თუ უსამართლობა? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 3 გვ.[MFN: 93767]
როცა ქვეყანას შიშველი, უუფლებო ძალა მართავს, ანუ, მაშინ ხელახალი პრეზიდენტის არჩევნების ჩატარებისთვის უკომპრომისო ბრძოლა გადაუდებლად აუცილებელია : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 5 გვ.[MFN: 93768]
ვინ გახსნის გორდიას კვანძს? : აფხაზი ხალხის ჩამოყალიბება და მომავალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 5 გვ.[MFN: 93769]
პერსონალია:ჯიბლაძე მერაბ ("ქართული აკადემიის" და ამერიკის ფიზიკური საზოგადოების წევრი); გამყრელიძე თამაზ (აკადემიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი).