სახალხო მხატვრის იუბილე ეროვნულ არქივში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 11 ივლისი. - N128 (5986). - 15 გვ.[MFN: 93762]
UDC:  75-051(479.22)(092)
ანოტაცია:  საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო დარბაზში საქართველოს სახალხო მხატვრის ზურაბ ლეჟავას დაბადების 83-ე წლისადმი მიძღვნილი შემოქმედებითი საღამოს გამართვა
პერსონალია:  ლეჟავა ზურაბ (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  შემოქმედებითი საღამო, ნამუშევრები, ესკიზები.
1. თამაზ ჭაბაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 11 ივლისი. - N128 (5986). - 15 გვ.[MFN: 93763]
1. ვაშაკიძე, ნიკა
გაიცვლება თუ არა საქართველო ზიმბაბვეში? : ალტერნატივა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 2 გვ.[MFN: 93764]
UDC:  327(479.22:73)
ანოტაცია:  ამერიკის სახელმწიფო მდივნის კონდოლიზა რაისის ვიზიტი საქართველოში
პერსონალია:  რაისი კონდოლიზა (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საგარეო პოლიტიკა, დემოკრატიული სივრცის გაფართოება, რუსეთი, რეზოლუციის პროექტი.
1. გეგეშიძე, არჩილ
არჩილ გეგეშიძე: აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ვიზიტის მთავარი მესიჯი პრინციპულ საკითხებში საქართველოს მხარდაჭერა იყო : ექსპერტის აზრი / ესაუბრა კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 2,4 გვ.[MFN: 93765]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პოლიტოლოგ არჩილ გეგეშიძესთან აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის კონდოლიზა რაისის საქართველოში ვიზიტის შედეგებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გეგეშიძე არჩილ (პოლიტოლოგი); რაისი კონდოლიზა (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  ტერიტორიული მთლიანობის დაცვა, კონფლიქტის ზონები, რუსეთის ქმედებები, ეკონომიკური საკითხები, კონფლიქტების მოგვარება.
1. გაბრიჭიძე, გია
"დიდი მადლობა, მაგრამ მაინც მოგზავნილი მგონიხართ, ქალბატონო!" : ხელოვნური სიმშვიდე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 3,4 გვ.[MFN: 93766]
ანოტაცია:  ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, სოციალური მდგომარეობა, უმუშევრობა, დანაშაულებები, ნარკოტიკების მომხმარებელი, ოპოზიციური სპექტრი.
1. ფიფია, ნია
ადვოკატები, როგორც კი პროკურატურისთვის "არასასიამოვნო" გარემოს შექმნიან, დასაცავები თვითონ ხდებიან : სამართალი თუ უსამართლობა? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 3 გვ.[MFN: 93767]
UDC:  34 + 347.9(479.22)(092)
ანოტაცია:  ადვოკატ ლევან პატარკაციშვილის უკანონო დაკავებასთან დაკავშირებით საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარის მიერ ბრიფინგის გამართვა
პერსონალია:  ასლანიშვილი კახა (საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე); ბექაური ქეთი (ადვოკატი); პატარქალიშვილი ლევან (ადვოკატი); ჯანუაშვილი სალომე (პროკურორი).
თემატიკა:  სამართალი. ქართველი ადვოკატები.
საკვანძო სიტყვები:  ცრუ ჩვენება, ბრალდება, სააპელაციო სასამართლო.
1. სავანელი, ბიძინა
როცა ქვეყანას შიშველი, უუფლებო ძალა მართავს, ანუ, მაშინ ხელახალი პრეზიდენტის არჩევნების ჩატარებისთვის უკომპრომისო ბრძოლა გადაუდებლად აუცილებელია : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 5 გვ.[MFN: 93768]
UDC:  324 + 354](479.22)
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები საქართველოში. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ავტორიტარული მართვა-გამგეობა, საპარლამენტო უმრავლესობა, საკონსტიტუციო ცვლილებები, ევროსაბჭო.
1. მიქიაშვილი, გივი
ვინ გახსნის გორდიას კვანძს? : აფხაზი ხალხის ჩამოყალიბება და მომავალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 5 გვ.[MFN: 93769]
თემატიკა:  აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკა.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის ტერიტორია, ეთნიკური ჯგუფები, აფსუები, ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა, ავტონომიური სუბიექტი, რუსეთი.
1. ლომოური, ნოდარ
ანტიეროვნული რეფორმები უნდა აღიკვეთოს!... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 6 გვ.[MFN: 93770]
ანოტაცია:  განათლების სფეროში მიმდინარე რეფორმები
პერსონალია:  ჯიბლაძე მერაბ ("ქართული აკადემიის" და ამერიკის ფიზიკური საზოგადოების წევრი); გამყრელიძე თამაზ (აკადემიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  განათლების რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  განათლების სფერო, მეცნიერების გადარჩენა, უნივერსიტეტი, განათლების კრახი.
ბიუჯეტიდან პენსიებისთვის თანხა გამოყვეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 12 ივლისი. - N129 (5987). - 6 გვ.[MFN: 93771]