შალვა ნათელაშვილი: ევროპის სასამართლომ ლეიბორისტული პარტიის სარჩელი დააკმაყოფილა : ევროსასამართლო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 15 ივლისი. - N130 (5988). - 2 გვ.[MFN: 93783 ]
ანოტაცია: საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის მიერ ბრიფინგის გამართვა
პერსონალია: ნათელაშვილი შალვა (საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი); გუგავა გიორგი (ლეიბორისტული პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა: საქართველოს ლეიბორისტული პარტია. სასამართლოები .
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტის არჩევნები, დარღვევები, საარჩევნო სივრცე, ადამიანის უფლებათა დაცვა, საპროტესტო აქციები, ეროვნული საბჭო .
ქართველ ჟურნალისტს ფულს სძალავენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2008. - 15 ივლისი. - N130 (5988). - 2 გვ.[MFN: 93784 ]
UDC: 070(479.22)(092) + 34
ანოტაცია: მოსკოვში აკრედიტებული ქართველი ჟურნალისტის რუსუდან ნიკურაძის განცხადება მის და მისი ოჯახის წევრთა მიმართ პროვოკაციულ ქმედებებისა და შანტაჟის განხორციელებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ნიკურაძე რუსუდან (ჟურნალისტი); ვაშენკო ალექსეი (სამხედრო ექსპერტი); მედოევი დიმიტრი (ცხინვალის წარმომადგენელი მოსკოვში).
თემატიკა: ქართველი ჟურნალისტები. სამართალი .
საკვანძო სიტყვები: ოპონენტი, პროვოკატორი, შანტაჟი, ქართული ტელეარხები, ოსური მედია, მაკომპრომეტირებული მასალების გამოქვეყნება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 9374 | 9375 | 9376 | 9377 | 9378 | 9379 | 9380 | 9381 | 9382 | 9383 | 9384 | შემდეგი » ბოლო »»