ახალი საეთნოფაბრიკაციო პოლიგონისათვის : (გაგრძელება მომდევნო ნომერში) / სერგი საჯაია, დაზმირ ჯოჯუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 16 ივლისი. - N131 (5989). - 6,7 გვ.[MFN: 94265]
ანოტაცია:  სეპარატისტული მოძრაობის მცდელობა სამეგრელოში და რუსეთის ინტერესები
თემატიკა:  სეპარატიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ეთნოსტრუქტურა, ლაზები, სვანები, მეგრელები, მეგრული ენა, მეგრელთა დენაციონალიზაცია.
1. ქირია, ლადო
სამოქალაქო ომის დროს დაზარალებულნი ქონებრივი ზარალის ანაზღაურებას ითხოვენ : სამეგრელოს მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 16 ივლისი. - N131 (5989). - 7 გვ.[MFN: 94266]
პერსონალია:  გურგენიძე ლადო (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); კარტოზია მანანა (მთავრობის კანცელარიის დეპარტამენტის უფროსი).
თემატიკა:  ქონებრივი სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  ქონების კომპენსაცია, ზუგდიდის მოსახლეობა, მატერიალური ზიანი, გაუბედურებული ოჯახები.
1. ღლონტი, ირინე
როგორ აწესრიგებს კანონი საოჯახო ურთიერთოებს : დასასრული. დასაწყისი იხ."სრ" N 130 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 16 ივლისი. - N131 (5989). - 8 გვ.[MFN: 94267]
UDC:  347.6
თემატიკა:  საოჯახო სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  განქორწინების მოწმობა, სამოქალაქო კოდექსი, მეუღლეთა საერთო ქონება, ქონების გაყოფა, ფიქციური ქორწინება.
სხვა სხეული : ჩვენი ბიბლიოთეკა: ახალი თარგმანი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 100-130. (გაგრძელება მომდევნო ნომერში) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 16 ივლისი. - N131 (5989). - 9 გვ.[MFN: 94268]
UDC:  821.163.41
ანოტაცია:  იბეჭდება სერბი მწერლის მილორად პავიჩის წიგნი "სხვა სხეული"
საკვანძო სიტყვები:  მსოფლიო ლიტერატურა.
1. ჰელპინი, ტონი
მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა, რომ რუსეთი მშვიდობიან თანაარსებობას საფრთხეს უქმნის : უცხოეთის პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 16 ივლისი. - N131 (5989). - 10 გვ.[MFN: 94269]
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის საკითხი, ევროკავშირი, ანექსიის გეგმა, სეპარატისტები, კონფლიქტის ზონები.
1. სიმონიანი, იური
აფხაზეთს საკავშირო სახელმწიფოში შესვლა სურს : Независимая газета : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 16 ივლისი. - N131 (5989). - 10 გვ.[MFN: 94270]
პერსონალია:  ლუკასი ჰანს-დიტერ (გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს რწმუნებული კავკასიის საკითხებში); მაკუშოვი ივან (რუსეთისა და ბელორუსიის საკავშირო სახელმწიფოს სახელმწიფო პრეს-სამსახურის მეთაური); შამბა სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი); იაკობაშვილი თემურ (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის სუვერენიტეტი, ავტონომიების სტატუსი, კონფლიქტის მოწესრიგების დოკუმენტი, კონსულტაციები.
1. კვარაცხელია, ვალერი
ფილმი, რომელიც... იხსნის საქართველოს : კინოპრემიერა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 16 ივლისი. - N131 (5989). - 12 გვ.[MFN: 94271]
ანოტაცია:  კინოთეატრ "რუსთაველის" ეკრანზე რეზო ჩხეიძის ახალი სრულმეტრაჟიანი ფილმის - "მაცხოვრის საფლავზე ანთებული სანთელი" ჩვენება_
პერსონალია:  ჩხეიძე რეზო (რეჟისორი); ბზიავა თორნიკე; ამირიძე ანა (მსახიობები).
თემატიკა:  ქართული კინო. ქართველი კინორეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  რელიგიური თემა, კინემატოგრაფია, სულიერება, ქართული კულტურა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9423 | 9424 | 9425 | 9426 | 9427 | 9428 | 9429 | 9430 | 9431 | 9432 | 9433 |  შემდეგი »  ბოლო »»