ზომიერების დაცვა ყოველთვის საჭიროა : დაგვიანებული პასუხი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 7,9 გვ.[MFN: 95878]
UDC:  02(479.22) + 316(479.22)(092)
ანოტაცია:  საჯარო ბიბლიოთეკის დამაარსებლის ვინაობასა და დაარსების შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა. ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  საგაზეთო წერილი, შენიშვნები, საბიბლიოთეკო საქმის განვითარება, საჯარო ბიბლიოთეკის წესლება, არქივი, ბიბლიოთეკის ფონდები, წიგნების გადაცემა.
1. კავკასიურ კონფლიქტში არავინ არაა მართალი : BBC RUSSIAN.com : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 8 გვ.[MFN: 95879]
ანოტაცია:  კავკასიაში აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებით გამოძიების დაწყება
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (საქართველოს წარმომადგენელი გაეროში); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ობამა ბარაკ (აშშ-ს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის აგრესია, სამხრეთ ოსეთის ჯარი, ქართული სოფლების დაბომბვა, სამხედრო ოპერაცია.
1. ბერნატი, მარკუს
ანტირუსული ფრონტი ირღვევა : DER STANDARD : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 8 გვ.[MFN: 95880]
საკვანძო სიტყვები:  ეუთო, ევროკაშირი, კონფლიქტების საკითხი, მოლაპარაკებათა განახლება, რუსეთ-ნატოს საქმიანობა.
1. ლანდია, მარიამ
პიკასოს საჩუქარი : გამოვიდა ჟურნალ "ჩვენი მწერლობის" ახალი, N22 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 9 გვ.[MFN: 95881]
პერსონალია:  ჩხეიძე როსტომ (ჟურნალ "ჩვენი მწერლობის" რედაქტორი); ჩხეიძე ოთარ (მწერალი); ჯანელიძე ნუნუ (პოეტი); ლორია ლევან (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  პროზა, პოეზია, ლიტერატურა, კულტურა, ხელოვნება.
1. თუ მისიას ვერ შეასრულებს : ოლიმპიზმი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 10 გვ.[MFN: 95882]
ანოტაცია:  სოჭის ზამთრის ოლიმპიური თამაშების სხვაგან გადატანასთან დაკავშირებით სეოკის მიერ პრესკონფერენციის გამართვა
პერსონალია:  ნაცვლიშვილი გია (სეოკის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ოლიმპიური ჩემპიონები, სპორტი, ოლიმპიური თამაშები, აფხაზეთის ტერიტორია, რუსეთი.
1. სატურნირო მდგომარეობა გაიუარესეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 10 გვ.[MFN: 95883]
ანოტაცია:  დრეზდენში საჭადრაკო ოლიმპიადის მიმდინაროება
პერსონალია:  ჩიბურდანიძე მაია; ჯავახიშვილი ლელა; ძაგნიძე ნანა; ლომინეიშვილი მაია; ჯობავა ბაადურ (მოჭადრაკეები).
გეოგ.დასახელება:  გერმანია (დრეზდენი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ქულები, ოლიმპიადა.
ვისთან მიდის წილი შსს-ში? : კრიმინალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 11 გვ.[MFN: 95884]
ანოტაცია:  ტენდერში გამარჯვებული შპს "სერვის-ცენტრის" მიერ უკანონო საქმიანობის განხორციელება
პერსონალია:  გვაზავა ლევან (შინაგან საქმეთა მინისტრის ერთ-ერთი მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  საჯარიმო ავტოსადგომები, ფირმები, კონკურსები, ტენდერი, საპატრულო პოლიცია, დაზიანებული მანქანები.
1. ირინა მამაცაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 11 გვ.[MFN: 95885]
1. ინფორმაცია აუქციონის გამოცხადების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 11 გვ.[MFN: 95886]
ანოტაცია:  შპს ჩოგბურთის კლუბ "ბათუმის" გაკოტრების მმართველი აცხადებს აუქციონს საზოგადოების საკუთრებაში არსებული ქონების რეალიზაციაზე
1. საჭილაოში დიდი სახალხო ზეიმი მოეწყო : გვიმრავლოს! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2008. - 21 ნოემბერი. - N219 (6076). - 12 გვ.[MFN: 95887]
UDC:  726.7(479.22)
ანოტაცია:  23 ნოემბერს აბაშის რაიონის სოფელ საჭილაოში წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიის გახსნა
გეოგ.დასახელება:  აბაშა (საჭილაო).
თემატიკა:  ეკლესია-მონასტრები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ეკლესია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9584 | 9585 | 9586 | 9587 | 9588 | 9589 | 9590 | 9591 | 9592 | 9593 | 9594 |  შემდეგი »  ბოლო »»