ანოტაცია: ექსპერტ სოსო ცისკარიშვილის კომენტარი საერთაშორისო ურთიერთობების სხდომაზე სენატორ ჰილარი კლინტონის მიერ რუსეთ-საქართველოს თემაზე გამოთქმულ მოსაზრებებთან დაკავშირებით
ზურაბ ნოღაიდელი: ხელისუფლების არაპროგნოზირებადი მოქმედებების შედეგად სოციალური ფონი გაუარესდა : პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 2 გვ.[MFN: 96843]
საზოგადოებას რომ სწორი არჩევანი შესძლებოდა, სააკაშვილი ვერასოდეს ვერ გახდებოდა საქართველოს პრეზიდენტი : თვალსაზრისი / ესაუბრა ჯაბა ჟვანია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 3 გვ.[MFN: 96845]
აფხაზეთისა და ოსეთის აღიარებას თურმე არც აპირებდნენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 3 გვ.[MFN: 96846]
გვექნება პური ჩვენი არსობისა, თუ იქნება საქმისადმი სახელმწიფოებრივი მიდგომა და მნიშვნელოვანი შეთანხმებაც შესრულდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 4 გვ.[MFN: 96849]
ანოტაცია: სასოფლო-სამეურნეო კულტურების ნათესი ფართობების გაზრდა და განვითარება
პერსონალია:ბოღლაშვილი გიორგი (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი); ლიპარტელიანი ოთარ (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); სარალიძე ალექსანდრე (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი); რუხაძე ვალერი (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიური დოქტორი); მუმლაძე ავთანდილ (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიური დოქტორი).