გაუგებრობა ჰილარის გამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 2 გვ.[MFN: 96842]
ანოტაცია:  ექსპერტ სოსო ცისკარიშვილის კომენტარი საერთაშორისო ურთიერთობების სხდომაზე სენატორ ჰილარი კლინტონის მიერ რუსეთ-საქართველოს თემაზე გამოთქმულ მოსაზრებებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კლინტონი ჰილარი (აშშ-ს სახელმწიფო მდივნობის კანდიდატი, სენატორი); კლიმიაშვილი რამაზ (პოლიტოლოგი); ცისკარიშვილი სოსო (პოლიტოლოგი).
თემატიკა:  საერთაშორისო ურთიერთობები. ქართველი პოლიტოლოგები.
საკვანძო სიტყვები:  კონგრესი, აშშ-ს ახალი ადმინისტრაცია, რუსეთ-საქართველოს საკითხი, ინფორმაციები.
1. წიწილაშვილი, ანა
ზურაბ ნოღაიდელი: ხელისუფლების არაპროგნოზირებადი მოქმედებების შედეგად სოციალური ფონი გაუარესდა : პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 2 გვ.[MFN: 96843]
ანოტაცია:  ზურაბ ნოღაიდელის ახლად შექმნილი ოპოზიციური პარტიის "მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის" მიერ პრესკონფერენციის გამართვა
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური პოლიტიკა, საპენსიო სისტემა, სამოქმედო პროგრამა.
არ ისუნთქოთ! : მსოფლიო ფინანსური კრიზისი ქართულად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 2 გვ.[MFN: 96844]
UDC:  338 + 316.4](479.22)
თემატიკა:  ეკონომიკა. სოციალური პროცესები.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური სისტემა, ეკონომიკური გუნდი, ხელისუფლება.
საზოგადოებას რომ სწორი არჩევანი შესძლებოდა, სააკაშვილი ვერასოდეს ვერ გახდებოდა საქართველოს პრეზიდენტი : თვალსაზრისი / ესაუბრა ჯაბა ჟვანია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 3 გვ.[MFN: 96845]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პოლიტოლოგ ნუგზარ მოლოდინაშვილთან ქვეყანაში არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მოლოდინაშვილი ნუგზარ (პოლიტოლოგი).
თემატიკა:  საქართველოს საშინაო პოლიტიკა. ქართველი პოლიტოლოგები.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური სპექტრი, მთავრობა, ერთპარტიული სისტემა, საპარლამენტო ოპოზიცია.
აფხაზეთისა და ოსეთის აღიარებას თურმე არც აპირებდნენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 3 გვ.[MFN: 96846]
ანოტაცია:  რუსეთის ხელისუფლების პოზიცია აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობის აღიარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ლავროვი სერგეი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ხელისუფლება, კონფლიქტი, საბრძოლო მოქმედებები, დამოუკიდებლობის საკითხი.
ნათელაშვილი დიპკორპუსს სააკაშვილის იმპიჩმენტისთვის ამზადებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 3 გვ.[MFN: 96847]
პერსონალია:  ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს ლეიბორისტული პარტია.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლების შეცდომები, ტერიტორიების დაკარგვა, ბრალდებები.
გაიყიდა "სახალხო ბანკის" აქციათა 65 პროცენტი : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 3 გვ.[MFN: 96848]
თემატიკა:  სახალხო ბანკი.
საკვანძო სიტყვები:  ბრიტანული კომპანია, გარიგება, საფონდო ბირჟა.
1. გვექნება პური ჩვენი არსობისა, თუ იქნება საქმისადმი სახელმწიფოებრივი მიდგომა და მნიშვნელოვანი შეთანხმებაც შესრულდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 4 გვ.[MFN: 96849]
UDC:  633.1 + 63(479.22)
ანოტაცია:  სასოფლო-სამეურნეო კულტურების ნათესი ფართობების გაზრდა და განვითარება
პერსონალია:  ბოღლაშვილი გიორგი (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი); ლიპარტელიანი ოთარ (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); სარალიძე ალექსანდრე (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი); რუხაძე ვალერი (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიური დოქტორი); მუმლაძე ავთანდილ (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიური დოქტორი).
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა საქართველოში. პური.
საკვანძო სიტყვები:  მიწათმოქმედება, სასურსათო პროდუქტი, ხორბალი, სარწყავი სისტემების აღდგენა, აგრარული სფერო.
1. ბერიძე, ავთანდილ
ნინოწმინდაში ფაბრიკა ამუშავდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 17 იანვარი. - N9 (6110). - 4 გვ.[MFN: 96850]
UDC:  65(479.22)
პერსონალია:  სანოსიანი არამ (ბიზნესმენი); ნანაიანი მკრტიჩ (სამკერვალო ფაბრიკის დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  ნინოწმინდა.
თემატიკა:  მსუბუქი მრეწველობა.
საკვანძო სიტყვები:  ფაბრიკის რეაბილიტაცია, დაზგა-დანადგარები, დასაქმება, საწარმო, ჯინსის ტანსაცმელი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9680 | 9681 | 9682 | 9683 | 9684 | 9685 | 9686 | 9687 | 9688 | 9689 | 9690 |  შემდეგი »  ბოლო »»