1. არავის არ ინდობენ : ტერორიზმი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 მარტი. - N40 (6141). - 9 გვ.[MFN: 97754]
ანოტაცია:  პაკისტანში ტერორისტული აქტების განხორციელება
გეოგ.დასახელება:  პაკისტანი.
საკვანძო სიტყვები:  ავტობუსი, თავდასხმა, უსაფრთხოების გარანტიები.
1. ღირსების გენერალი : პანტელეიმონ გიორგაძის ხსოვნას / ვალერიან ადვაძე ; გიორგი ბიჭაშვილი, კარლო გარდაფხაძე, ვახტანგ გოგუაძე და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 მარტი. - N40 (6141). - 10 გვ.[MFN: 97755]
UDC:  355.48(479.22)(092)
ანოტაცია:  პანტელეიმონ გიორგაძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  გიორგაძე პანტელეიმონ (გენერალი).
საკვანძო სიტყვები:  სოციალისტური იდეები, პოლიტიკური მრწამსი, პიროვნება.
1. ლეკვეიშვილი, ირაკლი
განჩინება : საჯარო შეტყობინების შესახებ : 12 თებერვალი 2009 წელი ქ. ქუთაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 მარტი. - N40 (6141). - 11 გვ.[MFN: 97756]
1. ეთერ მამფორია-ხოშტარია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 მარტი. - N40 (6141). - 11 გვ.[MFN: 97757]
1. ჟღენტი, ვაჟა
ვაჟა ჟღენტი: სააკაშვილის გუნდიდან წამოსულებს შორის ალასანია ყველაზე სუსტი პოლიტიკოსია : კერძო აზრი / ესაუბრა თეა მოსია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 6 მარტი. - N41 (6142). - 2 გვ.[MFN: 97758]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პოლიტოლოგ ვაჟა ჟღენტთან
პერსონალია:  ჟღენტი ვაჟა (პოლიტოლოგი, პროგრესისტული პარტიის ლიდერი); ალასანია ირაკლი (გაერთიანება "ალიანსი-საქართველოსთვის" ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციური ძალები, ხელისუფლება, ნაციონალების გუნდი.
1. ოდილავაძე-ულანსკა, ნანა
საქველმოქმედო კონცერტი ვარშავაში : კონტაქტები / ნანა ოდილავაძე-ულანსკა, ინგა ბერიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 6 მარტი. - N41 (6142). - 2 გვ.[MFN: 97759]
UDC:  327(479.22:438) + 364
ანოტაცია:  26 თებერვალს ვარშავის ოპერის დიდ თეატრში საქველმოქმედო კონცერტის გამართვა სახელწოდებით - "საქართველო"
პერსონალია:  კაჩინსკი ლეხ (პოლონეთის პრეზიდენტი); კაჩინსკი მარია (პრეზიდენტის მეუღლე); კორსანტია ალექსანდრე; ბადრიძე ქეთევან (პიანისტები); რულოვსი სანდრა (საქართველოს პირველი ლედი); ქავთარაძე კონსტანტინე (საქართველოს ელჩი პოლონეთში); გოროხოვალი ვოიჩეხ (არტურ რუბინშტაინის სახელობის მუსიკალური ფესტივალის დირექტორი, კონცერტის ორგანიზატორი).
გეოგ.დასახელება:  პოლონეთი (ვარშავა).
თემატიკა:  საქართველო-პოლონეთის ურთიერთობები. ქველმოქმედება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9771 | 9772 | 9773 | 9774 | 9775 | 9776 | 9777 | 9778 | 9779 | 9780 | 9781 |  შემდეგი »  ბოლო »»