ქართული სენსაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 10 გვ.[MFN: 98335 ]
ანოტაცია: შვეიცარიის ქ. შო-დე-ფონში გამართულ პრესტიჟულ საერთაშორისო ტურნირზე საქართველოს კარატე-დოს ეროვნული ნაკრების ასპარეზობა
პერსონალია: გორელაშვილი ლევან (კარატისტი); ტყებუჩავა დავით (კარატისტი); ტყებუჩავა ირაკლი (კარატისტი).
გეოგ.დასახელება: შვეიცარია (შო-დე-ფონი ).
თემატიკა: კარატე .
მახარაძემ ხარკოვშიც გვასახელა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 10 გვ.[MFN: 98336 ]
ანოტაცია: უკრაინის კარატეს ლიგის ეგიდით გამართულ ჩემპიონატზე ჭაბუკა მახარაძის გამარჯვება
პერსონალია: მახარაძე ჭაბუკა (კარატისტი).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ორთაბრძოლა, პრიზიორი .
განცხადება : აუქციონის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 11 გვ.[MFN: 98337 ]
ანოტაცია: ქუთაისის რეგიონალური ცენტრი (საგადასახადო ინსპექცია) ს/ს "ურავის" ყადაღადადებული ქონების რეალიზაციის მიზნით ატარებს აუქციონს
თემატიკა: აუქციონები .
ლებულება : მუდმივმოქმედი კერძო არბიტრაჟი "მართალი+" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 11 გვ.[MFN: 98338 ]
თემატიკა: კერძო არბიტრაჟი .
თამარ შანიძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 11 გვ.[MFN: 98339 ]
აღმოჩენა ქართული ხელოვნების სანახებში : აღიარება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 12 გვ.[MFN: 98340 ]
UDC: 78(479.22)(092)
ანოტაცია: ნიდერლანდების ერთ-ერთი წამყვანი საერთაშორისო საარტისტო მენეჯმენტის სააგენტოს მიერ ქართველი დირიჟორის გოგი ჭიჭინაძის სააგენტოს არტისტად აღიარება
პერსონალია: ჭიჭინაძე გოგი (დირიჟორი).
თემატიკა: ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები .
საკვანძო სიტყვები: ორკესტრი, მუსიკოსები .
თეთრმა სახლმა და კრემლმა კავკასია ვერ გაიყვეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 3 აპრილი. - N63 (6164). - 2 გვ.[MFN: 98341 ]
UDC: 32
ანოტაცია: ლონდონში აშშ-ს პრეზიდენტის ბარაკ ობამასა და რუსეთის პრეზიდენტის დიმიტრი მედვედევის შეხვედრის შედეგებთან დაკავშირებით
პერსონალია: საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ობამა ბარაკ (აშშ-ს პრეზიდენტი); მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: აშშ-ს ადმინისტრაცია, რუსეთი, ურთიერთობები, საგარეო პოლიტიკა, კავკასიის საკითხი .
მდივანი, ლონდა
თანამედროვე ნაცარქექიები, ანუ სინამდვილეში ვინ არის აგენტი და ქვეყნის დამზარალებელი? : აგენტომანია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 3 აპრილი. - N63 (6164). - 2 გვ.[MFN: 98342 ]
UDC: 351.746.1
პერსონალია: კილაძე სიმონ (აგენტი).
თემატიკა: ჯაშუშობა .
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლება, სპეცსამსახური, რუსეთი .
ებანოიძე, თამაზ
როცა ცხრა აპრილი მოდის... : განსჯა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 3 აპრილი. - N63 (6164). - 2 გვ.[MFN: 98343 ]
ანოტაცია: 9 აპრილს პარლამენტის წინ საპროტესტო აქციის გამართვასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიციის ლიდერები, მომიტინგეები, საპროტესტო აქციები .
"გელით შიშველი ხელებით" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 3 აპრილი. - N63 (6164). - 2 გვ.[MFN: 98344 ]
UDC: 316.485.22 + 323](479.22)
ანოტაცია: მოდულის შენობის წინ პოლიტიკური პარტიების ახალგაზრდული ფრთის წარმომადგენლების მიერ აქციის გამართვა
პერსონალია: ლაფაჩი ლერი ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოს" ახალგაზრდული მოძრაობის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: საპროტესტო აქციები საქართველოში. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: აქციის ორგანიზატორები, ხელისუფლება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 9830 | 9831 | 9832 | 9833 | 9834 | 9835 | 9836 | 9837 | 9838 | 9839 | 9840 | შემდეგი » ბოლო »»