1. ქართული სენსაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 10 გვ.[MFN: 98335]
ანოტაცია:  შვეიცარიის ქ. შო-დე-ფონში გამართულ პრესტიჟულ საერთაშორისო ტურნირზე საქართველოს კარატე-დოს ეროვნული ნაკრების ასპარეზობა
პერსონალია:  გორელაშვილი ლევან (კარატისტი); ტყებუჩავა დავით (კარატისტი); ტყებუჩავა ირაკლი (კარატისტი).
გეოგ.დასახელება:  შვეიცარია (შო-დე-ფონი).
თემატიკა:  კარატე.
1. მახარაძემ ხარკოვშიც გვასახელა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 10 გვ.[MFN: 98336]
ანოტაცია:  უკრაინის კარატეს ლიგის ეგიდით გამართულ ჩემპიონატზე ჭაბუკა მახარაძის გამარჯვება
პერსონალია:  მახარაძე ჭაბუკა (კარატისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ორთაბრძოლა, პრიზიორი.
1. განცხადება : აუქციონის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 11 გვ.[MFN: 98337]
ანოტაცია:  ქუთაისის რეგიონალური ცენტრი (საგადასახადო ინსპექცია) ს/ს "ურავის" ყადაღადადებული ქონების რეალიზაციის მიზნით ატარებს აუქციონს
1. ლებულება : მუდმივმოქმედი კერძო არბიტრაჟი "მართალი+" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 11 გვ.[MFN: 98338]
თემატიკა:  კერძო არბიტრაჟი.
1. თამარ შანიძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 11 გვ.[MFN: 98339]
1. აღმოჩენა ქართული ხელოვნების სანახებში : აღიარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 2 აპრილი. - N62 (6163). - 12 გვ.[MFN: 98340]
UDC:  78(479.22)(092)
ანოტაცია:  ნიდერლანდების ერთ-ერთი წამყვანი საერთაშორისო საარტისტო მენეჯმენტის სააგენტოს მიერ ქართველი დირიჟორის გოგი ჭიჭინაძის სააგენტოს არტისტად აღიარება
პერსონალია:  ჭიჭინაძე გოგი (დირიჟორი).
თემატიკა:  ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  ორკესტრი, მუსიკოსები.
თეთრმა სახლმა და კრემლმა კავკასია ვერ გაიყვეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 3 აპრილი. - N63 (6164). - 2 გვ.[MFN: 98341]
ანოტაცია:  ლონდონში აშშ-ს პრეზიდენტის ბარაკ ობამასა და რუსეთის პრეზიდენტის დიმიტრი მედვედევის შეხვედრის შედეგებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ობამა ბარაკ (აშშ-ს პრეზიდენტი); მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  აშშ-ს ადმინისტრაცია, რუსეთი, ურთიერთობები, საგარეო პოლიტიკა, კავკასიის საკითხი.
1. მდივანი, ლონდა
თანამედროვე ნაცარქექიები, ანუ სინამდვილეში ვინ არის აგენტი და ქვეყნის დამზარალებელი? : აგენტომანია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 3 აპრილი. - N63 (6164). - 2 გვ.[MFN: 98342]
UDC:  351.746.1
პერსონალია:  კილაძე სიმონ (აგენტი).
თემატიკა:  ჯაშუშობა.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, სპეცსამსახური, რუსეთი.
როცა ცხრა აპრილი მოდის... : განსჯა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 3 აპრილი. - N63 (6164). - 2 გვ.[MFN: 98343]
ანოტაცია:  9 აპრილს პარლამენტის წინ საპროტესტო აქციის გამართვასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციის ლიდერები, მომიტინგეები, საპროტესტო აქციები.
"გელით შიშველი ხელებით" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 3 აპრილი. - N63 (6164). - 2 გვ.[MFN: 98344]
ანოტაცია:  მოდულის შენობის წინ პოლიტიკური პარტიების ახალგაზრდული ფრთის წარმომადგენლების მიერ აქციის გამართვა
პერსონალია:  ლაფაჩი ლერი ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოს" ახალგაზრდული მოძრაობის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები საქართველოში. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  აქციის ორგანიზატორები, ხელისუფლება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9830 | 9831 | 9832 | 9833 | 9834 | 9835 | 9836 | 9837 | 9838 | 9839 | 9840 |  შემდეგი »  ბოლო »»