ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 947 ჩანაწერი
1. გერმანიაში გამოიცა ქართველი მხატვრის ალბომი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 11 ნოემბერი. - N201 (1003). - 4 გვ.[MFN: 12019]
საკვანძო სიტყვები:  ალბომი.
1. ბასილია, ანზორ
სამი შემოქმედი სამივე ქოქიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 28 ნოემბერი. - N176(2092). - 4 გვ.[MFN: 15610]
საკვანძო სიტყვები:  მხატვარი, ალბომი, ილუსტრაციები.
1. ფიროსმანის საიუბილეოდ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21-22 მარტი. - N52-53 (2165-2166). - 6 გვ.[MFN: 17711]
პერსონალია:  ასათიანი ვალერი (კულტურის მინისტრი); მაძღარაშვილი ანზორ (ფიროსმანის მუზეუმის დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  (მირზაანი).
საკვანძო სიტყვები:  ალბომი, სახლ-მუზეუმი, შეხვედრა.
1. ადამაშვილი, ამირან
გვიამბე, სკოლის ალბომი... / გურამ ვაშაკიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 ივნისი. - N113(2227). - 4 გვ.[MFN: 18475]
პერსონალია:  იშტვანოვიჩი მარტინ (ბუდაპეშტის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოცენტი); საგანელიძე აკაკი (სკოლა-ინტერნატის დირექტორი).
თემატიკა:  43; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  ბუდაპეშტი, სკოლა-ინტერნატი, იუბილე.
1. გოგი ხარაბაძეს ვულოცავთ! : იური როსტის ალბომი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 12 ივლისი. - N160 (2533). - 8 გვ.[MFN: 28919]
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] უშანგი გაფრინდაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 2 ნოემბერი. - N290(3691). - 7 გვ.[MFN: 42336]
ანოტაცია:  სურათი
პერსონალია:  გაფრინდაშვილი პიმენ; გაფრინდაშვილი რიმა; გაფრინდაშვილი უშანგი (ჭიათურელები).
თემატიკა:  ფოტოალბომები.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] ; თორნიკე აფაქიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 10 ნოემბერი. - N297(3698). - 7 გვ.[MFN: 42393]
პერსონალია:  აფაქიძე მელიტონ; აფაქიძე ეფროსინე; აფაქიძე ლევან (მეორე მსოფლიო ომის მონაწილე).
თემატიკა:  მეორე მსოფლიო ომის მონაწილეები.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარიd : ალბომი / [მოგვაწოდა] ავთანდილ ნინიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 11 ნოემბერი. - N298(3699). - 7 გვ.[MFN: 42432]
ანოტაცია:  სურათი გადაღებულია 1990 წელს
პერსონალია:  ნინიძე ავთანდილ; ჭკუასელი ჯემალ; მარშანია ჯემალ; ხარაბაძე გოგი; ცინცაძე გოგი.
თემატიკა:  ქართველი მსახიობები. ქართული ინტელიგენცია.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] მზია ოქრომჭედლიშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 12 ნოემბერი. - N299(3700). - 16 გვ.[MFN: 42453]
ანოტაცია:  სურათზე ფერეიდნელი ქართველები
პერსონალია:  ოქრომჭედლიშვილი ნიკოლოზ (მღვდელი); ფანოზაშვილი ფოფოდია; ხუციშვილი ეკატერინე (ფერეიდნელი ქართველები).
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] მარიამ შაყულაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 14 ნოემბერი. - N300(3701). - 8 გვ.[MFN: 42482]
პერსონალია:  ალიბეგაშვილი ნინო; ალიბეგაშვილი გიორგი.