ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 21 ჩანაწერი
1. მუხიგულაშვილი, რუსუდან
აქცია ქართული ბალეტის გადასარჩენად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 13 სექტემბერი. - N163(965). - 4 გვ.[MFN: 11187]
პერსონალია:  ანანიაშვილი ნინო (ბალერინი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 44; 49.
საკვანძო სიტყვები:  გალა-კონცერტი.
გრძელდება საკონკურსო მოსმენები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 9 ოქტომბერი. - N251 (2624). - 1 გვ.[MFN: 29821]
საკვანძო სიტყვები:  გალა-კონცერტი, კონკურსანტი, ფულადი პრემიები.
ქართული ბალეტი ესპანეთში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 მარტი. - N63(4442). - 6 გვ.[MFN: 45015]
პერსონალია:  ლომიძე ზურაბ (ოპერისა და ბალეტის თეატრის გენერალური დირექტორი); ალექსიძე მარინე (საბალეტო დასის გამგე); ორმიგონი ლაურა; ტორადო ოსკარ (ესპანელი მოცეკვავეები); ჩოლოყაშვილი ცისია; ოჩიაური ნინო; ყიფშიძე ანუკი; ალექსიძე მარიამ; ხომაზაშვილები დავით და ლაშა; ბაბლიძე ერიკ; საგინაშვილი გიორგი (ქართველი მოცეკვავეები).
გეოგ.დასახელება:  ვალიადოლიდი.
საკვანძო სიტყვები:  გასტროლები, ცეკვა, გალა-კონცერტი.
ბენეფისი სანკტ-პეტერბურგში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 1 გვ.[MFN: 48445]
ანოტაცია:  სანკტ-პეტერბურგის მარინიის თეატრის სცენაზე გამართულ სპექტაკლის "მადამ ლიონელის" პრემიერის შესახებ
პერსონალია:  სიმონოვი კონსტანტინე (ქორეოგრაფი); ნიორაძე ირმა (პრიმაბალერინა).
საკვანძო სიტყვები:  თეატრი, სცენა, პრემიერა, გალა-კონცერტი, კლასიკა.
ვარსკვლავთცვენა თბილისში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 25 იანვარი. - N19 (4748). - 1 გვ.[MFN: 51579]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ინაუგურაციისადმი მიძღვნილ გალა-კონცერტის შესახებ
პერსონალია:  ანანიაშვილი ნინო (მოსკოვის დიდი თეატრის პრიმა-ბალერინა); თორაძე ლექსო (პიანისტი); კორსანტია ალექსანდრე (დირიჟორი).
თემატიკა:  ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები. ქართველი მოცეკვავეები.
პრეზიდენტის ინაუგურაციისადმი მიძღვნილი გალა-კონცერტი : ხელოვნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 იანვარი. - N20 (4749). - 3 გვ.[MFN: 51665]
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. ინაუგურაცია.
თითქოს ნიკალა მასპინძლობდა : ღვინობისთვე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 ოქტომბერი. - N245 (4974). - 8 გვ.[MFN: 58159]
ანოტაცია:  დედოფლისწყაროს რაიონის სოფ. მირზაანში გამართული ფიროსმანობის დიდი სახალხო დღესასწაულის და "ვაზის ფესტივალის" შესახებ
პერსონალია:  კორინთელი ზაზა (მომღერალი, "ვაზის ფესტივალის" ორგანიზატორი და პროექტის ავტორი); ჯიბღაშვილი ნონა (კულტურულ საგანმანათლებლო და სოციალური დაცვის ცენტრთან არსებული ხელოვნების საქველმოქმედო სტუდიის ხელმძღვანელი); ჯორკოშვილი ილიკო (ხელოვნების სტუდიის წევრი); წილაური მაყვალა (ზემოქედის კულტურის სახლთან არსებული ფოლკლორული ანსაბლის ხელმძღვანელი); ხაჩიაშვილი სოსო (დედოფლისწყაროს რაიონის გამგებელი); ცისკარიშვილი პეტრე (კახეთის გუბერნატორი).
გეოგ.დასახელება:  დედოფლისწყარო (მირზაანი).
თემატიკა:  სახალხო დღესასწაულები. ფოლკლორული ანსაბლები. ფოლკლორული ფესტივალები.
საკვანძო სიტყვები:  ფიროსმანის სახელმწიფო მუზეუმი, გალა-კონცერტი, პროგრამა, საწნახელი, ქართული ტრადიციული რიტუალი, სტუმარი, შეხვედრა, სპორტული ღონისძიებები.
1. ზამბახიძე, ანზორ
გმადლობთ, მაესტრო! : ბათუმის კულტურული ცხოვრება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 დეკემბერი. - N284 (5013). - 8 გვ.[MFN: 59898]
ანოტაცია:  ბათუმის სახელმწიფო თეატრში წარმოდგენილი მინკუსის ბალეტის "დონ კიხოტის" პრემიერის შესახებ
პერსონალია:  გეგეშიძე იური (სცენოგრაფი); იგნატოვი კოკა (სახალხო მხატვარი); გოგეშვილი ლელა; ტუღუში ნინო; ჩოგაძე ტატიანა; ბერიძე გიორგი (მსახიობები); სარჯველაძე ირაკლი (მოცეკვავე); კაკულია თაკო (პრიმაბალერინა); მონავარდისაშვილი ბექარ (ბალეტმაისტერი).
გეოგ.დასახელება:  აჭარა (ბათუმი).
თემატიკა:  ბალეტი. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა.
საკვანძო სიტყვები:  წარმოდგენა, სპექტაკლი, ქორეოგრაფიული ანსამბლები, გალა-კონცერტი, საბალეტო სკოლა.
ელოდეთ "გაზაფხულის ვარდებს" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 იანვარი. - N19 (5052). - 5 გვ.[MFN: 61683]
ანოტაცია:  საქართველოს რეგიონებში მუსიკალური ფესტივალის "გაზაფხულის ვარდების" შესარჩევი ტურების დაწყების თაობაზე
პერსონალია:  ქირია რაულ (ფესტივალის "გაზაფხულის ვარდების" ორგანიზატორი).
თემატიკა:  ფესტივალი - "გაზაფხულის ვარდები".
საკვანძო სიტყვები:  რეგიონები, შესარჩევი ტურები, გალა-კონცერტი.
თბილისის თასი - "ელეგიისათვის" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 აპრილი. - N81 (4810). - 9 გვ.[MFN: 62711]
ანოტაცია:  სპორტულ ცეკვებში 2004 წლის თბილისის თასის გათამაშების შესახებ
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე თენგიზ (საქართველოში სპორტული ცეკვების პრეზიდენტი); ორველაშვილი გია; ორველაშვილი ელენე (საქართველოს სპორტული ცეკვების ეროვნული ფედერაციის ერთ-ერთი წამყვანი სტუდიის "ელეგიის" ხელმძღვანელები); ბუგულიანი კარენ; ეზიაშვილი გვანცა; გვენეტაძე ილია; მირცხულავა ნათია; სადუნიშვილი ქეთი; გაჩეჩილაძე რატი (მოცეკვავეები).
თემატიკა:  სპორტული ცეკვები.
საკვანძო სიტყვები:  ლათინურამერიკული ცეკვები, შეჯიბრი, გალა-კონცერტი, წყვილების გამარჯვება, სპორტი.