აქცია ქართული ბალეტის გადასარჩენად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 13 სექტემბერი. - N163(965). - 4 გვ.[MFN: 11187]
პერსონალია: ანანიაშვილი ნინო (ბალერინი).
თემატიკა: 8.3.1.2; 44; 49.
საკვანძო სიტყვები: გალა-კონცერტი.
გრძელდება საკონკურსო მოსმენები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 9 ოქტომბერი. - N251 (2624). - 1 გვ.[MFN: 29821]
თემატიკა: 49.
საკვანძო სიტყვები: გალა-კონცერტი, კონკურსანტი, ფულადი პრემიები.
პერსონალია: ლომიძე ზურაბ (ოპერისა და ბალეტის თეატრის გენერალური დირექტორი); ალექსიძე მარინე (საბალეტო დასის გამგე); ორმიგონი ლაურა; ტორადო ოსკარ (ესპანელი მოცეკვავეები); ჩოლოყაშვილი ცისია; ოჩიაური ნინო; ყიფშიძე ანუკი; ალექსიძე მარიამ; ხომაზაშვილები დავით და ლაშა; ბაბლიძე ერიკ; საგინაშვილი გიორგი (ქართველი მოცეკვავეები).
გეოგ.დასახელება: ვალიადოლიდი.
თემატიკა: ქართული ბალეტი.
საკვანძო სიტყვები: გასტროლები, ცეკვა, გალა-კონცერტი.
ანოტაცია: სანკტ-პეტერბურგის მარინიის თეატრის სცენაზე გამართულ სპექტაკლის "მადამ ლიონელის" პრემიერის შესახებ
პერსონალია: სიმონოვი კონსტანტინე (ქორეოგრაფი); ნიორაძე ირმა (პრიმაბალერინა).
თემატიკა: ბალეტი.
საკვანძო სიტყვები: თეატრი, სცენა, პრემიერა, გალა-კონცერტი, კლასიკა.
ვარსკვლავთცვენა თბილისში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 25 იანვარი. - N19 (4748). - 1 გვ.[MFN: 51579]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის ინაუგურაციისადმი მიძღვნილ გალა-კონცერტის შესახებ
პერსონალია: ანანიაშვილი ნინო (მოსკოვის დიდი თეატრის პრიმა-ბალერინა); თორაძე ლექსო (პიანისტი); კორსანტია ალექსანდრე (დირიჟორი).
თემატიკა: ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები. ქართველი მოცეკვავეები.
პრეზიდენტის ინაუგურაციისადმი მიძღვნილი გალა-კონცერტი : ხელოვნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 იანვარი. - N20 (4749). - 3 გვ.[MFN: 51665]
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტი. ინაუგურაცია.
საკვანძო სიტყვები: ღონისძიება.
თითქოს ნიკალა მასპინძლობდა : ღვინობისთვე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 ოქტომბერი. - N245 (4974). - 8 გვ.[MFN: 58159]
ანოტაცია: დედოფლისწყაროს რაიონის სოფ. მირზაანში გამართული ფიროსმანობის დიდი სახალხო დღესასწაულის და "ვაზის ფესტივალის" შესახებ
პერსონალია: კორინთელი ზაზა (მომღერალი, "ვაზის ფესტივალის" ორგანიზატორი და პროექტის ავტორი); ჯიბღაშვილი ნონა (კულტურულ საგანმანათლებლო და სოციალური დაცვის ცენტრთან არსებული ხელოვნების საქველმოქმედო სტუდიის ხელმძღვანელი); ჯორკოშვილი ილიკო (ხელოვნების სტუდიის წევრი); წილაური მაყვალა (ზემოქედის კულტურის სახლთან არსებული ფოლკლორული ანსაბლის ხელმძღვანელი); ხაჩიაშვილი სოსო (დედოფლისწყაროს რაიონის გამგებელი); ცისკარიშვილი პეტრე (კახეთის გუბერნატორი).
გეოგ.დასახელება: დედოფლისწყარო (მირზაანი).
თემატიკა: სახალხო დღესასწაულები. ფოლკლორული ანსაბლები. ფოლკლორული ფესტივალები.
საკვანძო სიტყვები: ფიროსმანის სახელმწიფო მუზეუმი, გალა-კონცერტი, პროგრამა, საწნახელი, ქართული ტრადიციული რიტუალი, სტუმარი, შეხვედრა, სპორტული ღონისძიებები.
ზამბახიძე, ანზორ
გმადლობთ, მაესტრო! : ბათუმის კულტურული ცხოვრება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 დეკემბერი. - N284 (5013). - 8 გვ.[MFN: 59898]
ანოტაცია: ბათუმის სახელმწიფო თეატრში წარმოდგენილი მინკუსის ბალეტის "დონ კიხოტის" პრემიერის შესახებ
პერსონალია: გეგეშიძე იური (სცენოგრაფი); იგნატოვი კოკა (სახალხო მხატვარი); გოგეშვილი ლელა; ტუღუში ნინო; ჩოგაძე ტატიანა; ბერიძე გიორგი (მსახიობები); სარჯველაძე ირაკლი (მოცეკვავე); კაკულია თაკო (პრიმაბალერინა); მონავარდისაშვილი ბექარ (ბალეტმაისტერი).
გეოგ.დასახელება: აჭარა (ბათუმი).
თემატიკა: ბალეტი. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა.
საკვანძო სიტყვები: წარმოდგენა, სპექტაკლი, ქორეოგრაფიული ანსამბლები, გალა-კონცერტი, საბალეტო სკოლა.
ელოდეთ "გაზაფხულის ვარდებს" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 იანვარი. - N19 (5052). - 5 გვ.[MFN: 61683]
ანოტაცია: საქართველოს რეგიონებში მუსიკალური ფესტივალის "გაზაფხულის ვარდების" შესარჩევი ტურების დაწყების თაობაზე
პერსონალია: ქირია რაულ (ფესტივალის "გაზაფხულის ვარდების" ორგანიზატორი).
თემატიკა: ფესტივალი - "გაზაფხულის ვარდები".
საკვანძო სიტყვები: რეგიონები, შესარჩევი ტურები, გალა-კონცერტი.
თბილისის თასი - "ელეგიისათვის" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 აპრილი. - N81 (4810). - 9 გვ.[MFN: 62711]
ანოტაცია: სპორტულ ცეკვებში 2004 წლის თბილისის თასის გათამაშების შესახებ
პერსონალია: გაჩეჩილაძე თენგიზ (საქართველოში სპორტული ცეკვების პრეზიდენტი); ორველაშვილი გია; ორველაშვილი ელენე (საქართველოს სპორტული ცეკვების ეროვნული ფედერაციის ერთ-ერთი წამყვანი სტუდიის "ელეგიის" ხელმძღვანელები); ბუგულიანი კარენ; ეზიაშვილი გვანცა; გვენეტაძე ილია; მირცხულავა ნათია; სადუნიშვილი ქეთი; გაჩეჩილაძე რატი (მოცეკვავეები).
თემატიკა: სპორტული ცეკვები.
საკვანძო სიტყვები: ლათინურამერიკული ცეკვები, შეჯიბრი, გალა-კონცერტი, წყვილების გამარჯვება, სპორტი.