ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 2,524 ჩანაწერი
ჯადოსნურ წრეში : საშენი მასალის მრეწველობა ხვალ / საკანდელიძე ანზორ ; [ჩაიწერა] ოთარ ხუციშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 2 დეკემბერი. - N246(525). - 2 გვ.[MFN: 46]
საკვანძო სიტყვები:  ტექნიკური, უნივერსიტეტი, საშენი მასალები, მრეწველობა, ეკონომიკა.
შაქარი... თოვლქვეშ?! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 4 დეკემბერი. - N248(527). - 2 გვ.[MFN: 115]
პერსონალია:  კეჩხუაშვილი შალვა; თხელიძე თამაზ.
საკვანძო სიტყვები:  გორი, კონცერნი, ხაშური, ბათუმი.
1. ახმეტელი, რ.
რატომ გაქრა კვერცხი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N250(529). - 2 გვ.[MFN: 182]
საკვანძო სიტყვები:  საქფრინველმრეწვი, თამარისის ფაბრიკა.
1. თოთაძე, ანზორი
წესრიგი ძლიერებაა : სათქმელი უნდა ითქვას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 9 დეკემბერი. - N251(530). - 2 გვ.[MFN: 226]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ქავთარაძე მიხეილი (პარიზი).
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკა, დისციპლინა.
1. წესრიგისათვის ბრძოლა უკომპრომისო იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 23 დეკემბერი. - N260(539). - 1 გვ.[MFN: 541]
საკვანძო სიტყვები:  ქალაქის ეკონომიკა, უცხოეთის კაპიტალი, ეკონომიკური კრიზისი, მიწის პრივატიზაცია, ზ. გამსახურდია.
1. ჯიბუტი, მიხეილ
"თუ გინდა გათბე, ჯერ სიცივეში უნდა იმუშაო" : სამი კითხვა ახლად არჩეულ ხელმძღვანელს / ჯიბუტი მიხეილ ; [ჩაიწერა] ხუციშვილი ოთარ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 23 დეკემბერი. - N260(539). - 2 გვ.[MFN: 550]
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ეკონომიკა, ქაოსი, მსოფლიო ბაზარი.
"ქვეყანა იქცა დუქნადა" : 1. მჭამელთა რესპუბლიკა 2. ეროვნული ლაშქრობა ნიჭის გადასარჩენად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 23 დეკემბერი. - N260(539). - 2 გვ.[MFN: 553]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ბერაძე მერაბ; მაისურაძე ნოდარ; მაისურაძე თემურ; ჭითანავა ნოდარ.
საკვანძო სიტყვები:  საბაზრო ეკონომიკა, კერძო ბიზნესი, ეკონომიკური კულტურა.
1. ბაბუხადია, ანზორ
საბაზრო ეკონომიკა "ბაზარს" როდი ნიშნავს! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 24 დეკემბერი. - N261(540). - 2 გვ.[MFN: 587]
1. ბესელაშვილი, ფალიტა
თემატიკა:  ეკონომიკური რეფორმები.
საკვანძო სიტყვები:  საბაზრო ეკონომიკა, პრივატიზაცია, ავსტრია, საფრანგეთი, იტალია, ბელგია, ესპანეთი, კანადა, აშშ, იაპონია.
1. აღორძინების პროგრამების განსახორციელებლად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1992. - 26 დეკემბერი. - N262(541). - 2 გვ.[MFN: 623]
საკვანძო სიტყვები:  საზღვარგარეთული ინვესტიციები და კრედიტები.