განკარგულება : საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის დაარსების ორმოცდაათი წლისთავის საიუბილეო თარიღის აღნიშვნის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 18 ივნისი. - N128(673). - 1 გვ.[MFN: 4120]
სამშობლომ მუხლი მოიყარა თავისი ღირსეული შვილების ხსოვნის წინაშე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 12 აპრილი. - N58(860). - 1 გვ.[MFN: 8454]
კურთხეული თარიღის წლისთავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 15 ივლისი. - N125(927). - 3 გვ.[MFN: 10254]
ანოტაცია: ერთი წელიწადი შესრულდა ორი მოძმე მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურების - მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქის ალექსი II და სრულიად საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქის ილია II მიმართვიდან რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის ბატონ ბორის ელცინს, საქართველოს რესპუბლიკის პარლამენტის თავმჯდომარის ე. შევარდნაძის
დადგენილება : საშემოდგომო სესიის დაწყების თარიღის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 9 სექტემბერი. - N118 (2034). - 1 გვ.[MFN: 14443]